İçeriğe atla

Deadpool 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deadpool 2
Film afişi
YönetmenDavid Leitch
YapımcıSimon Kinberg
Ryan Reynolds
Lauren Shuler Donner
SenaristSimon Kinberg
Hikâye (eser)Rhett Reese
Paul Wernick
Ryan Reynolds
UyarlamaDeadpool
Marvel Comics
AnlatıcıRyan Reynolds
OyuncularRyan Reynolds
Josh Brolin
Morena Baccarin
Julian Dennison
Zazie Beetz
T.J. Miller
Brianna Hildebrand
Jack Kesy
MüzikTyler Bates
Stüdyo20th Century Fox
Marvel Entertainment
Dağıtıcı20th Century Fox
CinsiSinema filmi
TürüFantastik
Bilimkurgu
Macera
Aksiyon
RenkRenkli
Yapım yılı2018
Çıkış tarih(ler)i18 Mayıs 2018 (2018-05-18)
Süre119 dk.
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe$110 milyon [1]
Hasılat$689.5 milyon[1]
Önceki filmDeadpool
Devam filmiDeadpool 3

Deadpool 2; Marvel evreninden Deadpool adlı karakterin 18 Mayıs 2018 tarihinde çıkan, ikinci Amerikan komedi - süper kahraman filmidir.[2]

Önceki Deadpool filminde olduğu gibi başrol karakterini Ryan Reynolds canlandırmıştır.

Deadpool'un devamı için planlar ilk filmin yayınlanmasından önce başlamış ve Şubat 2016'da ikinci filmin çekilmesi kesinleşmişti. Reynolds, Reese, Wernick ve yönetmen Tim Miller'ın yaratıcı ekibi hızla ikinci film için çalışmalara başlamışlardır. Ancak Reynolds ile fikir ayrılıkları yaşadıkları için Miller projeden ayrılmış ve Ekim 2016'da yerine David Leitch'in ekibi gelmiştir.

Cable rolünü doldurmak için kapsamlı bir oyuncu araştırması yapılmış ve sonunda Josh Brolin seçilmiştir. Çekimler Haziran-Ekim 2017 tarihleri arasında Britanya Kolumbiyası'nda gerçekleşmiştir. Film, çekim sırasında bir motosiklet kazasında ölen dublör Joi "SJ" Harris'e ithaf edilmiştir.

Deadpool 2, 18 Mayıs 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde 20th Century Fox tarafından piyasaya sürülmüştür. Dünya çapında 785 milyon doların üzerinde hasılat yaptı ve 2018 yılının dokuzuncu en yüksek hasılat filmi, tüm zamanların en yüksek hasılat yapan X-Men filmi ve en yüksek hasılatlı R dereceli film olmuştur. Film, oyunculuk (özellikle Reynolds, Brolin ve Beetz'nin performansları), hikâye ve aksiyon sahneleri konusunda eleştirmenlerden olumlu eleştiriler almıştır. Bazı eleştirmenler bu filmin ilk filmden daha iyi olduğunu düşünürken diğerleri tonunu ve senaryosunu eleştirmiştir. Filmin 12 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan Once Upon a Deadpool başlıklı PG-13 dereceli versiyonu karışık incelemelerle açıklanmıştır. 21st Century Fox'un Disney tarafından satın alınmasıyla, serinin üçüncü filmi için Marvel Studios çalışmaya başlamıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İki yıl boyunca paralı asker olan Deadpool (Wade Wilson), organize suçla savaştıktan sonra kız arkadaşı Vanessa ile yıl dönümünde hedeflerinden birini öldüremez. O gece, çift birlikte bir aile kurmaya karar verdikten sonra, öldüremediği hedef Wilson'u bulur ve onun yerine Vanessa'yı öldürür. Wilson adamı intikam için öldürür ve altı hafta sonra kendini havaya uçurarak, Vanessa'nın ölümü yüzünden intihar eder. Wilson, öbür dünyada Vanessa'nın bir vizyonunu görür, ancak vücudunun parçaları hayatta kalır ve Colossus tarafından bir araya getirilir. Wilson, Vanessa'nın son hatırası olarak yalnızca bir yıldönümü hediyesi olan Skee-Ball jetonuyla kalır.

X-Mansion'da toplanan Wilson, X-Men'e katılmayı gönülsüzce kabul eder çünkü Vanessa'nın onu isteyeceğini düşünür. O, Colossus ve Negasonic Teenage Warhead; yetkililerle "Mutant Reucation Center" etiketli bir yetimhanedeki kararsız genç mutant Russell Collins / Firefist arasındaki bir çekişmeye karşılık verir. Wilson, Collins'in yetimhane personeli tarafından istismara uğradığını fark eder ve personelden birini bu yüzden öldürür. Colossus başkalarını öldürmesini engeller ve Wilson da Collins de tutuklanır. Güçlerini bastıran tasmalarla sınırlandırılmışlar, mutant suçlular için izole bir hapishane olan Buz Kutusu'na götürülürler. Bu arada, geleceği eski bir Collins tarafından öldürülen sibernetik bir asker olan Cable, Collins'i katil olmadan önce öldürmek için zamanda geriye gider.

