Nevzat Akoral

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nevzat Akoral (d. 1926 Manisa Karaoğlanlı Köyü/ ö.2016 Ankara) Türk ressam.

İlk ve orta öğrenimini, doğum yeri olan Karaoğlanlı Köyü’nde okul olmadığı için, bağlı olduğu Turgutlu ilçesinde tamamladı.

Yetenek sınavını kazandığı Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nden mezun olduğu 1949 yılından 1962 yılına kadar; dönemin liselerinde ve öğretmen okullarında resim-iş öğretmenliği yaptı.

1962 yılında kazandığı bir bursla gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Indiana Üniversitesi'nde grafik alanında çalışmalar yaptı. Yurda döndüğünde mezun olduğu okul olan Gazi Eğitim Enstitüsü'ne atandı. Grafik ve çukur baskı dalında, kendisi gibi uzman Mürşide İçmeli ve Muammer Bakır ile işbrliği içinde öğrenci yetiştiren sanatçı 1976'da emekli oldu.

Temelde yöre yorumcusu olarak, resme grafikle başlayan ve gerçekliği 1970 yılına kadar özgünbaskı ile Ankara Gecekondu’larını desen, çizgi ve leke gibi plastik ögeleri ön plana çıkarmaya çalışarak; grafik alanında eserler veren Nevzat Akoral, yetmişli yıllardan sonra, İç Anadolu Bölgesi insanının günlük yaşamını ve yöresel özelliklerini sağlam kompozisyonlarla yağlı boya ile yansıtmaya başladı.

Üç yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde başarı ödülleri alan Akoral, 1981 yılında ise Atatürk’ün 100. Doğum Yılı Sergisi Ödülü’ne layık görüldü.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonları ile özel ve resmi koleksiyonlarda yapıtları bulunan sanatçı. 01 Ağustos 2016 Pazartesi günü Ankara'da hayatını kaybetti. Sanatçı dostlar, öğrencileri ve çok sayıda sanatseverin katılımı ile 02 Ağustos 2016 Salı günü öğlen namazı sonrası Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi .

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1973 34.Devlet Resim ve HeykelSergisi Başarı Ödülü)
  • 1974 35.DevletResim ve Heykel Sergisi Başarı Ödülü)
  • 1987 48.DevletResim ve HeykelSergisi Başarı Ödülü
  • 1991 Sanat Kurumu Yılın Sanatçısı Ödülü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevzat Akoral, yapıtlarından örnekler[ölü/kırık bağlantı]