II. Isabel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
II. Isabel
II. Isabel'in foto portresi
Isabella II of Spain photo.jpg
İspanya Kraliçesi
Hüküm süresi 29 Eylül 1833 - 30 Eylül 1868
Önce gelen VII. Fernando
Sonra gelen Amadeo
Eş(leri) Francesco d'Assisi, Borbone-Spagna
Çocukları Fernando
María Isabel
María Cristina
XII. Alfonso: Ispanya Krali
María de la Concepción
María de Pilar
María de la Paz
Francisco de Asís
María Eulalia
Tam ismi
María Isabel Luisa de Borbón y Borbón-Dos Sicilias
Hanedan Burbon
Babası VII. Fernando
Annesi [Maria Cristina; Sicilyateyn Bourbon
Doğum 10 Eylül 1830(1830-09-10)
Madrid, İspanya
Ölüm 10 Nisan 1904 (73 yaşında)
Paris, Fransa
Defin El Escorial
Dini Roman Katolik
İmza


Isabel II (d. 10 Ekim 1830, Madrid, İspanya - 9 Nisan 1904, Paris, Fransa ), 1833-1868 arasında İspanya kraliçesi. Başarısız yönetimi yüzünden monarşinin gücünü ve saygınlığını yitirmesine yol açmış, 1868'de "Muhtesem Devrim (La Gloriosa)" adı verilen bir ayaklanmayla yönetimden uzaklaştırılmıştır.

İspanya kralı VII. Fernando'yla dördüncü karısı Maria Cristina'nın en büyük kızıydı. Babasının 1833'te ölmesinin ardından tahta çıktı. Ama tahtın meşru varisi olduğunu ileri süren amcası Carlos Maria Isidro de Borbon'un (Don Carlos) yandaşları Isabel'i tanımayı reddettiler. Don Carlos'un yandaşlarıyla Isabel'i destekleyenler arasında aynı yıl başlayan iç savaş (I. Carlismo Savaşı) 1839'a değin sürdü.Isabel'in küçüklüğünde (1833-1843) naiplik görevini önce annesi, ardından da iç savaş sırasında büyük kahramanlıklar gösteren General Baldomero Espartero üstlendi. Espartero 1843'te bir grup subay tarafından görevinden uzaklaştırıldı ve reşit ilan edilen Isabel tek başına hüküm sürmeye başladı.

Isabel'in siyasi huzuruzluklar ve bir dizi ayaklanmayla geçen hükümdarlık döneminde, yönetime başta General Ramon Maria Narvaez ve görece daha liberal olan General Leopoldo O'Donnell gibi asker kökenli siyasetçiler egemen oldu. Rejimin otoriter niteliğine karşı yükselen liberal muhalefet giderek daha çok kraliçeyi hedef almaya başladı. Kocası Francisco de Asis de Borbon'dan ayrı yaşayan Isabel'in özel yaşamına ilişkin dedikodular ve siyasi konulardaki müdahaleci tutumu yönetiminin saygınlığının iyice sarsılmasına yol açtı. Başarısızlıkla sonuçlanan 1866 ayaklanması ve O'Donnell'le (1867) Narvaez'in (1868) ölmesi üzerine Isabel'in konumu iyice zayıfladi ,

Eylul 1868'de Amiral Juan Bautista ve Topete olan donanma gücü kuvvetleri Cadız'de bir isyan başlattılar. Cadiz 50 yıl önce Isabel'in babası VII. Fernando'ya karşı Rafael del Riego tarafından başlatılan başarılı hükümet komplosunun başladığı şehirdi. Karagücü generalleri olan General Prim ve General Francisco Serrano da İsabel'in devlet idaresini telin ettiler. Bu generaller İspanya'ya geri döndükleri zaman İspanya karagüçlerinin çoğunluğu da bu isyana İsabel'e karşı katıldılar. Kraliçeye bağlı olan "moderado" generaller ve General Manuel Pavla komutasındaki ordunun bir kısmı bu isyancılara pek efektif olmayan karşı direnişte bulundular; ama General Serano komutasındaki isyancı birlikler "Alcolea Muharebesi"'nde galip geldiler.

Bundan sonra II. Isabel İspanya'dan ayrılmak zorunda kaldı. Yerine İtalya Savoy hanedanı'ndan Amedeo İspanya kralı seçildi. Fakat Amedeo da birçok politik entrika sonunda İspanya tahtından feragat etmet zorunda kaldı. 1sabel'in oğlu, Xİİ. Alfonso olarak Madrid'de İspanya Krallığı tahtına çıktı. İsyandan sonra Paris'e yerleşen Isabel de, 1870'te hayatta kalan en büyük oğlu Alfonso (1874-1875 arasında İspanya kralı Xİİ. Alfonso) lehine tahttan feragat etti.

II. Isabel Mart 1874'de kocasından ayrı yaşamaya başlamıştı. Oğlu XII. Alfonso olarak İspanya tahtına getirilmesinden sonra da Paris'de yaşamaya devam etti. Etrafında, başlarında sekreteri Alta Villa Markizi olmak üzere, ufak bir danışma grubu vardı. Birkaç defa Madrid'e gitmekten başka diğer ülkelere seyahat etmedi. Oğlu Alfonso'nun tahta çıkmasından sonra bir süre için İspanya'ya dönerek yönetimde bazı politikacılarla entrikalar döndürmeye çalıştı ama günün İspanya hükümeti tarafından ülkeden çıkıp geri dönmemesi bildirildi. Bundan sonra Paris'de yaşadı. Ayrı yaşadığı kocası ile arasının iyileştiği bildirildi ve onun 1902'de ölümüne kadar bu iyi ilişkiler devam etti. Isabel'in Paris'te yaşadığı son yıllar en küçük kızı olan Eulaila'nın evlilik sorunları ile uğraşmakla geçti.

10 Nisan 1904'de Paris de öldü. Cenazesi İspanya'ya getirilerek El Escorial'da bulunan İspanya kraliyet Panteon'una defin edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Barton, Simon (2009) A History of Spain 2.ed., Londra:Palgrave Macmillan ISBN-13: 978-0230200128 (İngilizce)
  • Carr, Raymond, (ed.) (2001) Spain: A History Oxford ISBN-13:978-0192802361 (İngilizce)
  • Esdaile, Charles J. (2000) Spain in the Liberal Age: From Constitution to Civil War, 1808–1939 Wiley-Blackwell ISBN-13:978-0631219132 (İngilizce)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
VII. Fernando
İspanya Kraliçesi
1833 - 1868
Sonra gelen:
Amadeo