İçeriğe atla

Unbreakable Kimmy Schmidt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Unbreakable Kimmy Schmidt
Türsitcom
Proje tasarımcısı
Başrol
Tema müziği bestecisiJeff Richmond
Açılış müziği"Unbreakable" (The Gregory Brothers ve Mike Britt)
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı51 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı
KameraTekli kamera
Gösterim süresi22-36 dakika
Yayın bilgileri
Görüntü formatı1080p (16:9 HDTV) (1. Sezon)
4K (16:9 Ultra HD) (2. Sezon)
Ses formatıDolby Digital 5.1 with Descriptive Video Service track
Yayın tarihi6 Mart 2015 (2015-03-06) - 25 Ocak 2019 (2019-01-25)

Unbreakable Kimmy Schmidt; Tina Fey ve Robert Carlock tarafından yaratılmış bir Amerikan sitcom dizisidir. 2015 yılının Mart ayından beri Netflix'te yayınlanan diziye ismini veren baş karakter olan Kimmy'i Ellie Kemper'ın canlandırmaktadır.[1]

Dizi; Peder Richard Wayne Gary Wayne (Jon Hamm) adında bir tarikat liderinin, yaşları ve statüleri birbirinden tamamen farklı olan dört kadını 'kıyametin koptuğu ve dünya üzerinde yaşayan tek canlıların kendileri oldukları' yalanını uydurarak 15 yıl boyunca Durnsville'de bir yeraltı sığınağında tutmasını konu alır ve sığınaktan kurtarıldığında artık 29 yaşına basmış olan Kimmy Schmidt'in (Ellie Kemper) New York'a taşınıp kendi hayatını kurma kararı almasıyla da olaylar gelişir. Kimmy; New York'taki macerasına, tek derdi etrafına güzel görünmek olan, zengin ve görgüsüz karakter Jacqueline White'ın (Jane Krakowski) yanında bir iş bulmasıyla başlar. O sıralar henüz evsiz olan Kimmy, gazetede bulduğu bir ilan üzerine şehrin varoş mahallelerinden birine giderek, alkolik bir katil olan Lillian Kaushtupper'la (Carol Kane) tanışır ve onun evini kiralar. Mevcut kiracısının haberi olmadan evi başkasına kiralayan Lilian'ın bu davranışı başlarda bir kaosa yol açsa da, Kimmy ve yeni ev arkadaşı Titus Andromedon (Tituss Burgess) kısa zamanda kaynaşmış ve bitirim ikili olmuşlardır. Titus ise kariyeri başarısızlıklarla dolu olan, bazı reklam ve filmlerde figüran olmaktan ileriye gidememiş siyahi bir eşcinseldir.

Dizi, galasının yapıldığı günden beri izleyiciler ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar almaktadır.[2] Eleştirmen Scott Meslow Unbreakable'ı "diziler tarihinin en başarılı sitcomu" ilan etmiştir.[3] Bugüne kadar toplamda 18 kez Emmy'ye aday gösterilen dizi, 4 kez "yılın öne çıkan komedi dizisi" dalında yarışmıştır.

13 Haziran 2017 tarihinde dördüncü ve final gösterimini yapma kararını açıklayan dizinin[4][5] yeni sezon bölümlerinden ilk altısı 30 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanmış,[6] geri kalanların ise 25 Ocak 2019 tarihinde paylaşılacağı bildirilmiştir.[7]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimmy sekizinci sınıfa giderken Rahip Richard Wayne Gary Wayne tarafından kaçırılarak 15 yıl boyunca bir yeraltı sığınağında kıyametin koptuğu ve dünya üzerindeki canlı yaşamının bittiği gerekçesiyle 3 farklı kadınla beraber alıkonulmuştur. Kurtarılışlarının ardından ülke çapında oldukça ses getiren bu kadınlar bir televizyon programına katılmışlar ve onların Durnsville'e dönüp kendilerine yeni bir hayat kurabilmeleri adına çeşitli yardım kampanyaları başlatılmıştır. Fakat programdan sonra İndiana'ya dönmek istemeyen Kimmy New York'ta kalıp burada kendine yeni bir hayat kurma kararı almıştır. Şehirde ilk tanıştığı insanlardan biri olan Lilian Kimmy'ye kiraya ortak olması karşılığında kiracısı Titus'la ev arkadaşı olması teklifinde bulunmuş, böylelikle kendine başını sokacağı bir ev ve bir arkadaş bulmuştur. Aynı zamanda çalışmaya da ihtiyacı olan Kimmy bir iş görüşmesindeyken bir çocuğun hırsızlık yaptığını görmüş ve onu yakalayarak annesine teslim etmiştir. Manhattan'ın en zengin ailelerinden birinin oğlu olan Buckley'nin bir bakıcıya ihtiycı olduğunu düşünen annesi Jacueline, Kimmy'i çocuklara dadılık etmesi ve onlarla ilgilenmesi için tutmuştur.[8][9]

