Deadpool

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deadpool
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünümNew Mutants #98 (Şubat 1991)
YaratanFabian Nicieza, Rob Liefeld
Hikâyedeki bilgileri
Tam adıWade Winston Wilson
Türüİnsan (Sonradan Mutant olma)
UyruğuKanada
Takım üyelikleriDeadpool Corps, X-Force, Thunderbolts, Weapon X, Heroes for Hire, X-Men, Six Pack
PartnerleriKingpin, Taskmaster, Agent X, Copycat, Wolverine, Cable, Domino, Death,BOB,Spider-Man,Inez Temple(Outlaw)
Önemli takma adlarıMerc With a Mouth, Jack, Wade T. Wilson, Hulkpool, Tom Cruz, Ninja Spider-Man, X-weapon
Güçleri
 • İyileşme özelliği (Rejenerasyon)
 • Süper insan kuvveti,çevikliği
 • Işınlanabilme (Teleport)
 • Keskin Nişancılık
 • Özel askeri Eğitim
 • Üstün Ninjutsu yetenkleri (Usta Ninjutsu)
 • Telepatlara karşı bağışıklık
 • Ölümsüzlük

Deadpool, Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından yaratılan kurgusal bir karakterdir. İlk olarak New Mutants'ın 98. sayısında kötü bir karakter olarak ortaya çıkmıştır. Sonrasında Wolverine'nin kurduğu X-Force'a katılıp iyilerin safına geçmiştir fakat bir kahraman değildir, yani antikahramandır. Yaratıcılarından Rob Liefeld bir Teen Titans hayranıdır. Deathstroke'un parodisi olarak Deadpool ortaya çıkmıştır. Deathstroke'un gerçek adı Slade Wilson'dır, Deadpool'un ise Wade Wilson'dır.

"Merc With a Mouth” (Ağızlı Mercan) olarak tanınır çünkü çok konuşkandır. Kafasında iki farklı ses vardır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool'un geçmişi hakkında pek bir bilgi olmamakla beraber olanların doğruluğu ise şüphelidir. Annesi kansere yenik düşmüştür. Babası bir arkadaşı tarafından öldürülmüştür.[1] Kanada ordusundan atılmasından bir süre sonra Wilson, Weapon-X programına katılmıştır.

Anılarında belirtildiği üzere ordudan atılması ve Weapon-X'e katılması arasında geçen süre zarfında Wilson, paralı asker olarak çalışmış ve kariyeri süresince Deadpool takma adını kullanmıştır.

Bu zaman zarfı hakkında pek bir bilgi verilmese de, kısa anılarında Fas ve Japonya'da[2] gizli görevlerde çalıştığına değinilmiştir. ABD yıllarında Vanessa Copycat ile tanışır. Wilson bu mutant fahişeyle aşk yaşarken Orta Doğulu bir örgüt tarafından Kör Al olarak tanınan İngiliz ajanı Althae'yı öldürmesi için kiralanır. Görevinde başarısız olan Wilson, Al'ı elinden kaçırdığı gibi Orta Doğulu örgütü de kendine düşman eder. Başarısızlığının cezası olarak Wilson'ın sevgilisini hedef alan örgüt, aslında L L & L adına çalışan bir ajan olan Zoe Culloden'in müdahelesi ile emellerine ulaşamaz. Culloden, Wilson'ın Mithras adı verilen bir kurtarıcı olduğuna inandığı için onu takip etmektedir. Bu olayların ardından kanser olduğunun farkına varan Wilson tedaviyi reddederek şehirden ayrılır ve Vanessa'yı geride bırakır. Bu gelişme sonucunda Wilson'ın Mithras olamayacağını düşünen Culloden ise Wilson'un peşini bırakır ve sonsuza dek ondan kurtulur.

