Ministry of Darkness

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ministry of Darkness
Sağdan sola: Mideon-Undertaker-Bradshaw-Faarooq-Viscera
Sağdan sola: Mideon-Undertaker-Bradshaw-Faarooq-Viscera
İstatistikler
Debut1998
Etkin yılları1998–1999, 2004
FederasyonlarWWF/WWE

Ministry of Darkness, 1999 yılında faaliyet gösteren bir profesyonel güreş grubudur (stable). Üyeleri The Undertaker (lider), Paul Bearer (menajer), The Acolytes (Bradshaw ve Faarooq), Mideon, Viscera, Gangrel, Edge ve Christian'dır.

Oluşumu (1998)[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Eylül 1998'deki Breakdown: In Your House şovunda Undertaker, Kane ve Stone Cold Steve Austin karşı karşıya geldiler. İlginç bir şekilde Taker ve Kane Austin'e double chokeslam yaptı ve onu birlikte tuş etti. Kemer boşta kalınca iki kardeş kemer için 18 Ekim'deki Judgment Day şovunda karşılaştılar. Paul Bearer maç sırasında Undertaker'a vurmak için izin istedi. Kane izin verdi ama arkasını döndüğünde Bearer sandalyeyi ona patlattı. Kane Bearer'ın üzerine yürüyünce yere düşen sandalyeyi Undertaker aldı ve Kane'in kafasına patlatarak heel turn gerçekleştirdi. Bearer Undertaker'a gülerken o da tuşa gitti ama özel hakem Austin saymadı. Undertaker Austin'in üzerine yürüyünce Stunner yedi. Austin Taker'a sandalyeyle vurdu ve iki güreşçiyi de tuş olmuş saydı.

Undertaker ertesi gün Paul Bearer'ın Ministry of Darkness'e liderlik etmek için yanına geldiğini söyleyerek bu oluşumun sinyallerini vermişti. Taker biraz Ministry'den bahsettikten sonra mikrofonu Bearer aldı ve Kane'i sadece kullandığını söyledi. Onun hiçbir zaman karanlığı anlayamadığını söyleyerek mikrofonu tekrar Undertaker'a verdi. Undertaker, 20 yıl önceki yangından bahsetti bu sefer ve yangını çıkardığını itiraf etti. O sırada Kane önünde bir tabutla geldi ve ağabeyine meydan okudu. O akşam yaptıkları maçta tabut parçalandı ve Taker arka alana, Kane onun peşine gitti.

Undertaker bir süre Deadly Games (Survivor Series 1998'de kemer için yapılacak King of the Ring benzeri turnuva) ile ilgilendi. 15 Kasım'daki Survivor Series'de turu bay geçen Undertaker ve Kane karşılaştı. Taker maçı Paul Bearer'ın yardımıyla kazandı. Yarı final maçında The Rock ile karşılaşan Undertaker Kane'in Rock'a saldırması üzerine DQ oldu ve elendi.

Bu olaydan sonra Undertaker Austin ile ilgilenmeye başladı. SS'den sonraki Raw is WAR'da Austin'e kürekle saldırdı. Sonraki hafta onu hastaneden kaçırdı. Önce gömmek istedi. Mezarlığa gittiler. Ama daha sonra vazgeçtiler ve garip bir şekilde öldürmeye çalıştılar. Kane Undertaker'a saldırdı ve Austin'i kurtardı. Sonraki hafta Bearer ve Undertaker Kane'i tımarhaneye göndermek istedi. Ama Austin Taker'a saldırdı ve Kane'in yerine geçirdi. Bearer her şeyden habersiz Undertaker'ı ararken Austin ve Kane onun karşısına çıktı. İkili Bearer'ı kanalizasyondan aşağı attılar.

7 Aralık'ta Mankind&Austin vs Undertaker&Rock maçı sürerken Taker Austin'i aldı ve bazı görevliler onu çarmıha gerdi. 6 gün sonra Rock Bottom: IYH'deki Austin vs Undertaker-Buried Alive Match'ta Austin arka alandayken Kane karıştı. Undertaker'a tombstone yaptıktan sonra Austin onu iş makinesi kullanarak gömdü.

