J.A.R.V.I.S.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
J.A.R.V.I.S.
İlk görünüm
Son görünüm
Yaratan
CanlandıranPaul Bettany (Vision)
SeslendirenPaul Bettany
Bilgileri
Tam adıJust A Rather Very Intelligent System, Vision
TürYapay zeka
MeslekTony Stark'ın Kişisel asistanı
AileTony Stark (oluşturan)

J.A.R.V.I.S. (Just A Rather Very Intelligent System) Stark ailesinin hizmetkarını onurlandırmak adına yarattığı yapay zekadır. Kurgusal karakter olan yapay zeka, Marvel Comics karakterlerinden Edwin Jarvis ve H.O.M.E.R.'ı temel alan Marvel Sinematik Evreni'nde (MCU) Paul Bettany tarafından seslendirilmiştir. İlerleyen zamanlarda Iron Man ve Hulkbuster'ın zırhlarının kontrollerini sağlayacaktır. Avengers: Age of Ultronda Ultron tarafından parçalarına ayrılan J.A.R.V.I.S., Bettany tarafından canlandırılan Vision olarak fiziksel görünüm alır. Karakter aynı zamanda Marvel Comics tarafından yayınlanan çizgi romanlarda Iron Man ve Nadia van Dyne tarafından yaratılan yapay zeka olarak geçmektedir.[1]

Marvel Sinematik Evreni[değiştir | kaynağı değiştir]

J.A.R.V.I.S. Marvel Sinematik Evreni filmlerinde ilk defa Paul Bettany seslendirmesiyle tanıtıldı. Çizgi romanda geçen H.O.M.E.R. modelinden sonra, Edwin Jarvis'in adını onurlandırmak adına insan yerine sofistike bir yapay zeka olarak J.A.R.V.I.S. sunuldu. Bunun sebebi Batman ve Alfred Pennyworth benzerliğinden kaçınmaktı. Bettany, kendisi kayıt etmesine rağmen rolü hakkında çok az şey bildiğini ve Jon Favreau'ya iyilik olsun diye yaptığını kabul etmektedir.[2]

Just A Rather Very Intelligent System[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter ilk çıkışını 2008'de çekilen Iron Man'la yaparken, sonrasında 2010'da çekilen Iron Man 2,[3] 2012'de çekilen The Avengers[4] ve 2013'te çekilen Iron Man 3'de de oynamaya devam etti. J.A.R.V.I.S. Tony Stark'ın yardımcısı ve aynı zamanda hem binanın hem de Iron Man zırhının iç sistemlerinin çalışmasını sağlayan ve kontrol eden bir yapay zekadır. Peter David'in romanı olan Iron Man'de J.A.R.V.I.S.'in "Just A Rather Very Intelligent System" kısaltması olduğundan bahsedilmiştir.[5] J.A.R.V.I.S. aynı zamanda Disneyland Gösterilerinde Innoventions'da da görünmektedir.[6]

Age of Ultron ve Vision oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Avengers: Age of Ultron bölümünde, J.A.R.V.I.S. Ultron tarafından yok edilmek üzereyken, Stark'ın ne olduğunu anlamaya ve çözmesine zaman tanımak için bir yandan güvenlik protokolüyle Ultron'un dünyadaki nükleer kodlara erişmesini yavaşlatmaya çalışırken bir yandan da internet üzerinden bilincini yayar. Stark ve Bruce Banner J.A.R.V.I.S.'in çekirdek yazılımını android üzerinde kullanırken F.R.I.D.A.Y.'de Stark'ın asistanlığını yapmaktadır. Fiziki bedene kavuşan J.A.R.V.I.S. (Vision) artık kendisini J.A.R.V.I.S. olarak tanımlayamadığını, Ultron'da olmadığını, basit anlamıyla kendi olduğunu söyler.

Diğer versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

House of M[değiştir | kaynağı değiştir]

House of M: Iron Man serisinde, Marvel Sinematik Evreni eski yapay zeka versiyonlarında Tony Stark'ın zırhından "F.A.I.Z" olarak bahsedilir.

Ultimate Marvel[değiştir | kaynağı değiştir]

Ultimate Marvel'de Iron Man filminde yeni bir karakter olarak görünen ve ağ atan Örümcek Adam tanıtılırken J.A.R.V.I.S. olarak görünür.[7]

Earth-13584[değiştir | kaynağı değiştir]

Earth-13584'te J.A.R.V.I.S. Iron Man'nin Iron Zone'u yapılandırmasına yardımcı olur.[8]

Age of Ultron[değiştir | kaynağı değiştir]

Age of Ultron hikâyesinde, Earth-26111 versiyonu J.A.R.V.I.S., Iron Man tarafından Invisible Woman ve Wolverine'in hatıralarını taramak için kullanılır ve Earth-61112 alternatif gerçekliğinin varlığını öğrenir.[9]

Diğer medyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Video oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kistler, Alan. "'Iron Man 2' Special: A Brief History Of Tony Stark's A.I. Assistants". MTV News (İngilizce). 15 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2019. 
 2. ^ Huver, Scott. "Paul Bettany on Voicing Iron Man's Jarvis" 25 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., SuperHeroHype.com (May 16, 2008). Accessed Dec. 4, 2008.
 3. ^ "Paul Bettany Will Take Orders from Iron Man Again". 19 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2021. 
 4. ^ Davidson, Danica (26 Nisan 2011). "Paul Bettany Confirms 'Avengers' Role, Will Return As Voice Of J.A.R.V.I.S." MTV News. 5 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2011. 
 5. ^ David, Peter. Iron Man. Del Rey (2008).
 6. ^ Goldman, Eric (12 Nisan 2013). "Disneyland Introduces Their First Marvel Exhibit with Iron Man Tech". IGN. 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2013. 
 7. ^ Ultimate Spider-Man #155. Marvel Comics.
 8. ^ Dark Avengers #185. Marvel Comics.
 9. ^ Age of Ultron #8. Marvel Comics.
 10. ^ Jenna Busch (8 Şubat 2010). "AVENGERS Animated Assembling w/ Phil Lamarr". Newsarama. 11 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2010. 
 11. ^ Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight (film). Closing credits. 2015.