İlerleyen bölümlerde Kimmy etrafındaki insanlar ile ilşkilerini iyiden iyiye güçlendirmiş; Jacqueline'nin en yakın arkadaşı ve sağ kolu olmuş, hayatına çeşitli erkekler girip çıkmış ve aşkı öğrenmiştir. Karşılaştığı olumsuz durumlar karşısında daima pozitif enerjisini koruyan Kimmy adeta etrafına umut tohumları saçan ve herkesin yardımına koşan bir iyilik meleği olmuştur. Ömrünün yarısını dünyadan bihaber bir şekilde bir sığınakta geçiren Kimmy, kaybettiği zamanı telafi etmek ve kendine iyi bir hayat kurmak için yılmadan çalışmış; önce dışarıdan liseyi tamamlayarak üniversiteyi kazanmış, kendine bir kariyer bulmuş, sonradan tanıştığı insanlarla mükemmel bir aile olmuştur. Bütün bu süreç boyunca zaman zaman kendi iç dünyasına karşı savaşlar vermiş, sığınağın bilinçaltında bıraktığı olumsuz izlerin etkilerini silmeye çalışmıştır.

Oyuncu Kadrosu ve Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ellie Kemper: Dizide hikâyenin başkahramanı olan Kimmy Schmidt'i canlandırmıştır. Kimmy mutsuz bir çocukluk geçirip 15 yıl boyunca bir sığınakta zorla tutulmuş olmasına rağmen yaşama dair umutlarını asla kaybetmemiş ve etrafındaki insanları da daima iyiliğe ve güzelliğe yönlendirmiş, pozitif bir karakterdir. Dizi Kimmy ve onun hayat hikâyesini, yeni açtığı sayfada başından geçen maceraları konu almaktadır.[10]
 • Tituss Burgess: Dizide gençliğinin ilk yıllarında çevre baskısı nedeniyle benliğini yaşayamayan fakat evlenme arefesindeyken New York'a kaçıp hayalerinin peşinden koşan bir karakter olan Titus Andromedon'ı canlandırmıştır. Titus yeteneğine rağmen kibiri yüzünden mesleğinde başarılı olamamış bir oyuncuyken, hayatına Kimmy girdikten sonra değişime uğramış ve kendini geliştirmeye başlamıştır.[10]
 • Carol Kane: Dizide oldukça marjinal bir karakter olan Lillian Kaushtupper'ı canlandırmıştır. Lilian, geçmişinden kopamayan ve eskiye dair değerlerini kaybetmekten korkan yaşlı bir kadındır. Kimmy ve Titus'un ev sahibi olan Lilian, dizi boyunca doğup büyüdüğü mahallesinin değişim geçirerek New York'un sosyetik semtlerinden birine dönüşmesini engellemeye çalışmıştır. Paragöz ve alkolik birisi gibi dursa da özünde gerçekten iyi niyetli ve sevecen bir insandır.[11]
 • Jane Krakowski: Dizide Kızılderili bir ailenin hayalperest bir kızı olan ve beyaz insanlar gibi yaşayıp davranabilmek adına benliğini ve fikirlerini kaybetmiş olan, zaman içinde bir zengin koca avcısına dönüşmüş ve bu uğurda başarılı olmuş Jacqueline White'ı canlandırmıştır. Jacqueline para ve güzellikten başka bir şeyi önemsemeyen umursamaz bir kadınken; Kimmy sayesinde hayata karşı bakışı ve duruşu değişmiş, kocasından boşanarak kendi ayaklarının üzerinde durmayı ve ait olduğu değerler uğruna savaşmayı öğrenmiştir.[12]