Ministry of Darkness (1999)[değiştir | kaynağı değiştir]

Undertaker 11 Ocak 1999'da eskisinden çok daha farklı bir şekilde, karanlık bir rahip gimmicki ile döndü. Uzun bir konuşma yaptı, ardından Acolytes'ın kaçırdığı Dennis Knight'a kanından içirdi. Knight'ın göğsüne iç içe geçmiş T ve X çizdikten sonra (Austin'i gerdiği çarmıh da bu şekildeydi) onun artık Mideon olduğunu söyledi, ardından diğer taraftaki sembolü alev aldı.

Royal Rumble 1999'a katılma hakkını kaybeden Undertaker, adamlarının yardımıyla Mabel'ı kaçırdı. Ertesi gün Mabel da Taker'ın Ministry'sinin yeni üyesi Viscera olarak göründü. 1 Şubat'ta The Brood da onlara katıldı. Undertaker 22 Şubat'ta yeni Corporation üyesi Kane ile bir Inferno maçında karşılaştı. Kane'in bacağını aldığı gibi ateşe attı ve maçı kazandı. Ardından Stephanie McMahon'ın oyuncak ayısını da ateşe verdi. Vince McMahon ağlarken Taker ayıyı podyuma attı.

Sonraki hafta Undertaker vs Mankind maçında Big Bossman Taker'a saldırdı ve ondan sonra Ministry of Darkness Big Bossman ile uğraştı. Ministry grubu birkaç hafta sonra Bossman'i buldu ve kaçırdı. Onu, Stone Cold Steve Austin'e yaptığı gibi bir çarmıha gerdi ama Bossman çarmıhtan kurtuldu, bunun cezasını da Ministry'den dayak yiyerek ödedi. O sırada Undertaker tutuklandı. (kendisinin ve Bearer'ın bir planı olarak) Arabaya gidince Vince Taker'a sövdü. Sonraki hafta Ministry üyeleri Vince'in evini bastı. Kane de o sırada ringde Triple H ile kavga ediyordu. Kane HHH'i hakladıktan sonra Vince geldi ve Ministry'nin saldırısından bahsederek Kane'den yardım istedi. Kane Vince'in üzerine yürüdü ve maskesini çıkardı, bu Undertaker idi! Taker Vince'e bu şekilde mesaj vermişti. WrestleMania 15'te Bossman ile yaptığı Hell in a Cell maçının ardından kafesin tepesine Brood grubu çıktı. Brood Taker'a bir ip yolladı. Undertaker bu ipi Bossman'in boğazına geçirdikten sonra kafes kaldırıldı ve Bossman asıldı! Birkaç hafta sonra pek çok hata yapan ve Stephanie McMahon'un durduğu yeri Ken Shamrock'a söyleyen Christian'ı Undertaker kurban etmek istedi ama Brood grubu ona engel oldu ve Ministry'den ayrıldı.

Undertaker bundan sonra Stephanie McMahon ile evlenmeye çalıştı ama Ken Shamrock buna engel oldu. Taker bunun üzerine kardeşi (hikayede) Ryan Shamrock'ı kaçırdı. Bossman ve Austin'e yaptığı gibi Ken Shamrock'ı da çarmıha gerdi. Backlash'te de Ken'i mağlup etti. Bu sıralarda Vince'in oğlu Shane McMahon'ın Undertaker ile ortak çalıştığı öğrenildi.

