Amerika Birleşik Devletleri'nde din

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Circle frame.svg

Amerika Birleşik Devletleri'nde din (2016)[1]

  Protestanlık (%48.9)
  Katoliklik (%23.0)
  Mormonluk (%1.8)
  Dinsizlik (%18.2)
  Yahudilik (%2.1)
  İslam (%0.8)
  İbrahimi olmayan diğer dinler (örn. Hinduizm, Budizm ve Sihizm) (%2.5)
  Yanıtlamayanlar/Bilinmiyor (%2.7)

Din, Amerikan kültüründe önemli bir rol oynamaktadır. Gelişmiş ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri en dindar ülkelerden biri kabul edilmektedir. 2002 yılında yapılan Pew Global Attitudes Project anketine göre ABD'nin, dünyadaki gelişmiş ülkeler arasında vatandaşlarının çoğunluğunun dinin yaşamlarında çok önemli bir rol oynadığını ifade ettiği tek ülke olduğu ortaya çıkmıştır.[2]

Ulusal kimlik[değiştir | kaynağı değiştir]

John Kennedy 1960'ta başkan adayıyken Houston, Teksas'ta yaptığı bir konuşmada "Ben Katolik bir başkan adayı değilim. Kamu işlerinde kilisem adına konuşmam, kilise de benim adıma konuşmaz." demiştir.[3]

Katolik mezhebi eğer her Protestan mezhebi ayrı olarak sayılırsa ABD'deki en büyük mezheptir. Ancak bütün Protestan mezhepler topluca gözönüne alınırsa Katolikler'den daha fazladırlar. Amerika Birleşik Devletleri'nin laikliği orijinal bir devlet ve din ayrılığı ortaya çıkarmıştır. İkisi de bağımsızdır. Bu, başkan ve Kongre üyelerinin göreve başlarken dinî yemin etmelerini engellemediği gibi, anayasada "Kongre üyeleri hiçbir dinî kurum lehine kanun yapamazlar" hükmü bulunur.

Bir yandan en liberal toplumsal ve iktisadi şartlar sağlanır, öte yandan doların üzerinde In God We Trust: "Tanrı'ya inanıyoruz" yazar.

Amerika Birleşik Devletleri laik bir ülkedir ancak Avrupa ve Doğu, Ortadoğu laikliğinden farklı bir dini yapısı vardır. Din ve devlet iki ayrı saygın yapıdır. Resmî işlerde İncil üzerine yemin etmek, "Tanrı Amerika'yı korusun" duası Amerika Birleşik Devletleri'nde dine veya devlete ilişkin bir zaaf oluşturmaz, iki alan birbirine müdahale etmez.

Sivil din bütün kurumlara işlemiştir. Başkan göreve başlarken dini yemin eder, her sabah gün doğmadan kalkıp İncil okur. Mahkemeler her oturum öncesinde ve Kongre açılışta yemin eder.

Genel ulusal din kimliğinde dünya hayır ve şer güçlerinin çarpıştığı bir alandır. Amerika Birleşik Devletleri iyiliğin ve demokrasinin koruyucusudur, şer güçlere karşı düşmanlara oluşum halinde bile saldırabilir. Armageddon Savaşı, dünyanın sonunu getirecek savaş, Kudüs'e 90 km uzaklıktaki Megiddo'da yapılacak ve şer güçler yenilecektir. Tanrı özgürlüğü koruma görevini Amerika Birleşik Devletleri'ne vermiştir, seçilmiş millettir.

İnanç dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Din olarak ise, Amerika Birleşik Devletleri'nde toplam; %71.9 Hristiyan (%48.9 Protestan ve diğer Hristiyanlar, %23 Katolik), %1.8 Mormon, %18.2 ateist ya da hiçbir dine bağlı olmayan, %2.1 Musevi, %2.5 diğer inançlardan, %0.8 Müslüman, %0.3 Üniteryen Üniversalist,[4] %0.1 Pagan, Vikan ve Druid yaşamaktadır.[4]

Şinto, Kaodaizm, Sihizm, Jainizm, Taoizm, Bahailik, Ekankar, Amerikan yerli dini ve Kemetizm gibi diğer pek çok din de Amerika'da temsil edilmektedir.[5]

Hristiyanlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Washington Ulusal Katedrali

Dünyada Hristiyanlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Hristiyanlık üç ana kola ayrılır: Katolik, Ortodoks, Protestan.

Katoliklik: Papa ruhani başkandır, yanılmaz. Kilise evrenseldir. Ruh, Baba ve Oğul'dandır. İsa ilahi ve insanidir. İsa ve Meryem günahsızdır, göğe yükselmiştir. Günah çıkarma ve itiraf, 7 sakrament, 20 konsil, ruhbanların evlenemezliği, cumaları et-yağ yememe, cennet cehennem ve araf inancı esastır. Haç soldan çıkarılır. Ayin dili ilke olarak Latincedir. Boşanma yasaktır, tekrar evlenen zina eder.

Ortodoksluk: Ekümenik 4 Patrikliği vardır. Patrik ruhani liderdir. Papa isa'nın vekili ve yanılmaz değildir. 7 Konsile, ibadet dilinin ulusallığına, Arafa inanırlar. Keşiş, patrik, piskopos evlenemez, papazlar evlenebilir, boşanma şartlı olarak mümkündür. Vaftizden sonra konfirmasyon vardır, ekmeğe maya şaraba su katarlar. Haç çıkarma sağdandır. Ruh, Baba'dandır.

Protestanlık: Lutherci İncil kiliseleri, Lutheryanlar. Kalvinistler. Papa yanılabilir. Teslis haktır, yorum herkesindir. 2 sakrament vardır: vaftiz ve evharista. Resim heykel, haç çıkarma yoktur. Günah çıkarılmaz, evlenme yasağı yoktur. Protestanlığın alt radikal kolları Baptist, Metodist, Kongregasyonist, Mormon, Quaker, Evanjelik olabilir.

Hristiyan mezhepleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel yüzde olarak Katolik 25, Baptist 17, Methodist 7, Lutheryanlar 5, Presbiteryanlar 3, Mormonlar 2, Episkopallar 2'dir. Geri kalan yüzde 1'lik içinde Yehova'nın Şahitleri, Scienceler, Moonlar, Mennonitler, Amişler, Congregationaller, Quakerler, Reformcular, Nazarenler, Ortodokslar, Presbiteryenler, Adventistler, Pentokostlar bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Newport, Frank (23 Aralık 2016), Five Key Findings on Religion in the U.S., Gallup 
  2. ^ Pew Global Attitudes Project
  3. ^ İslamiyat, Ocak-Mart 2002, Ankara.
  4. ^ a b Media, Minorities, and Meaning: A Critical Introduction Debra L. Merskin – 2011 – Page 88
  5. ^ Media, Minorities, and Meaning: A Critical Introduction — Page 88, Debra L. Merskin – 2010