Yan Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sara Chase: Dizide Cyndee Pokorny'yi canlandırmıştır. Cyndee, Kimmy'nin sığınaktaki en iyi arkadaşıdır. Kurtarıldıktan sonra sığınağı kullanarak çeşitli televizyon programlarına katılarak para kazanmaya başlamış, çocukluk arkadaşı olan gay bir adamla nişanlanmıştır.
 • Lauren Adams: Dizide Gretchen Chalker'ı canlandırmıştır. Gretchen, kendisiyle beraber üç kadının bir sığınakta zorla tutulmasına sebep olan tarikata gönüllü olarak katılan tek üyedir. Kendine her söylenene inanan saf bir karakter olan Gretchen kurtarıldıktan sonra kendi hür iradesiyle kararlar alamadığı için önce çeşitli tarikatlara katılmış, en sonundaysa kendi tekkesini kurmuştur.
 • Sol Miranda: Dizide Donna Maria Nuñez'i canlandırmıştır. Sığınakta kaldığı süre boyunca diğerleriyle muhatap olmamak için İngilizce bilmiyormuş gibi yaparak sürekli İspanyolca konuşmuş; kurtarıldıktan sonra trajik hikâyesini kullanarak kendi markasını oluşturmuş, acı sos satarak zengin olmuştur.
 • Dylan Gelula: Dizide Xanthippe Lannister Voorhees'ı canlandırmıştır. Xan, özünde iyi niyetli ve derslerinde başarılı olan örnek bir kız olmasına rağmen, havalı arkadaş grubuna kendini kabul ettirebilmek için onlara ayak uydurmaya çalışan burnu havada bir karakterdir. Jacqueline'ın üvey kızı olan Xan, babası ondan boşandıktan sonra öz annesinin yanına, Connecticut'a gönderilmiştir.[13]
 • Ki Hong Lee: Dizinin birinci ve ikinci sezonlarında Vietnamlı bir göçmen olan ve Amerika'da kaçak olarak yaşayan Dong Nguyen'i canlandırmıştır. Kimmy'le lise diploması almak için gittiği bir okul kursunda tanışmışlar ve âşık olmuşlardır fakat Dong ülkede kalabilmek için sınıftan başka biriyle sahte bir evlilik yapınca ilişkilerine son vermek zorunda kalmışlardır. İkinci sezonun sonunda senaryo gereği ülkeden sınır dışı edilmiştir.

