Molotofkokteyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Molotofkokteyli
Molotofkokteylinin fitilini ateşleyen Wehrmacht askeri, Doğu Cephesi, II. Dünya Savaşı

Molotofkokteyli, kısa sürede hazırlanabilen çeşitli yakıcı silahların genel adıdır. Üretiminin görece kolay olması nedeniyle amatör eylemciler ve kentsel gerilla savaşlarında mücadele eden kişiler tarafından sıklıkla kullanılır. Hedefi anında yok etmek yerine alev almasını sağlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Molotofkokteyli tarihte ilk kez İspanya İç Savaşı sırasında Milliyetçi kuvvetler tarafından Sovyet T-26 tanklarına karşı kullanılmıştır.[1] Molotofun gücünü gören General Francisco Franco birçok askerin bu silahı kullanmasını emretmiştir. Molotof adı ise ilk kez Kış Savaşı sırasında Finler tarafından Finlandiya'nın bölünmesine sebep olan Rus politikacı ve diplomat Vyaçeslav Molotov'u aşağılama amacıyla konulmuştur ve Molotov bu isimden hiç hoşlanmamıştır.[2] 1939 yılındaki Kış Savaşı sırasında Finler tarafından Sovyetler Birliği Kızılordu askerlerine ve Sovyet tanklarına karşı kullanılmıştır ve Finler bu sayede savaşta büyük üstünlük sağlamıştır. 1941'den sonra da II. Dünya Savaşı boyunca Almanya, Finlandiya, İtalya, Birleşik Krallık, Polonya, Amerikan ve Sovyet güçleri tarafından da kullanılmıştır.

Hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Molotofkokteyli, cam şişe içerisinde az miktarda sülfürik asit ve benzin+parafin karışımıdır ve fitil ile yakılır.

Yasal durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Molotofkokteyli bulundurmak veya fırlatmak dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde yasa dışıdır. Türkiye'de bu durum, 2013 Taksim Gezi Parkı protestolarını takiben ağırlaştırılmış ve molotof TBMM Silah Tasarısı Alt Komisyonu tarafından Haziran 2013'te kanunen silah sayılarak kullananlara 8 ila 12 yıl hapis cezası öngörülmüştür.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Thomas, Hugh (1994). The Spanish Civil War. Simon & Schuster, p. 468. ISBN 0-671-75876-4
  2. ^ Online Etymology Dictionary: Molotov cocktail 3 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Molotof kokteyli 27 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Milliyet haberi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]