Kandöken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kandöken
Temmuz 1993 tarihli Mark Bagley ve Erik Larsen çizimi.
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünümCletus Kasady olarak
The Amazing Spider-Man #344
(Mart 1991)
Kandöken olarak
The Amazing Spider-Man #360 (Mart 1992)
YaratanDavid Michelinie
Mark Bagley
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıCletus Kasady
YardımcılarıMaximum Carnage: (Shriek , Demogoblin, Doppelganger, Carrion), diğer simbiyotlar
GüçleriElini ve vücudunu her şekle sokabilme, kostümünü silaha çevirip fırlatabilme, örümcek hissi

Kandöken ya da Carnage, Marvel Comics tarafından yaratılmış bir çizgi roman karakteridir. İlk olarak The Amazing Spider-Man dergisinin 360. sayısında ortaya çıkmıştır. (Mart 1992). Yazarı David Michelinie, çizeri ise Mark Bagley'dir. 2009 yılında, IGN tarafından düzenlenen yarışmada, Carnage tüm zamanların en muhteşem kötü karakterleri arasında doksanıncı sırada yer almıştır.[1]

Yayınlanma tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar David Michelinie, Carnage karakterini Venom[2]'un daha karanlık bir versiyonu olarak tasarlamıştır. Venom karakterinin diğer kişiliği Eddie Brock' Amazing Spider-Man dergisinin 400. sayısında öldürülmüştü. Fakat, Brock ve Venom'un popularitesi o kadar fazlaydı ki, Marvel bu karakterin sayfalarından silinmesine müsaade edemezdi. Bunun üzerine Michelinie, yeni bir karakter oluşturmaya karar verdi; Venom gibi onur ya da dürüstlük gibi hisleri olmayan, psikopat bir manyak. Yani Carnage... Karakter için düşünülen ilk isim Chaos (Kaos)[3]'tu. Daha sonra ise Ravage (Tahrip, yıkım) ismi düşünüldü. Fakat en sonunda hepimizin bildiği "Carnage (Kandöken)" ismi üzerine karar kılındı. Carnage'in insan yarısı, Cletus Kasady efsanevi artist Erik Larsen tarafından dizayn edildi. Kendisi aynı zamanda DC Comics evreninden çok iyi tanıdığımız bir karakter olan Joker'in de tasarımcısıdır. Mark Bagley ise Carnage'in symbiote yarısını dizayn etmiştir.

Cletus Kasady ilk olarak Amazing Spider-Man sayı 344'te okuyucu karşısına çıktı. Carnage karakteri ise ilk olarak sayı 360'ta görüldü. 1993 yılında yayınlanan ve tüm Spider-Man dergilerinde birden süren 14 bölümlük "Maximum Carnage" isimli maceranın baş kötüsüydü.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cletus Kasady oldukça sıkıntılı ve belalı bir çocukluk yaşamıştır. Büyükannesini merdivenlerden iterek öldürmüş, annesinin köpeğine bolca işkence etmiş ve sarhoş babası tarafından sürekli ölümüne dayak yemiştir. Kimsesiz bir çocuk olarak St. Estes Çocuk Esirgeme Kurumu'na gönderilmiştir. Burada da dengesiz davranışları ve antisosyal kişiliği nedeniyle hem görevliler hem de diğer çocuklar tarafından dışlanmıştır. Kasady ise bunun intikamını disiplin müdürünü öldürerek, kendisi ile çıkmayı reddeden kızı bir otobüsün önüne iterek ve yetimhaneyi yakarak almıştır.

En nihayetinde Kasady tehlikeli bir seri katil olur. Yakalanıp yüksek güvenlikli bir hapishane olan Ryker Adası'na gönderilir. Hücre arkadaşı ise Eddie Brock'tan başkası değildir. O zamanlar Brock, Spider-man ile yaptığı bir dövüşü kaybetmiş ve symbiote yarısı onu daha sonra kurtarabilmek için kaçmıştır. Beraber geçirdikleri rahatsızlık verici bir sürenin ardından Brock'un symbiote ortağı geri döner ve tekrar birleşerek hapishaneden kaçarlar. Fakat bu sırada symbiote varlık arkasında bir tohum bırakır. (Symbiote'lar yaşam süreleri boyunca bir defaya mahsus olmak üzere yumurtlarlar. Çocuk ve aile arasında hiçbir bağ yoktur. Bu yüzden symbiote, bu konu hakkında Brock'u bilgilendirmeyi lüzumsuz görmüştür) Geride kalan tohumun yakınındaki tek seçenekle yani Kasady ile birleşmesiyle Carnage doğdu.[4] Carnage vakit kaybetmeden hapishaneden kaçtı[5] ve her seferinde olay yerine kan ile "Carnage Rules" yazarak seri cinayetler işlemeye başlar. Cinayetleri işleme sebebi ise basittir. Öldürüyorum çünkü yapabiliyorum.