Deadpool filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Weapon-X[değiştir | kaynağı değiştir]

Weapon-X adı verilen askerî deney programının kanserini tedavi edebileceğini öğrenen Wilson öneri üzerine programa kayıt olur. Kanserinin çok ileri safhada olması ve tıbbi açıdan yapılabilecek bir şeyin kalmamış olması sebebiyle bilim adamları farklı bir yol izlerler. Buna göre Wolverine'in tedavi faktörü Wilson'a eklenecek, bu tedavi faktörü kanserin öldürdüğü her bir hücreyi anında üretebilmesi için geliştirilecektir. Bu nedenle Deadpool'un tedavi faktörü Wolverine'e göre üstündür.[3]

Deney başarısız olur ve tedavi faktörü Wilson'u etkilemek yerine vücudunu istila eden kanser dokusuyla etkileşime geçer. Sonuç olarak, kanser olağandışı bir hızla Wilson'ın bütün vücuduna yayılır. Deneyin başarısız olduğuna kanaat getiren bilim adamları Wilson'ı başarısız deneklerin yanına atarlar.[4]

Deadpool[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu başarısız denekler bir önceki aşamadan çok daha vahşi deneylere maruz kalırlar, bu vahşet o kadar korkunç durumdadır ki denekler ilk önce kimin öleceğine bahse girerler. Adı Deadpool (Birebir Türkçe çevirisi: Ölü havuz) olan bu bahse göre her denek ortak havuza (pool) para yatırır, kazanan bütün parayı alır. Bu yeni deneyler karşısında akli dengesini kaybetmeye başlayan Wilson, ölümle yaşam arasında dalgalanırken Ölüm'ü fark eder. Ölüm hala canlı olan bir ölümlü tarafından fark edildiğini anlayınca şaşırır ve Wilson için farklı hisler beslemeye başlar. Ölümle bir nevi aşk yaşayan Wilson, ona kavuşmak için kendini öldürtmenin yollarını arar. Baş gardiyan Ajax'ı ne kadar kışkırtsa da Dr. Killebrew, araştırmaları için Wilson'a canlı ihtiyacı vardır. Bu asi tavırlarıyla Ölüm bahsinin en üst sıralarına tırmanan Wilson, diğer deneklerin de saygısını kazanır. Belirli bir süre sonra Ajax kışkırtmalara daha fazla dayanamaz ve hıncını Wilson'ın arkadaşlarından birinden çıkarır, can çekişen arkadaşını huzura kavuşturmak için kendi elleriyle öldüren Wilson laboratuvarın birinci kuralına karşı gelmiş olur ve bu suçun cezası ölümdür. Ajax, Wilson'ı kalbini sökerek öldürür ve onu ameliyat masasında öylece bırakarak deneklere gözdağı vermeye gider. Wilson'ın ölüm anıda duyduğu inanılmaz nefret ve kin tedavi faktörünün aktif hale gelmesini sağlamış ve Wilson'ı ölümden geri getirmiştir. İnanılmaz bir nefret patlaması yaşayan Wilson intikamını almak için Ajax'ın peşinden gider. Ajax'ı gözdağı verirken kıstıran Wilson, makinalı tüfekleriyle Ajax'ı paramparça eder. Weapon-X tarafından katledilen yoldaşlarının anısına kendisine Deadpool adını takar ve laboratuvarı yok ederek olay yerinden kaçar.[4]

Yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool, sınırları olan, kadın ve çocukları öldürmeyen bir seri katildir. Düşmanlarını öldürmek onun için bir sanat gibidir. Her öldürüşüne özen gösterir. Ninja eğitimi vardır, ayrıca çok iyi nişancıdır; her silahı kullanabilir ve bunu ister. Kendini ışınlamak için yanında ışınlanma aleti taşır. İyileşme yeteneği, Hulk'ın onu parçalamasına bile dayanabilecek kadar güçlüdür. Kafasının ya da vücudunun herhangi bir parçasının kopmasına alışıktır. Deadpool'un iyileşme yeteneği Wolverine'e göre daha iyidir ve bu ona süper insan kuvveti de verir. Zehir ve alkol benzeri şeylere dayanıklıdır, asla sarhoş olmaz. İyileşme yeteneği onun beyin hücrelerini öldürüp canlandırdığından deli ve şizofrendir. Kafasında onu yansıtan 2 kişiliği daha vardır. Çizgi romanlarda onun düşünce kutuları bu yüzden 2 türdedir. Derisi kanser hücrelerini yeniler ve öldürür, dolayısıyla çok çirkindir. Bu yüzden asla kostümünü ve maskesini çıkarmaz. Görsel hafızası çok iyidir, kolayca unutmaz. Deli olmasının yanında çok iyi plan yapar. Planları herkese çok saçma gözükür ama en sonunda bütün planları tutar. Ayrıca Deadpool ölümsüzdür fakat ölümsüz olmasının nedeni iyileşme yeteneği değildir.[5] Ölümsüz olmasının nedeni Thanos'un onu lanetlemiş olmasıdır. Yeni X-Force 800 yıl sonraki gelecekte hala onun yaşadığını görür. Ayrıca Deadpool, İngilizce'nin dışında Almanca, İspanyolca ve Japonca da konuşabilir. Aynı zamanda deli olduğu için beynine girilemez. Telepatlara karşı dayanıklıdır, yani Professor X gibi kişiler ona pek bir şey ifade etmez.

Skrull İstilası[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool, Skrull İstilası sırasında Nick Fury ile anlaşır ve Skrull'lara teslim olur. Skrull'lar, çoğu süper kahraman gibi onun da kopyasını yaparlar. Rejenerasyon özelliği sayesinde onun birden çok kopyasını yaparlar. Deadpool, Skrull'lara onları eğitme teklifinde bulunur. Kopyaları Deadpool'dan başkasının eğitemeyeceğine ikna olunca onu ordunun koçu yaparlar. Deadpool, ilk başta Skrull Deadpool'lar ile diğer kopya kahramanları karşılaştırır ve Skrull'ların onca yıllık emeği olan bütün klonları öldürtür ya da yaralar. Deadpool'a bir şans daha verirler ve bu sefer kopyalara birbirlerini vurdurtur. Sonra kopyalar kafayı yer ve diğer Skrull'ları öldürmeye başlar. Deadpool bu süre içinde Nick Fury'le konuşur ve Skrull Kraliçe'sini öldürmek için gereken bilgiyi almak üzeredir. Fakat o anda Super Skrull Deadpool'un peşine takılır. Super Skrull'ı atlatır ve Skrull bilim adamının yanına gider ve onun yanındaki Deadpool ordusunun işe yaramayacağını, çünkü Deadpool'un rejenerasyon özelliğinin sadece kanser olanlarda düzgün çalıştığını söyler. Bu sırada kopya Deadpool'lar patlayarak ölürler. Deadpool Fury ile konuşmaya başlar fakat kraliçeyi öldürmek için gereken bilgi Norman Osborn tarafından çalındığı için alamazlar ve Osborn bu sayede kraliçeyi öldürüp kahraman olur.

AXIS[değiştir | kaynağı değiştir]

AXIS olayı sırasında Deadpool ve Magneto, Red Onslaught'a karşı birleşmişlerdir. Herkesi farklı şekillerde etkileyen tersine çevirme büyüsünden Deadpool da etkilenir. Bunun üzerine beyninin barışçıl yanı onun aklının ve vücudunun kontrolünü ele alır. Adını değiştirip Zenpool olur. Kostümü renk açısından X-Force kostümüne benzerdir.