Konuk Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Matt Lauer: İlk bölümde, sığınaktan kurtarılan kadınların çıkarıldığı televizyon programında köstebek kadınlarla görüşme yapan kişiyi canlandırmıtır.
 • John McMartin: "Kimmy buluşmaya gidiyor!" bölümünde, Jacqueline'ın Kimmy'yle evlenmesi için bulduğu yaşlı ve savaş gazisi olan Grant'ı canlandırmıştır.
 • Martin Short: "Kimmy doktora gidiyor!" bölümünde Jacqueline'ın plastik cerrahı olan Doktor Grant'ı (Türkçe okunuşu: Franf) canlandırmıştır.
 • Pat Battle: "Kimmy doktora gidiyor!" bölümünde, haberlerde sunuculuk yapan kişi olarak yer almıştır.
 • Richard Kind: "Kimmy okula gidiyor!" bölümünde kurs hocası Bay Lefkovitz'i canlandırmıştır.
 • Mark Harelik: "Kimmy partiye gidiyor!" bölümünde Jacqueline'ın kocası Julian Voorhees'i canlandırmıştır.
 • Kiernan Shipka: "Kimmy doğum gününü kutluyor!" bölümünde Kimmy'nin üvey kız kardeşi Kymmi'yi canlandırmıştır.
 • Christine Ebersole: "Kimmy bir üçgene aşık oluyor!" bölümünde Jacqueline'ın üvey kızı Xanthippe'nin biyolojik annesi Helene'i canlandırmıştır.
 • Dean Norris: "Kimmy bir üçgene aşık oluyor!" bölümünde Titus'a heteroseksüel bir erkek gibi davranmayı öğretmeye çalışan kişilik hocası M. Le Loup'u canlandırmıştır.
 • Robert Osborne: "Kimmy bir üçgene aşık oluyor!" bölümünde 1938 yılına ait gösrterilen bir müzikal hakkında yorum yapan kişi olarak yer almıştır.
 • Zosia Mamet ve Evan Jonigkeit: "Kimmy araba sürüyor!" bölümünde Austin'den New York'a yeni maceralar yaşamaya gelen iki hipster olan Sue ve Bob'u canlandırmışlardır.
 • Samuel Page: "Kimmy bara gidiyor!" bölümünde Keith Habersohl'u canlandırmıştır.
 • Joshua Jackson: "Kimmy otele gidiyor!" bölümünde Purvis'ı canlandırmıştır.
 • Billy Eichner: "Kimmy sarhoş bir kadınla tanışıyor!" bölümünde kendisi olarak yer almıştır.
 • Jeff Goldblum: "Kimmy bir ünlüyle tanışıyor!" bölümünde talk show'cu Doktor Dave'i canlandırmıştır.
 • Ice-T: "Kimmy günbatımını izliyor!" bölümünde kendisi olarak yer almıştır.
 • Judy Gold: "Kimmy günbatımını izliyor!" bölümünde Judy'yi canlandırmıştır.
 • Lisa Kudrow: "Kimmy annesini buluyor!" bölümünde Kimmy'nin annesi Lori-Ann Schmidt'i canlandırmıştır.
 • Laura Dern: "Kimmy sana yardım edemez!" bölümünde Peder'le evlenmek isteyen avukat Wendy Hebert'ı canlandırmıştır.
 • Adrienne C. Moore: "Kimmy çizgiye basıyor!" bölümünde Gretchen hapishaneye göderildiğinde onu karşılayan kişiyi canlandırmıştır.
 • Scott Adsit: "Kimmy hava durumunu öğreniyor!" bölümünde bir mesane ilacı reklamı için Titus'ı uzaktan izleyip onu taklit eden Dale Bortz'u canlandırmıştır.
 • Maya Rudolph: "Kimmy yapboz yapıyor!" bölümünde Dionne Warwick'i canlandırmıştır.
 • John Lutz: "Kimmy yapboz yapıyor!" bölümünde Titus'ın sahne aldığı teknede çalışan sahne sorumlusu Ricky Earl'ü canlandırmıştır.
 • Ray Liotta: "Kimmy soygun yapıyor!" bölümünde Paulie Fucillo'yu canlandırmıştır.
 • Rachel Dratch: "Kimmy interneti keşfediyor!" bölümünde Leonora ve Dianne'yi canlandırmıştır.
 • Andrea Martin: "Kimmy interneti keşfediyor!" bölümünde Linda P.'yi canlandırmıştır.
 • Andy Cohen: "Kimmy ve tramvay problemi!" bölümünde kendisi olarak yer almıştır.
 • Jim Gaffigan: "Kimmy soğanı dişliyor!" bölümünde polis memuru Krupke'u canlandırmıştır.
 • Greg Kinnear: "Kimmy; büyük şehir, küçük kız!" bölümünde kendisi olarak yer almıştır.
 • Aidy Bryant: "Parti canavarı yeniden su yüzüne çıkıyor!" bölümünde Tabby Bobatti'yi canlandırmıştır.
 • Marsai Martin: "Kimmy ve çirgin!" bölümündeki Aisha'yı canlandırmıştır.
 • Busy Philipps: "Kimmy eski bir dostuyla buluşuyor!" bölümünde, Artie'nin sorumsuz ve mirasyedi kızı Sheba Goodman'ı canlandırmıştır.

Bölüm Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Sırası Bölüm Adı Türkçesi Yayınlanma Tarihi Yönetmen Senaryo
1 Kimmy Goes Outside! Kimmy kurtarılıyor! 6 Mart 2015 Tristram Shapeero Tina Fey & Robert Carlock
2 Kimmy Gets a Job! Kimmy iş buluyor! 6 Mart 2015 Tristram Shapeero Sam Means
3 Kimmy Goes on a Date! Kimmy buluşmaya gidiyor! 6 Mart 2015 Beth McCarthy-Miller Jack Burditt & Robert Carlock
4 Kimmy Goes to the Doctor! Kimmy doktora gidiyor! 6 Mart 2015 Tristram Shapeero Jack Burditt & Robert Carlock
5 Kimmy Kisses a Boy! Kimmy bir erkeği öpüyor! 6 Mart 2015 Linda Mendoza Tina Fey & Robert Carlock
6 Kimmy Goes to School! Kimmy okula gidiyor! 6 Mart 2015 Michael Engler Tina Fey & Robert Carlock
7 Kimmy Goes to a Party! Kimmy partiye gidiyor! 6 Mart 2015 Nicole Holofcener Robert Carlock
8 Kimmy is Bad at Math! Kimmy matematik öğreniyor! 6 Mart 2015 Michael Engler Tina Fey & Robert Carlock
9 Kimmy has a Birthday! Kimmy doğum gününü kutluyor! 6 Mart 2015 Todd Holland Jack Burditt & Robert Carlock
10 Kimmy's in a Love Triangle! Kimmy bir üçgene aşık oluyor! 6 Mart 2015 Jeff Richmond Robert Carlock & Azie Mira Dungey
11 Kimmy Rides a Bike! Kimmy bisiklet sürüyor! 6 Mart 2015 Beth McCarthy-Miller Tina Fey & Robert Carlock
12 Kimmy Goes to Court! Kimmy kursa gidiyor! 6 Mart 2015 Ken Whittingham Emily Altman & Jack Burditt
13 Kimmy Makes Waffles! Kimmy Waffle yapıyor! 6 Mart 2015 Tristram Shapeero Robert Carlock

