İçeriğe atla

Kum Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kum Adam ve Örümcek Adam'ın Cosplay'i
Kum Adam
Orijinal ismi Sandman
Yayımcı Marvel Comics
İlk çıkış 4 Eylül 1963
Yaratıcı Stan Lee
Steve Ditko
Kişisel bilgiler
Gerçek adı Flint Marko
Takma adları Sandman
Destek Venom
Güçleri Kumla bütünleşiyor.

Kum Adam, gerçek adı Flint Marko'dur. Kum adam ilk olarak 1963’te, The Amazing Spiderman #4'te çizgi roman meraklılarının karşısına çıkar.[1] Babası ve Annesi Flint daha çok küçükken onu terk etmiştir. Flint'in asıl adı William Baker'dir. Üniversiteye girme şansı varken bunu mahveden Baker bir çeteye katılarak Flint Marko adını alır. Marko'nun bir karısı ve çocuğu vardır. Peter Parker'ın büyük babası Ben Parker'ı öldürme suçundan ve hırsızlıktan hapse atılır. Marko eşini ve çocuğunu görmek için hapisten kaçar. Marko polislerden kaçarken füzyon deneyi yapılan radyoaktif bir çukura düşer. Orada yanlışlıkla kumla füzyon olur ve kum adam olur. Kum adamın amacı hasta olan çocuğunun ameliyatı için gerekli parayı bulmaktır. Bu parayı hırsızlık yaparak bulmaya çalışan Kum adam'ın önüne Örümcek adam çıkar. Parayı bulabilmek için öncelikle Örümcek Adam'ı öldürmek gerektiğini düşünen Kum adam, Venom ile birleşerek Örümcek Adam'ı öldürmeye çalışır.

Güç ve yetenekleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kum ile yapamayacağı şey yoktur. Kum adam olduğu için kendini istediği şekle sokabilir. Kum adama kurşun, füze, bazuka, zehirli gazlar, roket vb... şeyler işlemez, Ellerini, ayaklarını veya vücudunun herhangi bir yerini demir gibi sert yapabilir. Ellerini çekiç, sopa, balyoz gibi şekillere sokabilir. Ayrıca Kum adam kumdan farklı farklı şekiller yaparak (halka, bıçak, kaya...) rakibine atabilir. Kum adam gizlenme ustasıdır, bulunduğu yerin şeklini alarak adeta görünmez olur. Kum adam saatte en az 1000 km hızla uçabilir veya kendini o anki rüzgara bırakarak çok daha hızlı uçabilir. Kum adam alçaktan uçarak önüne çıkan her şeyi patlatabilir veya onlara zarar verebilir.

Zayıf noktaları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kum Adam'ın tek zayıf noktası sudur. Kum Adam üzerine su değdiği zaman kumları balçıklaşmaya başlar ve belli bir şekle geçmekte zorlanır . Ancak bunu avantaj olarak kullanabilir. Su kuma değdiği zaman kum toprak olur ve daha tehlikeli olabilir. Kum adam çizgi romanlarda bu durumlarda düşmanlarına mud ball çamurdan etkilenir bunlar zayıf noktasıdır

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2021.