New Goblin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harry Osborn
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm The Amazing Spider-Man #31 (Aralık 1965)
Yaratan Stan Lee
Steve Ditko
Hikâyedeki bilgileri
Tam adı Harold Theopolis Osborn
Güçleri

Süper insan gücü, hızı Refleks

Dayanıklılık

New Goblin Marvel Comics evreninde kurgusal karakterdir.

Harold Theopolis "Harry" Osborn, Sam Raimi'nin Örümcek-Adam film serisindeki kurgusal bir karakterdir. Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılan Harry Osborn isimli çizgi roman karakterinden uyarlanan oyuncuyu James Franco canlandırıyor. Filmlerde Harry, Peter Parker'ın en iyi arkadaşı ve Mary Jane Watson'ın sevgisine karşı bir rakiptir, ancak bu üçlü dizinin çoğu için arkadaştır. Harry ve Peter'ın dostluğu, Harry, kötü niyetli Yeşil Cin olan babası Norman'ın ölümünden sonra kötüleşir ve Peter'ın ikinci kişiliği olan Örümcek-Adam'ı suçlar. En iyi arkadaşının aslında Örümcek-Adam olduğunu öğrenen Harry, başta isteksiz olmasına rağmen, New Goblin mantosunu alıp ve babasının geride bıraktığı teknolojiyi kullanarak Örümcek-Adam'dan intikam almaya yemin eder.

İlk iki filmde ilk başta karışık eleştiriler almasına rağmen, Franco'nun Harry Osborn'u canlandırması, oyuncuyu ilk büyük film rollerinden biri olarak daha geniş ana akım maruziyete fırlattı. Örümcek-Adam 3'te daha sıcak karşılanan performansıyla dört ödüle aday gösterildi.

Karakter tasarımı ve tasfiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi roman kökeni ve Sam Raimi'nin filmleri için oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak The Amazing Spider-Man #31'de görünen Harry Osborn, Norman Osborn'un zengin oğlu olarak tasvir edilmiştir ve annesi muhtemelen genç yaşta ölmüştür. Harry ve Peter Parker, başlangıçta Gwen Stacy ve Mary Jane Watson gibi kızlarla anlaşamasalar ve kavga etseler de, üniversitede tanıştıktan sonra yavaş yavaş yakın arkadaş olurlar. Harry, sürekli işte olan babasının takdirini kazanmak için mücadele eder ve Norman'ın Peter'a düşkün olmasını kıskanır. Harry, başlangıçta en iyi arkadaşının aslında Örümcek-Adam olduğunu ve babasının yavaş yavaş Yeşil Cin'e dönüştüğünü bilmez. Harry, babasının ölümünden sonra Yeşil Cin kişiliğini ve teknolojisini üstlenir ve bunun için Örümcek-Adam'ı ve karşılığında Peter'ı suçlar ve babasının Peter'ı öldürmek için gördüğü halüsinasyonlardan etkilenir, ancak oğlunu, Peter'ı ve Mary Jane'i ve kurtarmak için kendini feda eder. The Spectacular Spider-Man #200'de öldüğünden beri, Harry, babası ve Gwen Stacy gibi, diriltildi ya da çizgi romanlarda farklı biçimlere yeniden uyarlandı.

James Franco, 2002 Spider-Man filmi için Harry olarak rol aldı. Başlangıçta, Franco, Tobey Maguire rolü kazanmadan önce, filmde başrol olan Spider-Man/Peter Parker rolü için düşünülmüştü, ancak Franco'nun seçmelerini görünce Raimi'nin karısı, Franco'nun Harry rolü için mükemmel olduğunu düşündü. İlk film, Variety'den Todd McCarthy, Maguire ve Franco arasında "güzel anlar" olduğunu kaydetti. Ancak, Franco'nun Maguire'a karşı yaptığı hazırlıksız bir açıklama nedeniyle, iki oyuncu arasında bir süreliğine anlaşmazlık olduğu ortaya çıktı.

Örümcek-Adam 3'te, simbiyot Örümcek-Adam, Venom ve New Goblin'in bu sahneler için siyah kostümler giydiği için gece gerçekleşen dövüş sahnelerinde görüntü yönetmeni Bill Pope için çekim yapmak zordu. Harry, babasının mantosunu giyip arta kalan ekipmanları kullandığında, muhtemelen ilk filmde orijinal Green Goblin kostümünün aldığı tepki nedeniyle Harry'nin kıyafeti ve planörü değiştirildi. Büyük bir kask kullanmak yerine, kayak maskesini andıran gözlüklü bir maske ve filmin tanıtım materyallerinden biri olan Sky Stick lakaplı, snowboardu andıran bir planör kullanıyor.

Karakterizasyon ve içerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sam Raimi film dizisinde tasvir edildiği gibi, Harry iyi bir adam ve sadık bir arkadaştır, inek Peter Parker'ı her zaman en iyi arkadaşı olarak görmüş ve onu lisede korumuştur, bu da Ultimate Spider-Man çizgi romanlarındaki ilişkilerine çok benzer. Ayrıca, serinin başlarında servetinin kendisini şımartmasına veya kibirli yapmasına asla izin vermemiştir. Bununla birlikte, Harry aynı zamanda strese, depresyona ve takıntıya eğilimlidir. Babasını memnun etme arzusu, o zamanki kız arkadaşı Mary Jane Watson'a babasını etkilemek için bir ödül gibi davranmak ve en iyi arkadaşı Peter'a karşı gelişen bir kıskançlık da buna dahil. Babasının ölümünden sonra Harry, Örümcek-Adam'a takıntılı hale gelir ve ona karşı güçlü bir nefret geliştirir. Örümcek-Adam 3'te uyarlanan "New Goblin" kişiliği, Harry Osborn'un Örümcek-Adam'a olan nefretinin somutlaşmış halidir ve sadece babasının intikamını almak için vardır. Ancak Harry, yanlış yönlendirilmiş nefreti ve Peter'la olan dostluğuyla artık şüphe duymadan anlaştıktan sonra, en iyi arkadaşıyla uzlaşır ve ikisi, Kum Adam ve Venom'a karşı savaşmıştır.