Cable, Buz Kutusu'na girer ve Collins'e saldırır. Dövüşte tasması kırılan Wilson, Collins'i savunmaya çalışır. Cable, Vanessa'nın jetonunu aldıktan sonra Collins; Wilson'ın genç mutantı önemsediğini inkâr eder ve Wilson kendini ve Cable'yi hapishaneden çıkarır. Tekrar ölüme yakın olan Wilson, Vanessa'nın Collins'e yardım etmeye ikna ettiği başka bir Vanessa vizyonuna sahiptir. Wilson, Collins'i hapishane transfer konvoyundan ayırmak ve onu Cable'den korumak için X-Force adlı bir ekip organize eder. Ekip konvoydaki saldırısını paraşütle başlatır, ancak Wilson ve şanslı Domino hariç tüm üyeler iniş sırasında ölür. Kablo ile savaşırken Collins, Collins'in küfürlü yetimhane müdürünü öldürmesine yardım etmeyi kabul eden mahkûm Juggernaut'u serbest bırakır. Juggernaut konvoyu yok eder, kendisi ve Collins'in kaçmasına izin verir.

Cable, Collins'in ilk cinayetini durdurmak için Wilson ve Domino ile birlikte çalışmayı teklif eder ve Wilson'a Collins'i konuşma fırsatı vermeyi kabul eder. Yetimhanede, Collins ilk kez Wilson'un öldürücü yollarından dolayı Wilson'a yardım etmeyi reddeden Colossus'un Juggernaut'u dağıtmak için gelene kadar Collins müdüre saldırır ama Juggernaut onlara karşı üstünlük kurar. Wilson Collins'den bahsetmediğinde, Cable genç mutanta ateş eder. Wilson, buz kutusu yakasını giyerken merminin önüne atlar ve ölür, öbür dünyada Vanessa ile tekrar birleşir. Bu fedakarlığı gören Collins, müdürü öldürmez; bu geleceği değiştirir, böylece Cable ailesi artık hayatta kalır. Cable, ailesine geri dönmek için ihtiyaç duyduğu zaman yolculuğu cihazındaki son yükü birkaç dakika geri dönmek ve Vanessa'nın jetonunu Wilson'un kalbinin önüne bağlamak için kullanır. Wilson, Collins için mermiyi aldığında, jeton tarafından durdurulur ve her ikisi de hayatta kalır ve Collins'in hala kalp değişikliği olur. Daha sonra müdür, Wilson'un taksi şoförü arkadaşı Dopinder tarafından yönetilir.

Kredi ortası bir dizide, Negasonic Teenage Warhead ve kız arkadaşı Yukio, Cable'nin Wilson için zaman yolculuğu cihazını onarır. Vanessa ve X-Force üyesi Peter'ın hayatını kurtarmak için kullanıyor ve Green Lantern filminde oynamayı düşünürken hem X-Men Başlangıç: Wolverine'in Deadpool ve aktör Ryan Reynolds versiyonunu öldürür.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Prodüksyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Brianna Hildebrand, Stefan Kapičić, Zazie Beetz ve Ryan Reynolds; San Diego, California'daki San Diego Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2018 San Diego Comic Con International'da "Deadpool 2" için konuşuyor. (Gage Skidmore)

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı Simon Kinberg, Eylül 2015'te, Şubat 2016'da piyasaya sürülecek olan Deadpool'un devamı için fikirler hakkında tartışmaların başladığını açıkladı. Ondan önceki ilk film Deadpool ve X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (2014). Cable potansiyel devam filmine dahil edilmesi, ilk filmin kredi sonrası sahnesinde dördüncü duvarı kırırken Deadpool karakteri tarafından doğrulandı. Çizgi romanlarda Cable ile bağlantısı olan bir karakter olan Domino'nun da devam filminde yer aldığına inanılıyordu. İlk filmin çıkışında 20th Century Fox, yazarlar Rhett Reese ve Paul Wernick'in senaryoyu yazmaya geri döndükleri bir devam filmi aydınlattı. Yönetmen Tim Miller ve yapımcı / yıldız Ryan Reynolds o zamanlar devam filmi için onaylanmadı, ancak Fox "yaratıcı ekibi bir arada tutmaya niyetliydi". Miller ve Reynolds'un katılımı 2016 CinemaCon'da Nisan ayında onaylandı. Ancak Miller devam filmi yönlendirmek için hala resmi olarak imzalamamıştı. Senaryoyu yazarlarla geliştirmeye başladı, Reynolds ona “döküm onayı ve diğer yaratıcı kontroller” veren yeni bir sözleşme imzaladı.

