Örümcek Adam 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Örümcek Adam 2
Spider Man 2
YönetmenSam Raimi
YapımcıLaura Ziskin
Avi Arad
SenaristAlvin Sargent
Hikâye (eser)Alfred Gough
Miles Millar
Michael Chabon
UyarlamaÖrümcek Adam
OyuncularTobey Maguire
Kirsten Dunst
James Franco
Dylan Baker
Alfred Molina
J.K. Simmons
Joanne Baron
MüzikDanny Elfman
Görüntü yönetmeniBill Pope
KurguBob Murawski
StüdyoColumbia Pictures
Marvel Enterprises
Laura Ziskin Productions
DağıtıcıSony Pictures Releasing
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i30 Haziran 2004
Süre127 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$200 milyon
Hasılat$789 milyon
Önceki filmÖrümcek Adam
Devam filmiÖrümcek Adam 3

Örümcek Adam 2, Sam Raimi tarafından yönetilen ve Alfred Gough, Miles Millar ve Michael Chabon'un bir hikâyesinden Alvin Sargent tarafından yazılan 2004 Amerikan süper kahraman filmidir. Aynı adı taşıyan kurgusal Marvel Comics karakterine dayanan, Raimi'nin Örümcek Adam üçlemesinin ikinci bölümü ve Örümcek Adam'ın (2002) devamı olan ve Tobey Maguire'ın Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris ile birlikte oynadığı ve Donna Murphy. Örümcek Adam olaylarından iki yıl sonra geçen film, Peter Parker'ın hem kişisel hayatını hem de Örümcek Adam olarak görevlerini yönetmekte zorlandığını ve sivil hayatını dramatik bir şekilde etkilediğini buluyor. Bu arada bilim insanı ve Peter'ın akıl hocası Dr. Otto Octavius, başarısız bir deney karısını öldürdükten ve nörolojik olarak mekanik dokunaçlara kaynaştırdıktan sonra şeytani bir kötü adam olur. Örümcek Adam, güçlerini elinden alıyor gibi görünen ikili kimlikleri arasındaki varoluşsal bir krizle uğraşırken, tehlikeli deneyi yeniden yaratmasını durdurmalıdır.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Parker, hem sevgilisi Mary Jane Watson'dan hem de en iyi arkadaşı Harry Osborn'dan uzaklaşmıştır ve May Halasının tahliyeyle karşı karşıya olduğunu keşfeder. Kendisini, genellikle hayati tehlike oluşturan durumlarda, güçlerinin geçici ama yinelenen kayıplarının acısını çekerken bulur. Şu anda Oscorp'un genetik ve bilimsel araştırma bölümünün başkanı olan Harry, Peter'a arkadaş olan ve akıl hocalığı yapan nükleer bilim insanı Otto Octavius'un bir füzyon gücü projesine sponsorluk yapıyor. Octavius, tehlikeli maddeleri işlerken yapay zekaya sahip güçlü robotik dokunaç kollarından oluşan bir koşum takımı takıyor.

Peter ve Harry'nin katıldığı halka açık bir gösteri sırasında, bir güç artışı füzyon reaktörünün dengesinin bozulmasına neden olur. Octavius, kritik hale gelen, karısını öldüren ve sinir sisteminden kolları engelleyen inhibitör çipi yakan reaktörü kapatmayı reddediyor. Örümcek Adam deneyi kapatır. Bir hastanede doktorlar, Octavius'un koşumunu cerrahi olarak çıkarmaya hazırlanır. Engelleyici çip olmadan, artık duyarlı kollar doktorları öldürerek kendilerini savunurlar. Octavius bir limana sığınır. Şimdi silahların yapay zekası tarafından bozulmuş, deneyini yeniden denemeye karar verir ve bunu finanse etmek için bir bankayı soyar. Daily Bugle, bilim insanını "Doktor Ahtapot" olarak adlandırıyor.

Mary Jane, Bugle editörü J. Jonah Jameson'ın oğlu astronot John Jameson ile nişanlanır. Peter, hayatını dengeleyemediği için duygusal bir çöküntü yaşar ve stres nedeniyle güçlerini kaybeder. Örümcek Adam olmayı bırakır, normal hayatına döner ve başarısız bir şekilde Mary Jane ile uzlaşmaya çalışır. O da sonunda May teyzeye Ben Amca'nın ölümüyle ilgili gerçeği itiraf eder. May Teyze onu affeder, ancak New York City'deki suç oranlarındaki artış Peter'ı endişelendirir.

Reaktörünü beslemek için trityum izotopuna ihtiyaç duyan Octavius, talep etmek için Harry'yi ziyaret eder. Harry, babasının ölümünden hala sorumlu olduğuna inandığı Örümcek Adam karşılığında kabul eder. Octavius'a, Harry'nin Örümcek Adam ile arkadaş olduğuna inandığı Peter'ı aramasını söyler, ancak ona Peter'a zarar vermemesini söyler. Octavius, Peter'ı bulur, ona Örümcek Adam'ı bulmasını söyler ve Mary Jane'i yakalar. Onun tehlikeye girmesi, Peter'ın güçlerinin geri dönmesine yol açar ve Peter Octavius'un peşine düşer.

