Süper Lig

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Türkiye Süper Ligi sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Süper Lig
Ülke Türkiye Türkiye
Konfederasyon UEFA
Açılış sezonu 1959[1]
Takım sayısı 18
Seviye 1
Alt lig 1. Lig
Diğer kupalar Türkiye Süper Kupası
Türkiye Kupası
Uluslararası kupalar UEFA Şampiyonlar Ligi
UEFA Avrupa Ligi
Son şampiyon Fenerbahçe (2013-14)
En başarılı takım Galatasaray (19)
Fenerbahçe (19)
TV yayıncısı Lig TV / Lig TV HD
Lig TV 2 / Lig TV HD
Lig TV 3 / Lig TV HD
Resmî site TFF Spor Toto Süper Lig
2014-15 Süper Lig

Süper Lig veya sponsorluk anlaşması gereğince Spor Toto Süper Lig, 1959 yılında Millî Lig adıyla kurulan, şu an Türkiye'nin en üst düzeydeki futbol ligi. Bir sezon içinde 18 takımla oynanan Süper Lig, sezon sonunda üç takımın ligden düşüp bir alt ligden gelen üç takımın yükselmesiyle sürer. Süper Lig, 18 takım ve hissedarların oluşturduğu bir kuruluştur. Ağustos ve Mayıs ayları da dahil olmak üzere dokuz ay süren bir organizasyon olan Süper Lig, 34 hafta ve 306 maçtan oluşur. Karşılaşmalar hafta içi ve hafta sonu yapılır. Süper Lig, Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlıdır. UEFA'nın en değerli ligler sıralamasında 6. sırada yer alır.[2] UEFA Şampiyonlar Ligi'ne 2, UEFA Avrupa Ligi'ne 3 takım yollamaktadır. Türkiye Kupası şampiyonu olup ilk 4'e giremeyen bir takım da UEFA Avrupa Ligi'ne katılabilir.

Türkiye Lig'i, Süper Lig adını 2002-03 yılında almıştır,[3] fakat Türkiye'de üst düzey futbol 1959 yılından beri oynanmaktadır. Avrupa'da en çok izlenen 6. lig[4] olan Süper Lig, aynı zamanda 551.000.000'luk hasılatıyla Avrupa'da en çok gelir getiren 7. lig durumundadır.[5] Şimdiye dek 68 takımın mücadele ettiği Süper Lig'de beş takım şampiyonluk unvanı alabilmiştir. Bu takımlar Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'dur. Galatasaray ve Fenerbahçe, 19 şampiyonlukla en çok şampiyonluğa ulaşmış olan takımlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzdeki adı Süper Lig olan Milli Lig'in temelleri 1957 yılında düzenlenen Federasyon Kupası ile atılmıştır. Federasyon Kupası 1957 ve 1958 yılında Lig düzeninde oynanmış, bu iki sezonda kupayı Beşiktaş kazanmıştır. 1959 yılında düzenlenen Türkiye 1. Futbol Ligi'nin ilk sezonunda maçlar sadece İstanbul, Ankara ve İzmir takımlarını katıldığı, 8'er takımdan oluşan Beyaz ve Kırmızı adlı iki grupta oynanmış, o tarihteki statü uyarınca beyaz grubun lideri Fenerbahçe ile kırmızı grubun lideri Galatasaray finalde karşılaşmıştır. İlk maçı Galatasaray 1-0, ikinci maçı ise Fenerbahçe 4-0 kazanınca, Türkiye 1. Futbol Ligi'nin ilk şampiyonu Fenerbahçe olmuştur.[6]

Beşiktaş'ın futbol maçlarını oynadığı BJK İnönü Stadı'ndan bir maç anında Beşiktaş Çarşı Grubu taraftarlarının artan terör eylemlerini protesto amaçlı 2006 yılındaki Gaziantepspor maçındaki "81 ile 81 bayrak" adlı Türk bayraklı eylemi.

1959-60 sezonundan itibaren ise grup sistemi kaldırılmış ve Türkiye 1. Futbol Ligi bugünkü statüsü ile oynanmaya başlamıştır. 1962 yılında Türkiye tam üyelik için UEFA'ya başvurmuş ve UEFA'da Türkiye'nin başvurusunu kabul etmiştir. UEFA üyesi olunduğu için Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na Türkiye'nin de takım göndermesi gerekmekteydi ve bu nedenle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Türkiye Kupası organize edilmeye başlanmış, bu kupa organizasyonu ilk kez 1962 yılında düzenlenmiştir. Bu kupanın ilk sahibi Galatasaray olmuştur.

1970'lerde Türk futbolunun içinde değişimlerin ve yabancı futbolcu ve teknik direktörlerin hakimiyetinin başladığı dönem olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde Türkiye'de çalışan Ignác Molnár, Brian Birch, Didi ve Toma Kaleperoviç gibi antrenörler Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde başarılı sonuçlar almış ama bu başarılara rağmen 1960 ve 1970'lerde Türk futbolu Avrupa'da Göztepe'nin oynadığı yarı finalden başka önemli bir başarı elde edememiştir.

