XII. Alfonso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
XII. Alfonso
XII. Alfonso'in foto portresi (1884)
İspanya kralı
Hüküm süresi28 Aralık 1874 – 25 Kasım 1885
Önce gelenI. Amadeo: İspanya Kralı
Francisco Serrano: Birinci İspanya Cumhuriyeti cumhurbaşkanı
Sonra gelenXIII. Alfonso
Doğum28 Kasım 1857(1857-11-28)
Madrid, İspanya
Ölüm25 Kasım 1885 (27 yaşında)
El Pardo Sarayı, Madrid, İspanya
DefinEl Escorial
Eş(ler)iMercedes Orléanslı
Maria Christina Avusturyalı
Çocuk(lar)ıMaría de las Mercedes
Maria Teresa
XIII. Alfonso: İspanya Kralı
Tam adı
Alfonso Francisco Fernando Pío Juan de María de la Concepción Gregorio Pelayo de Borbón y Borbón
HanedanBourbon
BabasıFrançois d'Assise de Bourbon
AnnesiII. Isabel
DiniRoma Katoliği

XII. Alfonso (d. 28 Kasım 1857, Madrid, İspanya - ö. 25 Kasım 1885 El Pardo Sarayı, Madrid, İspanya), 1874-1885 arasında İspanya kralı. Kısa süren hükümdarlığı İspanya'da anayasal monarşi umutlarının yeşermesine yol açmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe II. Isabel'in hayatta kalan en büyük oğluydu. Babasının Cadiz dükü olduğu sanılmaktadır. Eylül 1868'deki devrimle tahttan indirilen annesiyle birlikte Alfonso da sürgüne gönderildi. Eğitimini Viyana'daki Theresianum'da ve İngiltere'de, Sandhurst'teki Kraliyet Askeri Okulu'nda yaptı. İsabel, Haziran 1870'te haklarını oğluna devrettiyse de Alfonso ancak dört yıl sonra (29 Aralık 1874) İspanya kralı ilan edildi. 1875 başlarında ülkesine döndü.

Alfonso'nun hüküm sürdüğü dönemin büyük bölümü, İspanya için alışılmamış bir sükûnet içinde geçti. Siyasi yaşama, 1875-81 arasında başbakan olan ve Ocak 1884'ten sonra yeniden başbakanlığa getirilen Antonio Canovas del Castillo yön veriyordu. O sırada ülkenin en ivedi iki sorunundan biri, yalnızca erkek soyundan gelenleri İspanya tahtına geçebileceğini savunan Carlismo hareketi yanlılarının körüklediği iç savaşın sona erdirilmesi, ötekisi de anayasanın hazırlanmasıydı. Her iki sorun da 1876'da çözüldü. Zanjon Sözleşmesi'yle de Küba'da barış sağlandı.

Alfonso Ocak 1878'de Montpensier dükünün kızı Maria de las Mercedes ile evlendi. Karısı altı ay sonra ölünce kral ertesi yıl Avusturya arşidükü Karl Ferdinand'ın kızı Maria Cristina ile evlendi. Ondan iki kızı ve XIII. Alfonso adıyla tahta geçecek olan oğlu oldu.

Alfonso, siyasi açıdan deneyimsiz olmakla birlikte, sağlam bir muhakeme gücüne ve üstün karar verme yeteneğine sahipti. Kralın bu nitelikleri, 1876'da kabul edilen demokratik anayasanın tam uygulanması halinde monarşinin sağlam bir temele oturacağı umudunu doğurdu. Ekim 1878'de ve Aralık 1879'da krala karşı girişilen suikastler ve askerlerin 1883'te rejime karşı verdiği muhtıra, güçlü monarşiye karşı genel bir hoşnutsuzluk anlamına gelmiyordu. Tersine bütün bunlar Alfonso'nun saygınlığını artırdı.

25 Aralik 1885'te tüberkülozdan erken yaşta ölümü, İspanya'daki anayasal monarşi taraftarları için büyük bir düş kırıklığı oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Amadeo: İspanya Kralı
Francisco Serrano: Birinci İspanya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
İspanya kralı
1874 - 1885
Sonra gelen:
XIII. Alfonso