Sanat müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi, 2020'de dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur.

Sanat müzesi veya sanat galerisi, başta görsel sanatlar olmak üzere, her türlü sanat sergisinin gerçekleştirildiği binaya veya mekana verilen isimdir.

Sanat müzeleri kamu kuruluşları olabildikleri gibi özel kuruluşlar veya vakıflar da olabilirler. Ancak bir yapının müze olabilmesi için ilk şart sabit bir koleksiyona sahip olmasıdır. Bu mekanlarda en çok sergilenen sanat eserlerinin başında resim gelmektedir. Ayrıca heykel, süsleme sanatı, mobilya, tekstil, kostüm, çizim, pastel boya, suluboya, kolaj, basılı yayınlar, sanat kitapları, fotoğraf, yerleştirme sanatı gibi sanat dallarında da eserler sanat müzelerinde ve sanat galerilerinde sıklıkla sergilenirler. Bu mekanlar bazen performans sanatı, konser gibi etkinlikler için de kullanılırlar.

Terminoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Metropolitan Museum of Art, adını Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası‘ndaki merkezi konumundan alır

Sanatın sergilenmesine özel kuruma “sanat müzesi” veya “sanat galerisi” denir ve bu iki kelime birbirinin yerine kullanılabilir.[1][2][3] Bu, bazılarına galeri (örneğin National Gallery ve Neue Nationalgalerie) ve bazılarına müze denilen (Metropolitan Museum of Art, Modern Sanat Müzesi ve Japonya'nın Ulusal Batı Sanatları Müzesi) gibi dünyadaki kurumların isimlerine yansır.

'Sanat galerisi' ifadesi, satılık sanat eseri sergileyen işletmeler için de kullanılabilir, ancak bunlar sanat müzesi değildir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New guidance for reopening of museums, galleries and the heritage sector". GOV.UK (İngilizce). 11 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021. 
  2. ^ a b "art gallery". dictionary.cambridge.org (İngilizce). 14 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021. 
  3. ^ "Definition of GALLERY". www.merriam-webster.com (İngilizce). 30 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021.