Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesine bağlı tıp fakültesi ve araştırma hastanesi. 7 Temmuz 1945'te kurulan fakülte, Ankara'daki ilk, İstanbul Tıp Fakültesinden sonra Türkiye'de kurulmuş ikinci tıp fakültesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1933'te Almanya'dan ülkemize gelen seçkin hocaların katkısı ile İstanbul Tıp Fakültesi yeniden yapılandırıldıktan sonra, yeni kurulan devletin ve vatandaşların artan ihtiyacını karşılayabilmek için, yeni bir tıp fakültesinin kurulması kaçınılmaz olmuştu. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 1937 yılında Ankara'da da bir tıp fakültesi kurulmasına karar verdi.

İkinci bir tıp fakültesinin açılmasını destekleyen ve bu görüşünü 1927'de gerçekleşen Türk Tıp Encümeni'nde de savunan dönemin başbakanı İsmet İnönü, sağlık bakanı Refik Saydam ile görüşerek söz konusu fakültenin kurulması için gerekli yasanın hazırlanmasını istedi. Böylece 9 Haziran 1937'de ilgili yasa çıkartılmasına rağmen, II. Dünya Savaşı nedeniyle tasarı yaşama geçirilemedi.

Dünya Savaşı sonlanınca, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 29 Aralık 1944'te Millî Savunma Sağlık Daire Başkanı Tümgeneral Abdülkadir NoyanCumhurbaşkanlığı Köşkü'ne davet ederek "Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi"nin kurulması için hazırlıklara Millî Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ile birlikte refakat etmesini ve kendisine rapor sunulmasını istedi. On beş gün sonra yapılan ikinci bir görüşmede Abdülkadir Noyan'ın yeni kurulacak tıp fakültesinin dekanı olmasına karar verildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluş yasası, 20 Haziran 1945 tarihinde çıktı. 7 Temmuz 1945'te Abdülkadir Noyan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlığına atandı. Fakülte, 19 Ekim 1945'te Cebeci Hastanesi'nde eğitime başladı.[1]

Yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dekanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin tarihi
  2. ^ Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı internet sayfası (07.03.2019 tarihinde arşivlendi.)