Savaşırken bir New York Metrosu trenine düşerler. Octavius onu sabote eder ve Peter'ı büyük bir fiziksel ücret karşılığında raydan çıkan treni kurtarmak için terk eder. Octavius, zayıflamış bir Peter'ı yakalar ve onu Harry'e teslim eder. Harry Örümcek Adam'ı öldürmeye hazırlanır, ancak Peter'ı maskenin altında görünce şok olur. Peter, Harry'yi onu Octavius'un inine yönlendirmeye ikna eder, çünkü daha büyük şeyler tehlikededir. Nükleer reaksiyon şehri tehdit etmeye başlayınca tekrar savaşırlar. Peter kimliğini açıklar ve Octavius'u rüyasının daha iyiye gitmesine izin vermesi için ikna eder. Octavius, dokunaçlara kendisine itaat etmelerini emreder ve deneyi yok etmek için kendini feda eder. Mary Jane, Peter'ın gerçek kimliğini görür ve bu yüzden birlikte olamayacaklarını söyler.

Harry, babasının bir aynada gördüğü, Harry'nin ölümünün intikamını alması için yalvaran bir görüntüsü tarafından ziyaret edilir. Öfkelenen Harry aynayı kırar ve yanlışlıkla babasının Green Goblin ekipmanının prototiplerini içeren gizli bir odayı ortaya çıkarır. Düğün gününde Mary Jane, John'u sunakta terk eder ve Peter'ın dairesine koşar. Öpüştükten sonra polis sirenlerini duyarlar ve Mary Jane onu Örümcek Adam olarak yardım etmeye teşvik eder.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tobey Maguire ... Örümcek Adam / Peter Parker (Murat Şen)

Kirsten Dunst ... Mary Jane Watson (Burcu Güneştutar)

James Franco ... Harry Osborn (Ali Ekber Diribaş)

Alfred Molina ... Doktor Ahtapot / Dr. Otto Octavius (Uğur Arslanoğlu)

J.K. Simmons ... J. Jonah Jameson (Faruk Akgören)

Rosemary Harris ... May Parker (Rüçhan Çalışkur)

Donna Murphy ... Rosalie Octavius (Özlem Abacı)

Daniel Gillies ... John Jameson (Sefa Zengin)

Ted Raimi ... Hoffman (Sefa Zengin)

Aasif Mandvi ... Bay Aziz (Murat Şenol)

Bill Nunn ... Joseph 'Robbie' Robertson (Tarkan Koç)

Joel McHale ... Bay Jacks (Murat Şenol)

Hal Sparks ... Asansördeki Adam (Zeki Atlı)

Elya Baskin ... Bay Ditkovich (Ahmet Taşdemir)

Brent Briscoe ... Çöpçü Adam (Zeki Atlı)

Brendan Patrick Connor ... Tiyatro Trafik Polisi (Tarkan Koç)

Bill E. Rogers ... İtfaiyeci (Zeki Atlı)

Joe Virzi ... İtfaiyeci (Tarkan Koç)

Rickey G. Williams ... Tren Yolcusu (Tarkan Koç)

Willem Dafoe ... Yeşil Cin / Norman Osborn (Ayhan Kahya)

Yapım aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ilk filmi Örümcek-Adam'ın gösterdiği gişe başarısının hemen ardından Sony Pictures 200 milyon $ bütçeli serinin 2. filminin 2004'te gösterime gireceğini duyurmuştu. Film 30 Haziran 2004'te ABD'de gösterime girdi ve çoğu eleştirmenden olumlu notlar aldı. Serinin bu 2. filmi ABD'de 373.5 milyon $ ve tüm dünyada toplam 783 milyon $ gişe hasılatı elde etti. Filmin elde ettiği bu başarı serinin 3. filmi olan Örümcek-Adam 3 filminin çekilmesini sağladı.

2002 yılının Kasım ayında başlayan çekimler 100'ün üzerinde sette gerçekleştirildi. Çekimler Chicago, New York ve son olarak Los Angeles'ta yapıldı. Örümcek-Adam ve Dr. Octavius'un savaştığı bir sahnede 16 ayrı kamera açısı kullanılırken, Örümcek-Adam'ın gökdelenler arasındaki uçuş görüntülerini gerçekçi hale getirebilmek için Spydercam adı verilen bir kamera sistemi geliştirildi ve bu kamera sistemi sadece filmin son sahnesinde kullanıldı. Setlerin hazırlanmasının zorluğu, Tobey Maguire'nin belindeki rahatsızlık ve Dr. Octavius'un filmdeki özelliklerinin gerçekleştirilmesinin zorluğu nedeniyle film ancak 2003 yılının sonunda tamamlanabildi. Filmin başrol oyuncusu ve süper kahramanı canlandıran Tobey Maguire serinin ilk filminde 4 milyon $ ücret alırken, serinin 2. filminde aldığı 17 milyon $ ücret ile birçok Hollywood yıldızını geride bıraktı.

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Spider-Man 2 Score 2004

 • 1. Spider-Man 2 Main title (03:21)
 • 2. M.J.'s New Life / Spidus Interruptus (02:32)
 • 3. Doc Ock Is Born (02:23)
 • 4. Angry Arms / Rebuilding (02:51)
 • 5. A Phone Call / The Wrong Kiss / Peter's Birthday (02:07)
 • 6. The Bank / Saving May (04:27)
 • 7. The Mugging/ Peter's Turmoil (03:22)
 • 8. Doc Ock's Machine (01:42)
 • 9. He's Back (01:50)
 • 10. Train / Appreciation (06:16)
 • 11. Aunt May Packs (02:51)
 • 12. Armageddon / A Really Big Web! (06:28)
 • 13. The Goblin Returns (01:37)
 • 14. At Long Last, Love (02:59)
 • 15. Raindrops Keep Fallin' On My Head - B.J. Thomas (03:14)

Music By Danny Elfman

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]