Örümcek Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Örümcek Adam
Spider-Man547.jpg
Örümcek Adam / Amazing Spider-Man
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm 15 Ağustos 1962
Yaratan Stan Lee
Steve Ditko
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Peter Benjamin Parker
Türü İnsan mutasyonu
Uyruğu QueensManhattan , New York
Takım üyelikleri S.H.I.E.L.D. Yenilmezler Fantastik Dörtlü Defenders Future Foundation Mighty Avengers New Avengers
Partnerleri Spider-Gwen Black Cat (Marvel Comics) Miles Morales Deadpool Iron Man Silk (comics) Mary Jane Watson
Önemli takma adları Spidey!, Duvar sürüngeni., Ağ Kafa! Böcek
Güçleri Her yüzeye yapışabilme
Örümceğin orantılı güç ve çevikliği
Tehlikeleri önceden haber veren Örümcek Hissi
Ağ fırlatabilme
Hızlı iyileşme yeteneği
Spiderman.JPG

Örümcek Adam, Marvel Comics adına Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış bir çizgi karakterdir. Türkçeye Örümcek Adam olarak çevrilmiştir. Orijinal ismi Spider-Man olan kurgusal kahraman beyaz perdeye uyarlanmış ve çok başarılı olmuştur.[özgün araştırma?]

Peter Benjamin Parker'ın gizli kimliği olan Örümcek Adam, Marvel Comics'e bağlı Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış kurgusal bir kahramandır. İlk defa Marvel Comics'in "Amazing Fantasy" isimli çizgi romanının 15. sayısında 1962 yazında ortaya çıkmıştır. O günden bu yana, dünyanın en popüler süper kahramanları arasındadır.

Örümcek Adam, kendi duygusal ve kişisel problemlerini süper güçleriyle çözemeyen, süper güçlerinin çoğu zaman ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği bir kahramandır. Kariyerinin ilk yıllarında "Daily Bugle" gazetesine Örümcek Adam fotoğrafları satarak yaşamını sürdürmüş ve adını yaygınlaştırmıştır. Birçok probleminin olmasına karşın, suçla mücadeleye büyük ehemmiyet gösterir. Örümcek Adam'ın amcası Ben Parker'dan aldığı ilkesi "Büyük güç büyük sorumluluk getirir" sözüdür. Bu söz, tüm çizgi romanın temel konusunu özetler. Örümcek Adam karakterinin insani boyutları ve yaşadığı iç çatışmalar çizgi romanının popülerliğini artırmıştır.

Örümcek Adam, günümüzde Superman ve Batman (Yarasa adam) ile birlikte en tanınan çizgi kahramanlar arasındadır. Yıllar boyunca, Örümcek Adam karakteri çizgi roman ve dizilerde, çizgi filmlerde ve 70'li yıllarda Tv filmi olarak, son yıllarda ise büyük bütçeli üç başarılı Hollywood filminde kullanılmıştır. TV filmlerinde Örümcek Adam'ı Nicholas Hammond, Hollywood'da ise Tobey Maguire canlandırmıştır. Şu sıralar eski Hollywood serisinden bambaşka bir Örümcek Adam çekilmektedir; bu yeni seride kahramanımızı ilkin Andrew Garfield canlandırmış, sonrasında rol Tom Holland'a devredilmiştir.[1]

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

1960'lı yıllarda süper kahraman çizgi romanlarının çok satması sebebiyle yeni bir kahraman yaratmak isteyen Marvel Comics editörü Stan Lee, okuyucuların genelde gençler olmasından da faydalanmak için yaşı küçük bir süper kahraman yaratmak ister. Steve Ditko ve kısmen Jack Kirby'nin de katkılarıyla, eski fakat kullanılmayan karakterlerden esinlenerek Örümcek Adam isminde karar kılarlar. Aslında ilk başlarda Stan Lee Şöyle düşünmektedir "güçlü bir karakterim var (Hulk), güzel bir takımım var (fantastik dörtlü) " ancak artık hepsini birleştirmenin zamanı gelmiştir yani güçlü müthiş reflekslere sahip ve neredeyse uçabilen bir karakter olabilen ÖRÜMCEK ADAM! Bu fikri ilk başta Marvel'ın başkanı beğenmez "İnsanlar örümcekten nefret eder!" diye düşünür. Zaten Daily Bugle'daki J.Jonah Jameson karakterinde ondan alıntı yapılmıştır. Örümcek-Adam sıradan bir derginin son sayfalarında çok popüler olur bunun üzerine 2 yıl sonra Marvel Örümcek-Adam'ın patentini satın alır.

Şu anda Marvel'da Örümcek Adam'ın 1000'den fazla çizgi romanı vardır.

İlk çıkış tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amazing Fantasy - 15. sayı (ilk görünmesi 1962'de)

Örümcek adam filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 2002 yılında çıkarılan Tobey Maguire'ın Peter Parker/Örümcek Adam karakterlerini canlandırdığı, Sam Raimi'nin yönettiği "Örümcek Adam" filmi, Örümcek Adam'ın ilk başarılı sinema filmidir.

Serinin devamı 2004 yılında "Örümcek Adam 2" filmi ile oldu. Yine Tobey Maguire, Peter Parker/Örümcek Adam karakterlerini canlandırdı. Çoğu sinema sever Örümcek Adam'ın en iyi sinema filminin "Örümcek Adam 2" olduğunu söyler.

Seri 2007 yılında "Örümcek Adam 3" filmi ile sonlandı. Böylelikle Marvel Comics sinema dünyasının en iyi serilerinden birini piyasaya sürdü.

Bu serinin ardından 2012 yılında çıkan "İnanılmaz Örümcek Adam" filmi ile Marvel Comics yeni bir Örümcek Adam serisi başlattı. Andrew Garfield'ın başrolünde yeraldığı filmde yepyeni bir Örümcek Adam görüldü.

1. filmin ardından 2014 yılında çıkan "İnanılmaz Örümcek Adam 2" filmi ilk serinin yerini tutmadığı için bu film serisi de sonlandı.

Bu serilerin ardından yepyeni bir Örümcek Adam serisi başladı. Şu ana kadar "Örümcek Adam: Eve Dönüş", "Örümcek Adam: Evden Uzakta" ve "Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok" filmleri ile yeniden iyi bir serinin çıkartılmasını planlayan Marvel Comics'in, Tom Holland'la Eve Dönüş Yok 1.350 milyar dolar hasılat elde etmiştir.

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam liste: Örümcek Adam karakterleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2015.