Green Goblin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Green Goblin
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünümThe Amazing Spider-Man, 14. Sayı (Temmuz 1964)
YaratanStan Lee
Steve Ditko
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıNorman Virgil Osborn

Green Goblin, Marvel Comics karakteridir. İlk görünüm The Amazing Spider-Man, #14, Temmuz 1964. Dark Reign'in üyesidir. Spider-Man'in baş düşmanlarından birisidir.

Karakterin oluşması[değiştir | kaynağı değiştir]

Norman Osborn, Oskorp sanayinin sahibidir. Amerika için yaptığı silah tasarımları, hep aynı olmaya başlayınca ve sadece bir ucuş planörü gösterilince, ya yerinden gidersin ya da yeni yapılan bir deneyi başarı ile sonuçlandırırsın denildi. Bu deney Captain America'nınkine benzer bir süper asker insan güçlendiricisiydi. Uzun baskılar nedeniyle Norman deneyi kendi üzerinde denemeye karar verir ama deneydeki bir eksiklik onun aklını kaybetmesine neden olur ve eski çalışmalardan planörü ve birkaç silahı alıp kendisine Green Goblin (Yeşil Cin) der.

Spider-Man[değiştir | kaynağı değiştir]

Green Goblin Spider-Man'in ilk filminde ortaya çıkmıştır. Willem Dafoe tarafından canlandırılan Green Goblin yarasaya benzeyen roketler atabilen ve bir makinalı tüfeği ile bıçakları olan bir planöre, Razor bats adı altında bumerang tarzında olan ve keskin bıçaklı bir alete ve kabak bombalarına sahiptir.

Spider-Man Tüm düşmanlarının listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]