Spider-Man onu bulur. Fakat ilk kapışmalarında Carnage'in gücü karşısında tek başına hiçbir şansı olmadığını anlar. Ümitsizlik içinde olan Spider-Man, Venom ile bir anlaşma yapar ve iki ezeli düşman Carnage'e karşı birlikte savaşmak için güçlerini birleştirirler.[6]

Güçleri ve yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cletus Kasady ile birleşen symbiote dünyada doğduğu için Venom'a göre daha kuvvetlidir. Şekil değiştirme yeteneği, vücudunun herhangi bir kısmını ağa benzer bir şekle dönüştürebilmesi, yine vücudunu çeşitli silahlara dönüştürebilmesi hatta bunları fırlatabilmesi özelliklerinden birkaçı. Spider-Man gibi Kasady de her türlü yüzeye tırmanabilir. Kaygan yüzeylerde bile hızlıca emekleyebilir, yürüyebilir hatta koşabilir. Bedensel yaraları normal bir insana göre çok daha hızlı bir şekilde iyileşir. Çok fazla bilinmese de kayıp hayati organlarını ya da damarlarını tamamen iyileştirebilme yeteneğine sahiptir. Kasady aynı zamanda bilinen tüm hastalık ve enfeksiyonlara karşı da dayanıklıdır. Symbiote yanında olduğu sürece... Kasady aslında kanserdir. Fakat symbiote onunla birlikte olduğu sürece kanserin tüm etkilerine karşı tamamen bağışıklıdır.

Venom gibi, Carnage de ses ve ısıya karşı hassastır ve Spider-Man'nin örümcek hisleri tarafından algılanamaz. Venom'dan farklı olarak, ortakyaşam kendi parçalarını mızrak, bıçak, balta vb. olarak düşmanlarına fırlatabilir. Bu parçalar fırlatıldıktan birkaç saniye sonra ufalanarak toz olur.[7]

Karakteri[değiştir | kaynağı değiştir]

Carnage cinayetlerini oldukça absürt bir filozofi ile açıklamaktadır. Evrenin kaos üzerine kurulu olduğunu ve kanun ve yasaların sapıklıtan ibaret olduğunu savunur. Kanıtlayacak cesareti olan her insanın özünde kendisi gibi olabileceğine inanır. Kasady'ye göre tüm insanlar temelde kötüdür, sadece bunu itiraf etmezler. En büyük hedefi kaos üzerine kurulu, hiçbir kural ya da yasa tanımayan, herkesin dilediğini yapabildiği, katillerden oluşan bir toplum kurmaktır.[8] Carnage'in diğer süperkötülerin gösterdiği tipik zenginlik ya da dünyayı ele geçirme gibi istekleri yoktur. Zevk için öldürür, fakat aynı zamanda bunu bir sanat olarak görür. Kasady hareketleri medyanın ilgisini çektiğinde gurur duyar. Der ki; "Ben medyadan ilham almam... Medya benden ilham alır."[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Carnage is number 90 15 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. IGN. Retrieved 10-05-09.
 2. ^ Spider-Man: Carnage
 3. ^ Wizard Spider-Man Special, pg. 45
 4. ^ Amazing Spider-Man #344-345
 5. ^ Amazing Spider-Man #359
 6. ^ Amazing Spider-Man #360-363
 7. ^ Amazing Spider-Man #360
 8. ^
  Demem o ki, yasalar sadece birer yalandan ibaret, değil mi? Fantaziler üzerine kurulmuşlar... kanunlar ve ahlâki değerler gibi! Bunu ilk farkettiğim zamanı hatırlıyorum! O kandırmacalar olmadan her şeyi nasıl yapabileceğimi görmüştüm! Cinayetle! Adamım, hiçbir zaman kendimi öylesine özgür hissetmemiştim! Ve gezegenin geri kalanının da bunu anlamasını sağladığım da... oh wow. Kan ve zafer!

  —Carnage

  "Savage Alliance!" The Amazing Spider-Man #362 (Mayıs 1992)
 9. ^ Carnage: Mind Bomb (1996)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]