Black Lives Matter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Black Lives Matter
Black Lives Matter logo.svg
Kuruluş 13 Temmuz 2013 (7 yıl önce) (2013-07-13)
Tür Sivil toplum hareketi
Konum
Önemli kişiler Shaun King, DeRay McKesson
Resmî site BlackLivesMatter.com
Minnesota Geen Line Metrosu'nda polis şiddetine karşı yapılan protesto.

Black Lives Matter (TürkçeSiyahilerin Yaşamları da Değerlidir; kısaca BLM), ABD'de yaşayan Afro Amerikan kökenli halka karşı uygulanan şiddete ve ırkçılığa karşı kurulmuş sivil toplum hareketidir. BLM, Birleşik Devletler genelinde kolluk kuvvetler tarafından öldürülen siyahlar ve ABD yasalarındaki ırk ayrımı yapan ceza hukukuna karşı için düzenli olarak gösteriler düzenler.

2013 yılında sosyal medya üzerinden #BlackLivesMatter etiketi ile yayılan hareket, Afro-Amerikan kökenli Trayvon Martin'i öldüren George Zimmerman'in tutuklanması ardından ilk gösterisini düzenledi. 2014 yılında Michael Brownve Eric Garner'in New York'ta kolluk güçleri tarafından öldürülmesinin ardından Ferguson Protestoları ile eylemlerini tüm ülkeye yaydı.[1][2]

[3]Mayıs 2020'de de Minneapolis kentinde George Floyd'un polis tarafından boğazına basılmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine bir kez daha protesto gösterileri düzenlenmeye başlandı. Hareketin kurucuları olarak bilinen Alicia Garza, Patrisse Cullors ile Opal Tometi, 100 Kadın 2020 dönemi kapsamında internet üzerinden düzenlenen bir etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. Garza bu etkinlikte yaptığı konuşmada, "Siyahlar, kendilerini destekleyenlerle birlikte tarihin gidişatını değiştirmek için ayaklandı ve kazanan biz olduk" dedi. Opal Tometi, Başlattığımız bu hareketlerin, bambaşka bir hayatın mümkün olduğunu gösterdiğini düşünüyorum ve böylesine bir dönemde yaşadığım için hem çok duygulanıyorum hem de minnet duyuyorum dedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; theguardian.com isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Black Lives Matter: How the events in Ferguson sparked a movement in America". CBS News. 7 Ağustos 2015. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2016. 
  3. ^ "BBC - Homepage". www.bbc.com. 2 Aralık 1998 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2021.