Corporate Ministry (1999)[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Nisan 1999'daki Smackdown'da Ministry of Darkness giriş yaparken Corporation üyesi Shane McMahon, Big Bossman, Triple H ve Chyna da Undertaker ile birleşmişti. 3 Mayıs'ta Shane, Over the Edge'deki Undertaker vs Stone Cold maçının hakemi olduğunu ilan etti ama o sıra commissioner olan Shawn Michaels, Vince McMahon'ı da hakem olarak aldı. Daha sonra Taker Austin'e saldırdı. Onu 1998'deki gibi çarmıha germek istedi ama kavga sırasında sembole kelepçelendi. Ama garip bir şekilde Austin'in değil Undertaker'ın müziği çalmaya başladı. Taker da çarmıhtan beri Austin'e güldü. Over the Edge'deki maçta Undertaker Austin'in üzerindeyken Shane McMahon 1 saniyede 3 sayınca Taker şampiyon oldu. 2 hafta sonra da Undertaker'ın bir süre sözünü ettiği, Ministry'ye emir veren Higher Power'ın kim olduğu öğrenildi. Bu kişi Vince McMahon'dı! King of the Ring'de The Rock ile karşılaşan Undertaker maçı kazandı. Bir gün sonraki Raw'da kemeri Austin'e kaybetti. 6 gün sonra Austin'den rövanş maçı istedi. Maç First Blood maçı olacaktı. Aynı zamanda X-Pac ile o sırada takım olan Kane ile tekrar birleşmek istedi ama Kane ona chokeslam yaptı. Austin ile Fully Loaded'da yaptığı maçı da kaybedince Ministry dağıldı.

Unholy Alliance (1999)[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Temmuz'da Undertaker X-Pac'a saldırmaya devam etti. Kane gelip Taker'a hücum edince bu sefer ona yardım eden isim Big Show oldu. Big Show ve Undertaker Kane'in işini bitirdiler. O haftanın HEaT şovunda Acolytes geldi ve onlara meydan okudu. Undertaker ikiliye küfrederek cevap verdi ve o gün yaptıkları takım kemeri maçını Acolytes kazandı. 2 Ağustos'ta Undertaker Steve Austin'den rövanş istedi ve ikili Austin'in işini bitirdiler. Aynı akşam Triple H kemer maçının kendisinin hakkı olduğunu savundu ve pek çok kişinin karışmasının ardından tekrar kavga çıktı. Kane ve X-Pac 9 Ağustos'ta takım kemerlerini Acolytes'tan aldı. Aynı gün Kane ses cihazı olmadan ilk kez konuştu ve ardından Big Show ve Taker ringi dağıttı. SummerSlam 1999'da Taker ve Show, Kane ve X-Pac'ı yenerek yeni takım şampiyonları oldular. 8 gün sonra yaptıkları maçta menajerleri Paul Bearer Undertaker'a bir şey gösterince Taker arka alana döndü. Big Show tek başına devam etmen zorunda kaldı ama yenildi. O haftanın Smackdown şovunda Big Show Paul Bearer'a saldırdı ve ardından Taker geldi ringe. Kulağına bir şeyler söyledi ve ardından ringden ayrıldılar. 7 Eylül'de (şov 9 Eylül'de yayınlandı) Rock ve Mankind ile yaptıkları Buried Alive maçına Triple H karıştı ve önce Mankind'ı gömen Big Show'a balyozuyla çaktı. Ama Mankind'ı gömmeye devam etti ve Unholy Alliance takım kemerlerini geri aldı. Bundan sonra Undertaker maçlara girmedi ve Mideon ve Viscera'yı soktu. 20 Eylül'de takım kemerlerini kaybettiler. Son faaliyetleri Kane'i yakma denemesi oldu ama Rock ve Mankind Kane'i kurtardı. 23 Eylül'de Triple H vs Kane maçına Taker, Viscera ve Mideon karıştı ve Kane'i yaktılar. O gün Undertaker WWF'ten ayrılmaya karar verdi ama Vince McMahon, Triple H ile olan tabut maçını hatırlatarak engel olmaya çalıştı. Bu maça girmezsen Unforgiven'daki WWF şampiyonluk maçına da giremezsin dedi. Taker da bundan sonra hiçbir maça girmem diyerek karşılık verdi ve ayrıldı. Gerçekte kendisi kasığından sakatlanmıştı ve Armageddon'a kadar izin almıştı ama çalışırken tekrar sakatlandı ve 8 ay ringlerde görünmedi.