Skrull

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Skrulls, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen, biçim değiştirebilen dünya dışı kurgusal bir ırktır. Skrull'lar ilk olarak Fantastic Four #2'de göründü ve Stan Lee ile Jack Kirby tarafından yaratıldı. Skrullos gezegeninden geliyorlar ve imparatorlukları Andromeda Galaksisinde bulunuyor. Dünya'ya sızmaları, Secret Invasion'da gösterildiği gibi Marvel Comics evreninde önemli bir olaydı.

Skrullar, Marvel Sinematik Evreni filmi Captain Marvel'da (2019) yer aldı. Skrull'lar ayrıca Spider-Man: Far From Home (2019) filmi ve Disney+ serisi WandaVision ile What If...? dizilerinde yer aldı ve Secret Invasion dizisinde de yer alacak.

Yayın geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Skrull'lar ilk olarak Fantastic Four #2'de göründü ve Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratıldı.[1] Skrull'lar daha sonra Fantastic Four #18'de göründü. Fantastik Dörtlü'nün üyelerini taklit eden dört tanesi daha sonra Yenilmezler #92'de göründü.

Biyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Skrull'lar, büyük sivri kulakları, kırmızı veya yeşil gözleri ve birkaç dikey kıvrımlı çeneleri olan yeşil tenli sürüngen insansılardır. Skrull'lar genetik ve moleküler istikrarsızlık ve genetik çeşitlilik ile bilinir. Skrull'lar diğer varlıkların görünüşünü alabilme yetenekleriyle bilinirler. Ancak o varlıkların özelliklerini alamazlar. Skrull'lar, organik (örneğin, inekler [2]) veya inorganik (örneğin, lambalar [3]) hemen hemen her formu alabilirler. Sonuç olarak, Skrull'lar casusluk ve sızma konusunda uzmandır. Skrull'lar ayrıca vücut parçalarını silah biçimine (örn. bıçak) sokabilirler ve bu da onları göğüs göğüse tehlikeli savaşçılar haline getirir. Cinsiyetlerini değiştirebilirler. Xavin bir keresinde, bir Skrull için cinsiyet değiştirmenin, bir insanın saç rengini değiştirmesi kadar kolay olduğunu söyledi.[4]

Bir Skrull öldükten sonra orijinal formuna geri döner.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Skrulls and Talos of Marvel Explained: Who Are the Captain Marvel Aliens?". IGN. 6 Mart 2019. 2 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2019. 
  2. ^ Stan Lee (y), Jack Kirby (çz), George Klain and Christopher Rule (çi). Fantastic Four #2 (1 January 1962), United States: Marvel Comics.
  3. ^ Roger Stern (y), John Byrne (çz), Kyle Baker (çi). The Avengers Annual #14 (30 July 1985), United States: Marvel Comics.
  4. ^ Brian K. Vaughan (y), Takeshi Miyazawa (çz), Craig Yeund (çi). Runaways v2, #8 (November 2005), United States: Marvel Comics.
  5. ^ The Mighty Avengers ({{{tarih}}}), Marvel Comics.