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Sırası Bölüm Adı Türkçesi Yayınlanma Tarihi Yönetmen Senaryo
1 Kimmy Goes Roller Skating! Kimmy paten kaymaya gidiyor! 15 Nisan 2016 Tristram Shapeero Tina Fey
2 Kimmy Goes on a Playdate! Kimmy oyun buluşmasına gidiyor! 15 Nisan 2016 Jeff Richmond Robert Carlock
3 Kimmy Goes to a Play! Kimmy tiyatroya gidiyor! 15 Nisan 2016 Linda Mendoza Sam Means
4 Kimmy Kidnaps Gretchen! Kimmy Gretchen'ı kaçırıyor! 15 Nisan 2016 Robert Carlock Allison Silverman
5 Kimmy Gives Up! Kimmy pes ediyor! 15 Nisan 2016 Ken Whittingham Josh Siegal & Dylan Morgan
6 Kimmy Drives a Car! Kimmy araba sürüyor! 15 Nisan 2016 Shawn Levy Dan Rubin
7 Kimmy Walks Into a Bar! Kimmy bara gidiyor! 15 Nisan 2016 Maggie Carey Leila Starchan
8 Kimmy Goes to a Hotel! Kimmy otele gidiyor! 15 Nisan 2016 Steve Buscemi Tina Fey & Sam Means
9 Kimmy Meets a Drunk Lady! Kimmy sarhoşbir kadınla tanışıyor! 15 Nisan 2016 Claire Scanlon Meredith Scardino
10 Kimmy Goes to Her Happy Place! Kimmy özel yerine gidiyor! 15 Nisan 2016 John Riggi Emily Altman & Robert Carlock
11 Kimmy Meets a Celebrity! Kimmy bir ünlüyle tanışıyor! 15 Nisan 2016 Tristram Shapeero Josh Siegal & Dylan Morgan
12 Kimmy Sees a Sunset! Kimmy günbatımını izliyor! 15 Nisan 2016 Beth McCarthy-Miller Azie Dungey & Dan Rubin
13 Kimmy Finds Her Mom! Kimmy annesini buluyor! 15 Nisan 2016 Michael Engler Tina Fey & Sam Means

3. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Sırası Bölüm Adı Türkçesi Yayınlanma Tarihi Yönetmen Senaryo
1 Kimmy Gets Divorced?! Kimmy boşanıyor!? 19 Mayıs 2017 Tristram Shapeero Robert Carlock & Meredith Scardino
2 Kimmy's Roommate Lemonades! Kimmy'nin ev arkadaşının limonataları! 19 Mayıs 2017 Tristram Shapeero Tina Fey & Sam Means
3 Kimmy Can't Help You! Kimmy sana yardım edemez! 19 Mayıs 2017 Don Scardino Allison Silverman
4 Kimmy Goes to College! Kimmy üniversiteye gidiyor! 19 Mayıs 2017 Gail Mancuso Dan Rubin
5 Kimmy Steps on a Crack! Kimmy çizgiye basıyor! 19 Mayıs 2017 Jeff Richmond Leila Strachan
6 Kimmy is a Feminist! Kimmy feminist oluyor! 19 Mayıs 2017 Don Scardino Grace Edwards & Sam Means
7 Kimmy Learns About the Weather! Kimmy hava drumununu öğreniyor! 19 Mayıs 2017 Claire Scanlon Lauren Gurganous & Meredith Scardino
8 Kimmy Does a Puzzle! Kimmy yapboz yapıyor! 19 Mayıs 2017 Beth McCarthy-Miller Tina Fey
9 Kimmy Goes to Church! Kimmy kiliseye gidiyor! 19 Mayıs 2017 Jaffar Mahmood Azie Dungey & Max Werner
10 Kimmy Pulls Off a Heist! Kimmy soygun yapıyor! 19 Mayıs 2017 Claire Scanlon Nick Bernardone & Bridger Winegar
11 Kimmy Googles the Internet! Kimmy interneti keşfediyor! 19 Mayıs 2017 Michael Engler Dan Rubin & Leila Strachan
12 Kimmy and the Trolley Problem! Kimmy ve tramvay problemi! 19 Mayıs 2017 Robert Carlock Sam Means
13 Kimmy Bites an Onion! Kimmy soğanı dişliyor! 19 Mayıs 2017 Ken Whittingham Meredith Scardino & Allison Silverman

4. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Sırası Bölüm Adı Türkçesi Yayınlanma Tarihi Yönetmen Senaryo
1 Kimmy Is... Little Girl, Big City! Kimmy; küçük kız, büyük şehir! 30 Mayıs 2018 Tristram Shapeero Sam Means
2 Kimmy Has a Weekend! Kimmy'nin ilk boş haftasonu! 30 Mayıs 2018 Tristram Shapeero Dan Rubin
3 Party Monster: Scratching the Surface Parti canavarı yeniden su yüzüne çıkıyor! 30 Mayıs 2018 Rhys Thomas Meredith Scardino
4 Kimmy Disrupts the Paradigm! Kimmy paradigmayı yıkıyor! 30 Mayıs 2018 Claire Cowperthwaite Leila Strachan
5 Kimmy and the Beest! Kimmy ve çirgin! 30 Mayıs 2018 Claire Scanlon Robert Carlock
6 Kimmy Meets an Old Friend! Kimmy eski bir dostuyla buluşuyor! 30 Mayıs 2018 Jude Weng Nick Bernardone & Tina Fey

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kondolojy, Amanda (11 Mayıs 2014). "NBC 2014-2015 Schedule: 'Parenthood' Renewed; 'State of Affairs' & 'Marry Me' To Air Post-'Voice'; 'The Blacklist' Moves Midseason + 'Parks and Recreation' Final Season Benched". TV by the Numbers. Tribune Digital Ventures. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2014. 
 2. ^ "'Unbreakable Kimmy Schmidt' Has Two Native American Actors. It Needed Three". Indian Country Today Media Network. 11 Mart 2015. 13 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2015. 
 3. ^ "'Unbreakable Kimmy Schmidt' Is the First Great Sitcom of the Streaming Era". The Week. The Week Publications. 11 Mart 2015. 11 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2015. 
 4. ^ Andreeva, Nellie (13 Haziran 2017). "'Unbreakable Kimmy Schmidt' Renewed For Season 4 By Netflix". Deadline Hollywood (İngilizce). 13 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2017. 
 5. ^ O’Connell, Michael (3 Mayıs 2018). "'Unbreakable Kimmy Schmidt' Will End With Season 4, With Talks of a Movie". Hollywood Reporter (İngilizce). 4 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2018. 
 6. ^ H, Hanis (14 Şubat 2018). "'Netflix's 'Unbreakable Kimmy Schmidt' returns May 30th". engadget (İngilizce). 18 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2018. 
 7. ^ Gelman, Vlada (31 Mayıs 2018). "TVLine Items: Kimmy Schmidt's Final Episodes, Tangled Renewed and More". 4 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2018. 
 8. ^ Unbreakable Kimmy Schmidt, 6 Mart 2015, erişim tarihi: 18 Nisan 2016 [kaynak güvenilir mi?]
 9. ^ "'Unbreakable Kimmy Schmidt': Inside the Crazier-Than-Ever Comedy". Rolling Stone. 26 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2016. 
 10. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; cast isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 11. ^ "Netflix to Premiere Globally in March 2015 the New Tina Fey and Robert Carlock Comedy Series Starring Ellie Kemper". The Futon Critic. Futon Media. 23 Kasım 2014. Erişim tarihi: 20 Mart 2015. 
 12. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; cast3 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 13. ^ "Giacomo Gianniotti Joins ABC's 'Selfie'; Andy Ridings & Dylan Gelula In NBC's 'Unbreakable Kimmy Schmidt'". Deadline Hollywood. Penske Media Corporation. 15 Ağustos 2014. 4 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2014.