Demir Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Iron Man sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Demir Adam

Demir Adam,(İron Man) Marvel Comics'in Mart 1963'te çıkardığı bir süper kahraman.

Ayrıca Marvel'ın en sevilen kahramanlarından biridir. Gerçekte adı Anthony Stark'tır. Kimliğini açıklamaktan çekinmez.Babası Howard Stark, annesi Maria Stark'tır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü bir mucit ve milyarder olan Tony Stark, Stark Endüstrileri adlı babasından kalan şirketin başına geçmiştir ve silâh üretimine başlamıştır. Silâhlardan para kazanmıştır, yani insanların kanına girerek. Bu durum Tony Stark'ı insanlara karşı sorumlu hissetmesine neden olacaktır.Babasının ve kendisinin iş ortağı olan Obadiah Stane'nin gizli bir iş birliği ile Afganistan'daki bir terör örgütü Tony Stark'a bir suikast düzenler. Bu suikastte Stark'ın vücuduna şarapnel parçaları girmiştir. Özellikle kalbi büyük hasar görmüştür. Tony Stark'ın ölmemesi için Yinsen isimli bir cerrah Tony'nin göğüsüne bir çeşit mıknatıs yerleştirir ve Tony'nin ölümü engellenir. Kendisi de Ark-Reaktörünü ve o reaktörden güç alan ilk zırhını icat eder ve oradan kaçmayı başarır. Yaptığı ilk zırhı oldukça ilkeldir ve bu zırhı kendisi yönetmektedir. Tony'nin kurtulduğunu öğrenen iş ortağı Obadiah Stane, onu şirketten attırmaya çalışır. Tony, zırhın tasarımını mükemmelleştirerek J.A.R.V.I.S'i zırha dâhil eder. Tony Stark'ın bu zırh içinde hatâ yapma olasılığı çok düşüktür. İlk olarak kendisine suikast düzenleyen terör örgütünün bir kampını havaya uçurur. Daha sonradan da Iron Man olmaya karar verir.

Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stark'ın yaptığı zırh çok fonksiyonludur. Zırhın bilgisayarı J.A.R.V.I.S sayesinde düşmanlarını kolayca yenebilir. Zırhında çok gelişmiş güçlü ve akıllı füzeler, değdiği yeri yok eden lazerler, manyetik kalkanlar, püskürtücü ışınlar (Repulsor) ve ayaklarında uçmaya yarayan roketleri vardır.Zırh her aşamada geliştirilmiştir. Zırh ark-reaktörü, itici motorlar ve çeşitli silahlardan oluşmuştur. Daima geliştirmektedir.

Yardımcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

James Rhodes (War Machine), Happy Hogan, Pepper Potts, Steve Rogers (Captain America), Bruce Banner (Hulk), Thor, (Black Widow), Nick Fury, Clint Barton (Hawkeye)

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dormammu, Mandarin. Crimson Dynamo, Ezekiel Stane, Ultron.