İçeriğe atla

IMI Desert Eagle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Desert Eagle

Çeşidi Yarı otomatik tabanca
Uyruğu  ABD
 İsrail
Üretim tarihi
Tasarımcı Magnum Research ve Israel Military Industries
Tasarlandığı tarih 1979-1982
Üretildiği tarih 1982-günümüze
Çeşitleri Mark I
Mark VII
Mark XIX
Özellikler
Ağırlık Mark VII
 • 1,766 g .357 Magnum
 • 1,897 g .44 Magnum

Mark XIX

 • 1,998.6 g
Uzunluk Mark VII
 • 270 mm

Mark XIX

 • 273 mm (152 mm'lik namlu)
 • 375 mm (254 mm'lik namlu)

Mühimmat
Etkili menzil 50 metre civarı,max. menzil: 200 m

Desert Eagle (Çöl kartalı), Amerikalı tasarımı, İsrail yapımı yarı-otomatik bir tabancadır. 357'lik, 41'lik, 44'lük, 440 Cor-bon ve 50 AE kalibrelik mermi kullanan modelleri bulunur. 357 kalibrelik versiyonu 9,41'lik ve 44'lüğü 8, 440 Cor-bon ve 50 AE (Action Express) kullanan modeli de 7 mermi alır. Kullandığı mermilerden dolayı çok güçlü bir tabancadır ancak 50 AE kullanan versiyonun geri tepmesinin yüksek olması, silahın oldukça ağır ve büyük olması nedeniyle kullanışlı değildir. Bu silahın çeşitli ağırlıkları vardır. 1–2 kg arasındaki çeşitleri silahın gerçekten kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Ancak geri tepmesinin yüksek oluşu sadece 50 AE kullanan uyarlamasında geçerlidir, özellikle birçok silah kullanıcısı 357.'lik versiyonun geri tepmesinin standart 9 mm tabancalardan daha az olduğunu söylemektedirler.[kaynak belirtilmeli] Bu sebeplerden dolayı hiçbir ordu ve polis gücü tarafından kullanılmaz.[kaynak belirtilmeli] Televizyon programları, filmler ve video oyunları sayesinde ünlü olmuş; özellikle de çok büyük ve ağır olması nedeniyle kullanışlı olmayan bir silahtır. Namlusu blok döküm ve tek parçadır. Önden bakıldığında üçgen şeklindeki tasarım, namlunun çabuk soğumasında büyük rol oynar.

Genel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Desert Eagle'nin patenti

Patlayan fişek gazı tazyiği ile çalışan yarı otomatik bir tabancadır. Atış isabeti oldukça yüksektir. Etkili mesafesi 152 mm'lik namlularda yaklaşık olarak 200 metredir. Çokgenli yiv hadve boyu sayesinde namlunun aşınması azalmakta ve de namlu içi ile mermi arasındaki uyumluluk zenginleştirilmekte ve bu da atış isabetini oldıkça yüksek kılmaktadır. Tetik köprüsü iki el şeklinde kullanmalı olarak tasarlanmıştır. Kabzası da son derce rahattır ve hızlı şekilde tabancayı kullanmaya müsaittir. Tabancanın şarjöründe mermi bittiği zaman diğer yarı otomatik tabancalarda olduğu gibi sürgüsü açık kalmaktadır. Sadece standart üretim mermileri ile çalışabilir. Tabanca hem sağ hem de sol el ile kullanılacak kadar rahat bir silahtır. Eğer tabanca emniyete alınırsa, diğer horozlu tabancaların aksine ateşleme iğnesi çalışmaz. Bu yüzden oluşabilecek kazalara karşı örneğin tabancanın düşmesi halinde tabanca ateş almaz. Oldukça yüksek kalite çelikten imal edilmiştir.

.357 Magnum, 1983'te imal edildi ve iyi bir şekilde satıldı.[kaynak belirtilmeli] Daha sonra 1987'de daha güçlü olan 44 Magnum imal edildi. 1991'de ise Desert Eagle, .50 kalibre mermi ile sunuldu. Geri tepme diğer tabancalarla kıyas edilirse oldukça fazladır.

Amerika fikrince tasarlanmış fakat İsrail tarafından üretilen geliştirilen bir tabancadır. Lazer ve de dürbün takılabilme özelliğine sahiptir.

Mark I, Mark VII ve Mark XIX olmak üzere üç farklı versiyonu mevcuttur. Mark I ve VII 357,41 ve 44 magnum özeliğine sahip olmasına rağmen artık üretilmemekte. Mark XIX serisi ise .50 kalibre ile özdeşleşmiştir. Gerçi Mark VII de 50 kalibre özeliğine sahip olmasına rağmen Mark XIX ile bu daha fazla bilinmektedir. Kendine özgü parçaları vardır ve diğer bir tabancaya ait olan parçalar ile çalışmaz; örneğin namlusu, şarjörü, sürgüsü gibi. En fazla üne sahip parçası, 152 mm’lik namlusudur. Gaz basıncıyla çalıştığından ötürü temizleme ve bakım isteyen bir tabancadır. Diğer tabancalar gibi ihmale gelmez.

Ayrıca;

 • Bazı çelik yelekleri delebilir. FN Five Seven'dan 1.260 gr daha ağırdır.
 • Türk polisinin de kullandığı hafif-makineli IMI Uzi'den daha ağırdır.
 • İki Desert Eagle AK-47, M16 vb. birçok tüfekle eşit ağırlıkta oluyor.
 • Çoğu tabancadan daha ağır olmasına rağmen, onlardan kısa bir menzili var.
 • Steyr TMP'den tam 750 gram ağırdır. TMP ise bir makineli tabancadır.
 • PP-2000'den 650 gram daha ağırdır. PP-2000 ise bir çeşit tabancadır. Buna rağmen menzili 9x19 mm Parabellum'luk PP-2000'lerden düşüktür. 9x19mm Parabellum mermisi kullanan PP-2000 ve MP-5'in, 9x19mm Parabellum'un en hızlı olanı +P+ JHP'den kullanırsa, PP-2000'in ve MP-5'in merminin doğal çıkış hızını (440 m/s) büyük bir oranda hızlandırmasıyla birlikte 9x19 mm Parabellum'luk MP-5 ve PP-2000, bazı çelik yeleklerden 3 kat daha dayanıklı kevlar yeleğini bile delebilir. Ama .50 AE'lik Desert Eagle, kevları delemez.

Benzer modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Magnum Research firması tarafından üretilen iki model söz konusu tabancayla anılırlar bunlar Jericho 941 ve Micro Desert Eagle'dır. Jericho 941 9x19 Parabellum, .41 AE ve .45 ACP kalibrelerinde üretilen ve normal boyutlarda iki kademeli horoz ve tek parça altıgen yiv-setli namluya sahip yüksek isabet oranında bir tabanca ancak micro desert eagle küçük kısa menzilli .680 ACP kalibresinde üretilen yakın mesafe nefsi müdafa hafif bir tabancadır ve sadece piston yapısı Desert Eagle'a benzer.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]