Black Panther: Yaşasın Wakanda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Black Panther: Yaşasın Wakanda
Yönetmen Ryan Coogler
Yapımcı Kevin Feige
Yazar
Oyuncular
Görüntü yönetmeni Autumn Durald
Stüdyo Marvel Studios
Dağıtıcı Walt Disney Studios
Motion Pictures
Çıkış tarih(ler)i 11 Kasım 2022 (2022-11-11)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce

Black Panther: Yaşasın Wakanda Marvel Comics karakteri Kara Panter'e dayanan yeni bir Amerikan süper kahraman filmi. Marvel Studios tarafından üretilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından dağıtılan filmin, Black Panther'in (2018) devamı ve Marvel Sinematik Evrenindeki (MCU) 30. film olması amaçlanıyor. Filmin yönetmenliğini Joe Robert Cole ile birlikte yazan Ryan Coogler'ın üstlendiği filmin başrollerinde Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Letitia Wright, Winston Duke ve Angela Bassett yer alıyor.

Devam filmi için fikirler, Black Panther'in Şubat 2018'de piyasaya sürülmesinden sonra başladı. Coogler, önümüzdeki aylarda yönetmen olarak geri dönmek için pazarlık yaptı ve Marvel Studios, 2019'un ortalarında devam filminin gelişimini resmen onayladı. Film için planlar, Black Panther yıldızı Chadwick Boseman'ın kolon kanserinden öldüğü Ağustos 2020'de değişti ve Marvel, T'Challa rolünü yeniden oynamamayı seçti. İlk filmdeki diğer ana oyuncuların Kasım ayına kadar geri döneceği doğrulandı ve başlık 2021 Mayıs'ta açıklandı. Üretim Haziran 2021'in sonlarında Atlanta, Georgia'da başladı ve çekimler de Worcester, Massachusetts'te yapılacak.

Black Panther: Wakanda Forever, MCU'nun Dördüncü Aşamasının bir parçası olarak 11 Kasım 2022'de Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya sürülecek.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lupita Nyong - Nakia: T'Challa'nın eski sevgilisi ve bir Savaş Köpeği, Nehir Kabilesinden Afrika ülkesi Wakanda için gizli bir casus.
  • Danai Gurira - Okoye: Wakanda'nın tamamı kadınlardan oluşan özel kuvvetleri ve T'Challa'nın korumaları olan Dora Milaje'nin başı.
  • Martin Freeman - Everett K. Ross: Merkezi İstihbarat Teşkilatı üyesi.
  • Letitia Wright - Shuri: T'Challa'nın Wakanda için yeni teknolojiler tasarlayan küçük kız kardeşi. T'Challa oyuncusu Chadwick Boseman'ın Ağustos 2020'de ölümünün ardından Shuri'ye devam filminde ilk filmdekinden daha büyük bir rol verildi.
  • Winston Duke - M'Baku: Wakanda'nın dağ kabilesi Jabari'nin lideri olan güçlü bir savaşçı.
  • Angela Bassett - Ramonda olarak: T'Challa ve Shuri'nin annesi, Wakanda'nın Kraliçe Annesi.

Ek olarak, Michaela Coel açıklanmayan bir rolde yer aldı.