Öbür Deadpool'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lady Deadpool: Deadpool'un kadın versiyonudur. Tek farkı kadın olmasıdır. İsmiyse Wanda Wilson'dır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Kidpool: Deadpool'un çocuk versiyonudur. Dogpool'u çok sever. Kılıç yerine 2 yeşil ışın kılıcı kullanır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Dogpool: Köpektir ve aynı rejenerasyon özelliğine sahiptir. Dreadpool tarafından öldürülmüştür.
 • Headpool:' Kafasını kaybeden Zombie Deadpool'dur. Kendisi Merc With a Mouth serisinin önemli karakterlerindendir. Kafası kopuktur ve vücudu yoktur, kafasının üstündeki pervane sayesinde hareket eder. Deadpool Kills Deadpoolun 1. sayısında Dreadpool tarafından mikrodalga fırına konur ve patlar.
 • Deadpool Pulp: Deadpool'un Noir versiyonudur. Maskesinin altı açıktır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Dreadpool: Sadece kostümü farklıdır. X-Men, Deadpool'u tımarhaneye kapatır ve orada Doktor Psiko isminde biri beynindeki diğer 2 kişiliği yok eder ve onu Marvel evrenini öldürmeye zorlar, o da yapar. Klasik roman karakterlerini öldürüp bizim evrenimiz ve diğer evrenlerdeki Deadpool'lara sataşır. Deadpool savaşını başlatır.
 • Golden Age Deadpool: Deadpool Kills Deadpool'un 1. sayısında Dreadpool tarafından öldürülür. Maskesi gaz maskesi gibidir. İsmi Wheezy Wilson'dır.
 • Evil Deadpool: Deadpool'un kesilen parçalarının bir araya getirilerek oluşturulmuş klonudur. Bir nevi Frankenstein canavarının Deadpool versiyonudur.
 • Pandapool: Deadpool'un panda versiyonudur. Deadpool Kills Deadpool'da çıkmıştır.
 • Wolverinepool: Deadpool'un Wolverne halidir. Onun gibi pençeleri vardır. Dreadpool'un tarafındadır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • D.E.A.D.P.O.O.L.: M.O.D.O.K.'un Deadpool versiyonudur. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür. Dreadpool'un tarafındandır.
 • Galactipool: Deadpool'un Galactus versiyonudur. Lady Deadpool'un kendini feda etmesiyle Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Deadpool The Duck: Deadpool'un Howard The Duck versiyonudur. Dreadpool'un tarafındadır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Wade Wilson (Earth-TRN352): Deadpool'un Groot versiyonudur. Deadpool'un tarafındadır. Yanarak ölmüştür.

İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonsuza Dek Dostları[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool'un kendine en yakın gördükleri: Fantomex, Genesis, Taskmaster, Punisher, Bullseye (Eskiden), Cable, Gambit, Domino, Pcylocke, Demir Adam, Karadul, Blind Al, HYDRA Ajanı BOB ve Örümcek Adam.

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool'un düşman ve rakipleri: Bullseye, Wolverine (bazen), Sabretooth, Kingpin, Taskmaster (bazen), Rhino, Punisher (bazen), Thanos, Blind Al, Evil Deadpool, Örümcek Adam (bazen), Hulk, Kırmızı Hulk, Daredevil.

Aşkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool'un ilk aşkı Vanessa'dır. Eski karısı Gretchen, şu anki karısı ise Shiklah'dır.

Cinsel Yönelim[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2013'te Deadpool'un panseksüel olduğu Deadpool yazarı Gerry Duggan tarafından Twitter üzerinden doğrulandı.[6] Ancak Twitter'daki bu gönderi Gerry Duggan tarafından silindi. Deadpool'un cinselliği sorulduğunda ortak yaratıcı Fabian Nicieza, "Deadpool, beyninin ona o anda olduğunu söylediği cinsel eğilimdedir."[7] Nicieza ayrıca şunları söyledi:

"Dışlayıcı olmamaya çalışıyor, ancak okuyucular her zaman "bir karaktere sahip olmak" isterler ve genellikle bu, karakterin diğer hayranlar için ne anlama gelebileceğini anlamak içindir. Yıllarca Deadpool'un cinsellik soruları ile uğraştım. Biraz yorucu. O, hiçbir cinsiyete ve cinsel yönelime ait değildir. O, sizin ve herkesin. Yani dışlayıcı değil, daha çok kapsayıcının özü."[8]

Deadpool ve Death[değiştir | kaynağı değiştir]

Death, çizgiroman evreninde ölümü temsil eder. Thanos, Deadpool’u aşkı olan Death’ten uzak tutmak için ona rejenerasyon laneti verdiğinden Deadpool ölemez ve Death ile bir araya gelemez.

