İçeriğe atla

Vulture

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vulture
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünümThe Amazing Spider-Man (Mayıs 1963)
YaratanStan Lee
Steve Ditko
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıAdrian Toomes

Vulture, Örümcek Adam adlı çizgi roman dizilerinde yer almış ve örümcek adamın ezeli düşmanı olan bir hayali kahraman. İlk olarak Stan Lee ve Steve Ditko tarafından "The Amazing Spider-Man 2" adlı çizgi romanda yaratılmıştır (Mayıs 1963).

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adrian Toomes küçük bir firma olan Bestman ve Toomes Elektronik'in ortaklarından biriydi. Tüm zamanını bir insanın uçabilmesini sağlayacak elektromanyetik bir kıyafet yapmaya harcıyordu. Fakat şirketteki ortağı Gregory Bestman'ın firmadaki kendi karından çaldığını öğrendi. İcat ettiği kıyafeti giyip Bestman'la yüzleşmeye gitti. Giydiği kıyafetin onun bir insandan daha güçlü bir hale getirdiğini de fark etti.

Bestman ortağının tüm tehditlerine karşın firmanın tüm kontrolünü ele geçirmeyi başardı. Bunu engelleyemeyen Toomes yaşlılığının da etkisiyle emekliye ayrıldı. Böylece icadı üzerinde daha fazla çalışma imkânı buldu ve kostümünü geliştirerek Akbaba kişiliğine büründü. İntikam almak için kostümünü giyip Bestman'ın ofisine gitti. İçeride eski ortağını bulamayınca onun araştırma notlarını ve planlarını çaldı. Hırsızlığın getirdiği kolay ödüller ve heyecandan etkilenen Toomes Akbaba olarak kanun dışı kariyerine başladı. Fakat karşısında Örümcek Adam'ı buldu.

Hapishanede onun Akbaba olarak kariyerine ilgi duyan Blackie Drago adlı bir adam onunla arkadaşlık kurdu. Ardından bir kaza ayarlayarak Toomes'un ölümcül bir şekilde yaralanmasını sağladı. Toomes ölmek üzereyken Drago'ya gizlediği Akbaba kostümünün yerini söyledi ve Örümcek Adam'dan intikam almasını istedi. Drago hapishaneden kaçıp Akbaba kostümüne büründü, fakat kostümü tam kapasiteyle kullanmak deneyim isteyen bir şeydi. Toomes Drago'un Örümcek Adam'a yenildiğini duyunca hayatta kalma isteğini tekrar kazandı ve tutulduğu yerden kaçmayı başarıp kendine yeni ve daha güçlü bir kostüm yaptı. Drago'yla teke tek kapışıp onu yendi. Örümcek ile tek başına başa çıkamayacağını anlayan Akbaba Sinister Six'e katıldı. Fakat bu grup başarısız oldu.

Kanserden kurtulan ve yaşlanmanın vücudundaki etkilerini yok etmeyi başaran Akbaba günün birinde Örümcek Adam'ı haklamanın hayalini kuruyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]