Haziran 2016'da Kinberg, çekimlerin 2017 başında başlamasını bekledi. Ağustos ayına kadar, Kyle Chandler'un Cable'ı canlandıracağına inanılıyordu. Domino için aktrislerin testi de Ekim ayında başlamıştı; Lizzy Caplan, Mary Elizabeth Winstead, Sienna Miller, Sofia Boutella, Stephanie Sigman, Sylvia Hoeks, Mackenzie Davis, Ruby Rose, Eve Hewson ve Kelly Rohrbach gibi isimler aktrislerin kısa listesi . Yapımcılar özellikle rolde siyahi veya Latina aktrisini yayınlamakla ilgileniyorlardı.

Ekim sonunda Miller, filmi Reynolds ile "karşılıklı yaratıcı farklılıklar" üzerine bırakmıştı, Reynolds'un devam filmi üzerindeki genişletilmiş yaratıcı kontrolünü içeren çeşitli faktörlere dayandığı bildirildi; Miller'ın ilk filmden daha stilize bir takip isteği, Reynolds'a 'ilk filmi R derecesini kazanan şehvetli komedi stiline odaklanması'; ve Miller'ın amacı Chandler'ı Reynolds olarak karşı koyduğu Kablo olarak yayınlamaktı. Fox, ilk filminde ilk yönetmenlik denemesini yapan Miller'ın üzerine "pazarlanabilir yıldızı" destekledi. Miller bu raporu reddetti, Reynolds sadece "Onu filmden gördüğüm için üzgünüm. Tim'in zekice ve hiç kimse Deadpool'da olduğundan daha fazla çalışmadı" diyebileceğini söyledi. Miller'ın film için planları dahil genç mutant Rusty ve Cable'nin çizgi romanını doğru bir şekilde tanıtan, Vanessa'nın Copycat kişisini çizgi romanlardan kucaklaması ve Juggernaut ile Şey arasında bir kavgaya sahip olması. İkincisi Fantastik Dörtlü'nün bir üyesidir ve stüdyo, Miller'ın çıkışından önce karakteri bu franchise'dan geçmeyi onaylamıştı. Miller'ın ayrılmasından bir hafta sonra Fox, David Leitch, Drew Goddard, Magnus Martens ve Rupert Sanders'a yönetmenin yerine geçecek bir yer olarak bakıyordu. Leitch bu rolün “güçlü öncüsü” idi ve bir ay sonra imzalandı. John Wick hayranı olan Reynolds, yönetmenin "bu Deadpool hassasiyetlerini ve franchise'ı nereden almamız gerektiğini gerçekten anladığını" söyledi ve "son derece dar bir bütçeyle bir filmi 10-15 kez çekilmiş gibi gösterebilir maliyeti ".

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Wernick ve Reese'in ilk tamamlanan taslağının Haziran 2016 civarında olması bekleniyordu; Ocak 2017'ye kadar çoklu tamamlanmıştı. Çift, çizgi romanlarda Deadpool, Cable ve Domino'nun yer aldığı X-Force takımını keşfetmenin yanı sıra filmi Deadpool'a odaklanmanın sorumluluğunu hissetti. Ertesi ay, stüdyo senaryodan hala memnun değildi, Reynolds ve yazarlar "sığınaktan ... bitiş çizgisini geçmeye ve herkesin yapmaktan heyecan duyduğu bir şey yaratmaya" çalıştılar. Goddard onlara danışman olarak katıldı. Reese, Wernick ve Reynolds senaryo için kredilendirildi, üçü film sahneleri arasında başkaları tarafından yeniden yazmak için onları geçmeden önce aralarında bölündü. Reese, ilk filmdeki geliştirme sırasında karakterle olan uzun geçmişi nedeniyle "tek bir sesi" koruyabileceklerini hissetti.

İlk film sona erdiğinde Deadpool 2 "az ya da çok" ayarlanır ve Deadpool için "varoluşsal bir krize ve derinden kişisel bir nedene" odaklanır. Leitch, bu kişisel bahisleri tutmanın, filmi küresel bahisler etrafında kurmaya çalışmaktan çok seyirciler için daha cazip olduğunu düşünüyordu. Yazarlar, devam filminin tonla ilk filme benzediğini hissettiler, ancak bir grup kişiye (X-Force) ve aile ihtiyaçlarına odaklanarak farklı bir temayı keşfetmek istediler. "Bir çizgi roman filmi gibi görünen bir aşk hikayesi ve bu da yine bir çizgi roman filmi gibi görünen bir aile filmi." Deadpool, yazarların daha duygusal sahneleri keşfetmek istedikleri filmin yarısını maskesiz olarak geçiriyor, ancak Reynolds bunu yapmakta isteksizdi, çünkü maskelenmemiş bir Deadpool'u "zaman alıcı ve gerçekten rahatsız edici" olarak tasvir etmek için gereken makyajı buldu. İlk fikir, filmin ilkinden beş yıl sonra başlaması ve Deadpool'un bir baba olduğunu keşfetmesiydi, ancak yazarlar hızlı bir şekilde bunun "asla, hiç işe yaramayacak" olduğuna karar verdiler ve çocuk sahibi olmak için karakteri keşfetme fikrini yeniden tasarladılar ama yapamadılar.

