The Amazing Spider-Man

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hayali Marvel karakteri Örümcek Adam'ın en uzun soluklu çizgi roman serisidir. 700. sayıda sona ermiş ve yerini Superior Spider - Man çizgi roman serisine bırakmıştır. Superior Spider - Man'den sonra yepyeni bir The Amazing Spider - Man çizgi roman serisi başlamıştır.

Yaratılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri Örümcek Adam'ın yaratıcıları Stan Lee ve Steve Ditko tarafından başlatılmıştır. İlk kez Amazing Fantasy 15'te görülen ( tanıtılan ) Örümcek Adam çok sevilir ve kendi adına bir seri yapılması kararlaştırılır. Stan Lee ve Steve Ditko kolları sıvar. 1963'te başlayan seri 2013'te son bulur. Serinin başlangıcını sağlayan ilk sayı The Amazing Spider - Man#1'dir.Örümcek Adam'ın ilk düşmanı Bukalemun olur. İlk sayılarda Marvel evreninin diğer kahramanları da kimi zaman konuk olurlar. Daha sonrasında Spider - Man ve Ultimate Spider - Man isimli çizgi roman serileri ortaya çıkar. Ama en uzun soluklusu The Amazing Spider - Man'dir.

Hikayeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yepyeni Bir Gün[değiştir | kaynağı değiştir]

Örümcek büyük bir iç savaşa girmiştir. Kimliğinin ortaya çıkması, Mary Jane'le çok yakın olması vb. sebeplerle Dan Slott ve ekibi Örümcek Adam'ı yeni bir iç seriyle yeniler. Seri 546 - 564. sayılar arası sürer.[1]

Kraven'in İlk Avı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraven'in kızının ortaya bir süper kötü olarak çıktığı ve Daredevil'in de bulunduğu bir kısa hikâyedir. #565 - #567. sayılar arasında yer alır.

Yeni Ölme Yolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Norman Osborn ve Thunderbolts ekibinin şehre geri dönmesini konu eden bir örümcek adam hikâyesidir. Ayrıca Bullseye ve Anti - Venom'da hikâyede yer almaktadır. #568 - 573. sayılar arasında yer alır.

Suç ve Cezalandırıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birkaç hikâyenin bir araya gelmesinden oluşmuş bir seridir. #574'te Flash Thompson'un Irak Savaşı'na gitmesi, #575 - #576. sayılarda "Aile Bağları" isimli Hammerhead odaklı kısa bir hikâye ve #577'de "Eski Av Arkadaşları" isimli Punisher odaklı bir hikâye yer almaktadır.

Ölüm ve Randevu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yine birkaç kısa hikâyenin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir seridir. #578 - #579. sayılarda ara durak bölümleri, #580'de "Boşluğu Doldurun" isimli Blank - Man odaklı bir hikâye, #581 - #582. sayılarda "Beyni Yanmış" isimli Harry Osborn odaklı bir hikâye ve #583'de "Platonik" isimli Betty Brant'ın ağzından gelişen bir hikâye yer almaktadır. Seri birçok olayı açıklığa kavuşturmuştur.

Annual 2008[değiştir | kaynağı değiştir]

2 sayılık yer kaplayan ve Jackpot'un akıbetini açıklayan bir annual sayısıdır.

Bitişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri 50. yılında, 700. sayıda son bulur. Dr. Ahtapot'un bedeni zayıflamıştır. Peter Parker'ın bedeni ise gayet dinçtir. Doktor Ahtapot Peter'ın bedenine girer. Peter'ı ise kendi bedenine hapseder.Ahtapot'un zayıf bedeninde kurtulmaya çalışan Peter başarısız olur ve düşmanının ölümcül bedenin de ölür.

Geri dönüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Superior Spider - Man'de Dr. Ahtapot Peter Parker'ın bedeninde yaşarken Peter aslında ölmemiştir. Ruhu hala bir yerlerde gizlidir. Ahtapot yaptığı bir işte başarısız olur ve Peter'ın bedenini terk eder. Peter'de böylelikle geri döner.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 13 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Yepyeni Bir Gün Sayıları