Beretta 92

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beretta 92

Çeşidi Yarı otomatik tabanca
Uyruğu İtalya İtalya
Üretim tarihi
Tasarımcı Beretta
Tasarlandığı tarih 1975
Üretici Beretta
Üretildiği tarih 1975-günümüze
Özellikler
Mühimmat 9x19mm Parabellum
.40 S&W
9x21mm IMI
Kalibre 9mm
.40

Beretta 92 (ayrıca beretta m92f, beretta 96 ve beretta 98) yarı otomatik tabancalar sınıfındadır. İtalyan silah firması Beretta tarafından tasarlanıp üretilmiştir. Beretta 92 modeli 1972 yılında tasarlanmış ve sonrasında pek çok variant ve kalibrede üretime geçilmiştir. ABD Silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması ile ünlenmiştir. ABD silahlı kuvvetleri 1985 yılında m1911 tabancası yerine beretta 92 ve M9 tabancalarını kullanmaya başlamıştır. 1975-1976 yılları arasında sadece 5000 adet üretilmesine rağmen değişik modelleri ve kalibreleri vardır. (FS,G,D,DS) kalibreleri ise şöyledir:

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Beretta 92 tabancası diğer Beretta modellerinin zaman içinde geçirdiği pek çok değişim ve eklemeleriyle oluşmuştur. Özellikle m1922 ve m1951 modellerinden alınan arpaçık şekli namlu şekli ve yapısı yiv set yapısı pek çok özellik gazın geri tepmesiyle çalışan mekanizma, şarjör şekli ve yapısı mermi ve namlu arasındaki uyumluluk düşük geri tepme ve yüksek isabet oranı gibi üstün özelliklerle donatılmış ve bu sayede dünyadaki en kaliteli yarı otomatik tabancalardan birisi olmuştur.

Beretta 92 ilk kez 1975 yılında piyasaya tanıtılmıştır.Silah Beretta silah tasarım ekibi olan Carlo Beretta, Guiseppe Mazzetti ve Vittorio Valle tarafından tasarlanmış ve son şekli verilmiştir. Yapılan testlerde ve balistik incelemelerde sınıfındaki diğer tabancalara kıyasla çok iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiş örneğin yüksek isabet oranının yanında yapılan ölçümlerde mermi çıkış hızının 396 m/sn olduğu mermi çarpma enerjisinin 584 joule olduğu tespit edilmiştir. Artılarından biri de gövdesi ve kabzasındaki özel tasarım sayesinde tabanca hem sağ hem de sol elle kullanılabilmektedir.

Bu iyi sonuçlar üzerine seri üretime geçilmesine karar verilmiş ve 1975-1976 yılları arasında 5000 adet üretilmiştir.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beretta 92nin popüler bir tabanca olmasında teknik özelliklerinin üstünlüğü olduğu kadar Amerikan sineması ve dizilerinde bol kullanılan bir tabanca olmasıdır, örneğin Türkiye'de cehennem silahı ismiyle gösterilen filmin tüm serilerinde (1,2,3,4) başroldeki aktörler tarafından bu tabanca kullanılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]