Senaryonun önceki sürümlerinde Black Tom Cassidy ve Sluggo karakterleri için önemli roller vardı, ancak sonuçta sırasıyla destekleyici bir rol ve kısa bir görünüm vardı. Kötü adam Bay X de erken taslaklara dahil edildi, ancak filmde zaten kötü adamların sayısı nedeniyle kesildi. Buz Kutusunun mutant mahkûmları, Kablonun hapishaneye girmesini sağlayarak daha fazla araştırılacaktı, güç sönümleme yakalarının arızalanmasına neden olacaktı. Bu filmin bütçesi dahilinde mümkün olmadığı için senaryodan çıkarıldı. Leitch, yazarların kıvrılmasından dolayı çoğunlukla görmezden gelmeyi seçtikten sonra Cable'nin arka planının daha fazla yönünü dahil etmek için savaştı; Cable'nin babası olarak kesildiği için bu karakteri kabul edecek bir Cyclops tablosu, ama Cable'in uygulandığı Tekno-Organik Virüs ve kızı Hope tasvir edilmiştir. Film, Leitch'in kafa karıştırıcı olarak kabul ettiği çeşitli franchise filmleriyle çelişkili bağlantılara sahiptir, ancak Deadpool filmlerinin bir şekilde kendi "varlığı" olarak kabul edildiğinden ve Deadpool'un karakteri olarak kabul edildiğinden, konunun gelişim sırasında gerçekten tartışılmadığını söyledi. onların "zaman çizelgesine göre esnek olmalarını" sağlar.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Junkie XL, ilk filmin bestelerini oluşturduktan sonra Deadpool 2'ye dönmemeyi seçti, ancak Miller ilk olarak o film üzerinde çalıştığı "arkasındaki itici güç" idi. Ekim 2017'de, Tyler Bates'in Leitch'in önceki filmlerinde de aynı şeyi yaptıktan sonra Deadpool 2 için beste yazacağı doğrulandı. Bates müziğe hafif bir kaya duyarlılığı ile yaklaştı ve wah-wah pedalından geçen çarpık bir gitar, "benzersiz renkler" ve bir koro eklemek için mikrosentler kullandı. Koro aslında "bu orospu çocuğunu durduramazsın" ve "kutsal bok topları!" gibi şarkı sözleri söyler ve bu da ebeveyn uyarısı kazanır. Böyle bir uyarı alan ilk beste albümü. Bates "bu liyakatsız sefahat değil, sadece eğlenceliydi". Deadpool'un saygısızlığını kucaklayan çok yüksek profesyonel seviyede bir şey üzerinde çalışabilmemiz çok nadirdi.

Leitch, filmin tüm karakterleri için duygusal bir çizgi oluşturan orijinal bir şarkı oluşturmak istedi; Céline Dion'un kaydettiği gibi "Ashes" şarkısı nihayet üretildi. Leitch, şarkının çıkışıyla birlikte bir müzik videosu yönetti ve Reynolds da şarkıya eşlik edecek bir müzik videosu üretmek istedi; Leitch başlangıçta bu konuda çatışmıştı, çünkü izleyicilerin şarkıyı keşfetmesini istiyordu ve Caesars Palace'daki Kolezyum'da çekildi. Dion, şarkıyı söylerken dansçı Yanis Marshall'ın topuklu ayakkabılarla Deadpool rolünü üstlendi. Şarkı, 3 Mayıs 2018'de müzik videosu ile single olarak yayınlandı.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool 2, ABD ve Kanada'da 324,6 milyon dolar ve 110 milyon dolarlık üretim bütçesine karşı dünya genelinde toplam 785 milyon dolar hasılat elde etti. Tüm masrafları ve gelirleri birlikte hesapladığında, 2018'in en karlı yedinci filmi haline geldi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Deadpool 2 (2018)". Box Office Mojo. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2018. 
  2. ^ Rick Marshall (18 Mayıs 2018). " 'Deadpool 2' review". Hawaii News Now. Erişim tarihi: 18 Haziran 2018. [ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ D'Alessandro, Anthony (27 Mart 2019). "Ryan Reynolds' 'Deadpool 2' A Naughty Sensation: No. 7 In 2018 Most Valuable Blockbuster Tournament". Deadline Hollywood. 8 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]