İçeriğe atla

İspanya monarşisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İspanya kralı
Rey de España
Kraliyet forsu
Görevdeki
VI. Felipe

19 Haziran 2014 tarihinden beri
Resmî ikametMadrid Kraliyet Sarayı,
Madrid, İspanya
Açılışı yapanI. Isabel
II. Fernando
Websitesiwww.casareal.es

İspanya monarşisi (İspanyolcaMonarquía Española) veya Kraliyet (La Corona), İspanya'nın yönetildiği monarşidir.[1] Monarşi, hükümdarlık hükümdarını, ailesini ve hükümdarın görevlerini ve ayrıcalıklarını yerine getirmesini destekleyen ve kolaylaştıran kraliyet hane halkı örgütünü içerir.[2]

1978 İspanya Anayasası ile Franco rejiminin sona ermesinden ve 1975'te Adolfo Suárez tarafından demokratikleşme sürecinden sonra hükûmet biçimi olarak anayasal monarşiyi yeniden kurdu.[1] 1978 anayasası, yaşayan şahsiyet olarak İspanya kralının rolünü onayladı. Anayasal olarak, kral devletin başı ve İspanya Silahlı Kuvvetleri'nın başkomutanı olup İspanyol devletinin somutlaşmış hali ve İspanya'nın kalıcı birliğinin ve kalıcılığının bir sembolüdür ve aynı zamanda İspanyol devlet kurumlarının hakemi ve moderatörüdür. Anayasa, kraliyet stillerinin ve unvanlarının kullanımını, kraliyet ayrıcalıklarını, krallığa miras bırakmayı, tazminatı ve hükümdarın azınlığı veya yetersizliği durumlarında bir kraliyet-vesayet olasılığını kodlamaktadır.[2] Anayasaya göre, hükümdar aynı zamanda "kendi tarihi cemaatinin ulusları" ile ilişkileri geliştirmede de etkilidir.[2] İspanya kralı, aynı zamanda dünya çapında yirmi dört üye ülkede 700 milyondan fazla insanı temsil eden İber-Amerikan Devletleri Örgütü'nün başkanı olarak hizmet vermektedir.

İspanya Monarşisi'nin kökleri, Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra kurulan Toledo Vizigot Krallığı'na dayanmaktadır. Ardından Asturias Krallığı, Emevilerin 8. yüzyılda İberya'yı fethinden sonra Reconquista ile savaştı. Kastilyalı I. Isabel ile Aragonlu II. Fernando arasındaki hanedan evliliği 15. yüzyılda İspanya'yı birleştirdi. Roma Bizans İmparatorluğu'nun son tacını taklit eden Andreas Paliologos, 7 Nisan 1502 tarihli son vasiyetinde[3] imparatorluk unvanını Aragonlu II. Fernando ve Kastilyalı I. Isabel'e vermiştir.[4]

İspanyol İmparatorluğu, Isabella ve Fernando'nun Kristof Kolomb'un Atlas Okyanusu'ndaki keşif yolculuğunu finanse etmesiyle ilk küresel güçlerden biri oldu. Aralarında kurduğu deniz yolu, İspanyolların Amerika'nın büyük bölümünü fethetmesinin yolunu açtı.

Günümüzdeki kral 19 Haziran 2014 tarihinde tahta geçen VI. Felipe'dir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ a b Powell, Charles, Juan Carlos of Spain; Self Made Monarch, St. Martin's Press, INC 
  2. ^ a b c "Título II. De la Corona, Wikisource (İspanyolca)". 25 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2020. 
  3. ^ 19. P.K. Enepekides, `Das Wiener Testament des Andreas Palaiologos vom 7 April 1502', Akten des XI Internationalen Byzantinisten Kongresses, München 1958, ed. F. Dölger and H.G. Beck (Munich, 1960) 138-43, esp. 138.
  4. ^ Norwich, John Julius, Byzantium – The Decline and Fall, p. 446.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]