İçeriğe atla

Chilling Adventures of Sabrina

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Chilling Adventures of Sabrina, Roberto Aguirre-Sacasa tarafından Netflix için aynı adlı Archie çizgi roman serisinden uyarlanmış, Amerikan doğaüstü korku web televizyon dizisidir. Dizi, Warner Bros. Television, Berlanti Productions ve Archie Comics ortaklığında üretilmiştir. Aguirre-Sacasa ve Greg Berlanti, Sarah Schechter, Jon Goldwater ve Lee Toland Krieger ile birlikte yapımcı olarak dizide görev yapmaktadır. Dizi konu olarak Sabrina Spellman adlı yarı ölümlü, yarı cadı karakterin kendini, ailesini ve insanlığı tehdit eden kötücül güçlere karşı savaşını konu almaktadır.[1]

Dizi, Kiernan Shipka tarafından canlandırılan Archie Comics karakteri Sabrina Spellman'ın yanı sıra Gavin Leatherwood, Ross Lynch, Lucy Davis, Chance Perdomo, Michelle Gomez, Jaz Sinclair, Tati Gabrielle, Adeline Rudolph, Richard Coyle ve Miranda Otto'yu da oyuncu kadrosunda içermektedir. Başlangıçta Eylül 2017'de The CW'de geliştirilmekte olan dizinin Riverdale'e eşlik eden bir seri olması amaçlanmış, ancak Aralık 2017'de, proje yirmi bölümden oluşan bir dizi olacak şekilde Netflix'e taşınmıştır. Dizinin çekimleri Vancouver, Britanya Kolumbiyası'nda gerçekleştirilmiştir.

On bölümden oluşan ilk sezonun ilk yarısı 26 Ekim 2018'de yayınlandı. Dizi olumlu eleştiriler aldı; eleştirmenler Shipka'nın performansını ve dizinin konusunu, görselliğini ve yönetmenliğini övdü.[2] 14 Aralık 2018'de bir Noel özel bölümü yayınlandı ve bunu ilk sezonun ikinci yarısı 5 Nisan 2019'da takip etti. Aralık 2018'de Netflix, diziyi iki eşit parçaya bölünmüş 16 bölümden oluşacak ikinci bir sezon için yeniledi. Bu ikinci sezonun ilk kısmı 24 Ocak 2020'de yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goldberg, Lesley (5 Ocak 2018). "Kiernan Shipka to Star as Sabrina in Netflix 'Riverdale' Spinoff". The Hollywood Reporter. 8 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018. 
  2. ^ "Chilling Adventures of Sabrina: Season 1 (2018)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. 23 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]