Shiklah[değiştir | kaynağı değiştir]

Deadpool, Dracula tarafından aldığı bir iş sırasında Shiklah ile tanışır. Shiklah, ölülerin şeytani kraliçesidir ve ayrıca kötü karakterler arasındandır. Deadpool ile birkaç kez dövüşüp en sonunda nişanlanmışlar ve daha sonra da evlenmişlerdir. Deadpool'un Düğünü adlı sayının kapağında toplam 232 karakter vardır ve tek bir çizgi roman kapağındaki en çok karakter rekorunu kırıp Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

Diğer Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Wolverine ve X-Men yayından kaldırılmadan önce şovda Nolan North tarafından seslendirilmiştir.
 • X-Men Başlangıç: Wolverine filminde Wade Wilson'u Ryan Reynolds ve Deadpool (Mutant-X) karakterini Scott Adkins oynamıştır.
 • X-Men Legends 2: Rise of Apocalypse'te boss olarak çıkmıştır.
 • Marvel: Ultimate Alliance'da oynanabilir karakterdir. John Kassir tarafından seslendirilmiştir.
 • X-Men Origins: Wolverine'in video oyununda Steven Blum tarafından seslendirilmiştir ve filmin sonundaki transformasyonu oyun sonu boss'udur.
 • Ultimate Deadpool Spider-Man: Shattered Dimensions'ta Nolan North tarafından seslendirilmiştir. Kendi televizyon programını yapmaktadır ve Spider-Man ile boss olarak karşılaşır.
 • Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds oyununda oynanabilen karakterdir. Street Fighter karakterleri gibi Shoryuken hareketi yapabilir, yine dördüncü duvarı kırar ve özel hareket olarak kendi enerji barını düşmanının kafasına vurur. Nolan North tarafından seslendirilmektedir.
 • Marvel Super Hero Squad Online'da oynanabilir karakterdir. Tom Kenny tarafından seslendirilmektedir.
 • Little Big Planet'de kendi kostümü giyilebilirdir.
 • MMORPG oyunu Marvel Heroes'da oynanabilir. Nolan North tarafından seslendirilmektedir.
 • 2013 yılında High Moon Studios tarafından kendisi için bir oyun yapılmıştır. Oyunda yine 4. duvarı bolca kırar. Oyunda yapımcıları ve kendi seslendirmeni olan Nolan North'u bile telefon ile arar. Oyunun adı Deadpool'dur.
 • 2016'da, Tim Miller yönetmenliğinde, başrolde yine Ryan Reynolds'un olduğu film vizyona girmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Cable & Deadpool #19
 2. ^ Deadpool & Widdle Wade Team-Up
 3. ^ Deadpool, Vol. 1: Secret Invasion
 4. ^ a b Deadpool Annual Deadpool and Death (1998)
 5. ^ "Parodi Süper Kahraman Deadpool Nasıl Bu Kadar Sevildi?". 4 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2014. 
 6. ^ @GerryDuggan (4 Aralık 2013). ""@JD_Boucher tell the kids I have a..."" (Tweet). 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2022Twitter vasıtasıyla. 
 7. ^ @FabianNicieza (12 Ağustos 2015). ""Deadpool is whatever sexual..."" (Tweet). 17 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2022Twitter vasıtasıyla. 
 8. ^ ""Deadpool Co-Creator Weighs in on Character's Sexuality – Comic Book Resources". www.comicbookresources.com. August 19, 2015. Retrieved September 6, 2015". 13 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2022.