İçeriğe atla

May Parker

Vikipedi, özgür ansiklopedi

May Parker, bilinen ismi ile May Hala (İngilizce: Aunt May), Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında, genellikle süper kahraman Örümcek Adam ile bağlantılı olarak ortaya çıkan kurgusal bir karakterdir. İlk kez Amazing Fantasy #15'te (Ağustos 1962) ortaya çıkan karakter, yazar Stan Lee ve sanatçı Steve Ditko tarafından yaratıldı. Karakter, Örümcek Adam çizgi romanlarında etkili bir rol oynamaktadır.

May, Örümcek Adam olarak gizli bir hayat süren Peter Parker'ın yengesi ve Ben Parker'ın karısıdır. Bir anne figürü olarak Peter'ı destekler, ancak çoğu Örümcek Adam serisinde Örümcek Adamın yeğeni olduğunu bilmez ve Örümcek Adam'ı korkutucu bulur. Modern çizgi roman serilerinde Örümcek Adamı desteklemektedir ve bazı serilerde onun yeğeni olduğunun farkındadır ya da en azından öyle olduğundan şüphelenmektedir. İlerleyen serilerde Peter Parker'ın patronu J. Jonah Jameson'ın babası ile evlenmiştir.

May Hala, Sam Raimi'nin Spider-Man üçlemesinde Rosemary Harris tarafından, Marc Webb'in The Amazing Spider-Man duolojisinde Sally Field tarafından ve Marvel Sinematik Evren filmlerinde Marisa Tomei tarafından canlandırıldı.