VI. Fernando

Vikipedi, özgür ansiklopedi
VI. Felipe
Fernando VI; Louis Michel Van Loo tarafında Portrelenmiş resmi
İspanya kralı
Hüküm süresi9 Haziran 1746 – 10 Ağustos 1759
Taç giymesi9 Haziran 1746
Önce gelenV. Felipe
Sonra gelenIII. Carlos
İspanya kralı
Doğum23 Eylül 1713
Madrid, İspanya
Ölüm10 Ağustos 1759 (45 yaşında)
Madrid, İspanya
Eş(ler)iPortekiz'li Barbara
Isabel de Barbara
HanedanBourbon Hanedanı
BabasıV. Felipe
AnnesiSavoia'lı Maria Luisa
Isabel de Farnesio
DiniRoma Katoliği
İmza

VI. Ferdinand (İspanyolca: VI. Fernando; 23 Eylül 1713-10 Ağustos 1759), 9 Temmuz 1746'da tahta geçti ve ölümüne kadar İspanya Kralı oldu. Babası V. Felipe ve annesi Maria Luisa'nın dördüncü oğludur. Ferdinand, İspanyol Bourbon hanedanının üçüncü üyesi olarak 23 Eylül 1713 tarihinde Madrid'de doğdu.

İlk Dönemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

23 Eylül 1713 tarihinde Madrid'de bulunan Alcazar Sarayında doğdu. Babasının ikinci eşi Parma'lı Elizabeth, kendi çocukları haricinde kendisine hiçbir sevgi göstermiyordu ve otoriter bir kadındı. Çoğu zamanda üvey evlat olarak görülüyordu. VI. Fernando melakolik bir mizaca sahip, utangaç ve özgüven eksikliği yaşayan bir kraldı. Atıcılık ve Müzikten hoşlanırdı. Dönemin sanatçısı Farinelli'ye cömert davranışları vardı.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

VI. Fernando; 1729 yılında Portekiz'li Barbara Infanta ile evlendi.

Saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanya Kralı VI. Fernando

Tahtta bulunduğu sürede herhangi önemli faaliyette bulunmayan VI. Fernando'nun dönemindeki en önemli olay Avusturya ile Veraset Savaşı gerçekleşmiştir. İngiltere ve Fransa devletleriyle çatışma yerine denge politikası izlemiştir. Her iki devletin kışkırtmaların tarafsız kalmaya çalışmıştır.Dönemin ünlü isimlerin Ensenada, Francophile Marquis ve José de Carvajal Lancaster İngiltere ile ittifak kurulmasında önemli birer destekçisi idi.[1]

Ensenada Projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

VI. Ferdinand döneminde Ensenada Marquis en önemli görevleri , Hazine, Deniz ve Hint Adaları Sekreterliğini yürütülmüştür. Ülkenin modernleştirilmesi konusunda önemli çalışmaları oldu. İngiltere ve Fransa'nın Cebelitarık Boğazı ile ilgili feragat dayatmalarında daima güçlü konumda kalmayı sağlamıştır.

Ferdinand VI, İspanya Kralı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ferdinand VI. of Spain". 1911 Encyclopædia Britannica. 10. s. 267.