Kara Kedi (Marvel Comics)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara Kedi (Marvel Comics)

Kara Kedi (Felicia Hardy) Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir karakterdir . Kara Kedi, seri boyunca bazen süper kahraman Örümcek Adam'ın düşmanı, bazen sevgilisi ve bazen de müttefiki olmuştur. Yazar Marv Wolfman ve sanatçı Keith Pollard tarafından yaratılan [1] karater, ilk olarak The Amazing Spider-Man #194'te (Temmuz 1979) göründü.[1]

Felicia Hardy, dünyaca ünlü bir kedi hırsızı olan Walter Hardy'nin kızıdır. Üniversitede birinci sınıf öğrencisiyken erkek arkadaşı tarafından travmatik bir saldırıya maruz kaldıktan sonra, kendisini çeşitli dövüş stilleri ve akrobasi konusunda eğitti ve babasının ayak izlerini takip etmeye karar verip Kara Kedi kimliğini benimsedi.[2] Olasılık alanlarını etkileme ve düşmanları için "kötü şans" yaratma konusunda yeteneğine sahiptir. Karakter başlangıçta bir süper kötü ve Örümcek Adam'ın düşmanı olarak tasvir edildi, ancak zamanla ikisi birbirine aşık oldu, onu çalma becerilerini iyilik için kullanmaya ve bir anti-kahraman olmaya motive eden şey. Ancak, Kara Kedi'nin yalnızca Peter Parker'ın Örümcek Adam kimliğine ilgi duyduğu ve kahramanın sivil yaşamına çok az ilgi duyduğu ortaya çıktıktan sonra ilişkileri karmaşıklaştı. Ayrılmalarından sonra Kara Kedi, Örümcek Adam'ın en güvenilir müttefiklerinden biri olarak rolünü sürdürdü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Amazing Spider-Man (1963) #194 | Comic Issues | Marvel". Marvel Entertainment. 2 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2021. 
  2. ^ Spider-Man/Black Cat: The Evil that Men Do