1970 yılında ortaya çıkan ve Türk futbol tarihinde Anadolu İhtilali olarak geçen başarılar gerçekleşmiştir. TFF'nin 1965 yılında her ilin bir takımı olması için çıkardığı izinle birçok futbol kulübü kurulmuş ve Bursaspor (1963)'un öncülüğünde Boluspor (1965), Eskişehirspor (1965), Antalyaspor (1966), Sakaryaspor (1965), Denizlispor (1966), Kayserispor (1966), Kocaelispor (1966),Trabzonspor (1967), ve Samsunspor (1965) gibi uzun yıllar Birinci Lig'de mücadele etmiş ve hâla eden futbol takımları kurulmuştur. Önceleri Anadolu'nun sesini sadece duyuran Altay-Göztepe-Gençlerbirliği gibi birkaç takım bulunurken Trabzonspor'un ligde ve kupada şampiyonluklar kazanması, Eskişehirspor'un üst üste ikincilikler alması, Samsunspor, Boluspor ve Bursaspor'un üst sıraları zorlaması, Anadolu'da futbola olan ilgi ve merakı artırmıştır.

1980'lere gelindiğinde Türk futbol anlayışında köklü değişiklikler olmuş ve özellikle Alman teknik direktör Jupp Derwall'ın Türkiye'ye gelmesi ile Türk futbolunda tesisleşme başlamıştır. Ayrıca Derwall'ın Galatasaray'a sistemli futbol oynatması ve Galatasaray SK'nın bu oyun anlayışı ile Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda yarı final oynaması bu sistemin kalıcı olmasını sağlamıştır. Bu değişimlerden diğer kulüpler de etkilenmiş ve Türkiye'de sistemli futbol oynanmaya başlamıştır.

1992'de Türkiye Futbol Federasyonu'nun özerkleşmesi ile Süper Lig takımlarının naklen yayınları gelire çevirilmesiyle kasaları doldu. Türkiye Futbol Federasyonu dev anlaşmalarla futbol ekonomisinde milyonlarca dolarlık bir katma değer oluşturdu. Futbol ekonomisinin önemi kulüpler tarafından da anlaşıldı, sponsorluk gelirleri bu alanda da devreye sokuldu. Futbol kulüplerinin ve Türk Milli Takımı'nın birçok sponsorluk anlaşması bu dönemlerde yapıldı[7]. 1990'lı yılların başında Beşiktaş üç şampiyonluk kazanarak iyi bir başlangıç yaptı. Takip eden iki sezonda Galatasaray şampiyon olurken, Beşiktaş 1994/95'te yeniden bu unvanı kazandı, Fenerbahçe 1995-96'da bu on yıldaki tek şampiyonluğunu yaşadı. Kalan dört sezonda ise Galatasaray şampiyonluk ipini göğüsledi.

Bir Fenerbahçe - Galatasaray maçı öncesi Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'ndan bir kare

2000'lere Türkiye Telsim Ligi adıyla girildi. Fakat o dönemde ligin isminin önüne sponsor alınması bazı kesimlerce desteklenmediği için Telsim sezon devam ederken sponsorluğunu çekti ve Türkiye Birinci Futbol Ligi ismine dönüldü 2001-02 sezonu başında bugünkü Süper Lig adını alan lig, 2006 yılının başında Turkcell'in sponsor olarak isim hakkını vermesiyle Turkcell Süper Lig adını aldı ve 2010 yılına kadar bu adla anıldı.

2000'li yıllarda Süper Lig'de ise bu on yılda daha önce şampiyonluk yaşamış ve bir asırlık ömüre ulaşan üç farklı İstanbul takımı ve ayrıca Bursaspor şampiyonluk yaşadı. Bu dönemde Fenerbahçe 4, Galatasaray 3, Beşiktaş 2, Bursaspor ise 1 şampiyonluk sevincini tattı.

2010-11 sezonuna Spor Toto Süper Lig adıyla girildi. İlk sezonda son haftaya aynı puanda giren Fenerbahçe ile Trabzonspor son haftadaki maçlarını kazanmasına karşın Fenerbahçe'nin Trabzonspor'a karşı ikili averajının iyi olmasından dolayı Fenerbahçe şampiyonluğunu ilan etti. Fakat sezon bittikten sonra başlayan şike davası nedeniyle Fenerbahçe 2011-12 UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılamadı, onun yerine sezonu 2. sırada bitiren Trabzonspor turnuvada mücadele etti. Bir sonraki sezon ligde ilk kez Play-Off sistemi uygulandı, sezon sonunda şampiyonluk ipini Galatasaray göğüsledi. Sezon bittikten sonra Play-Off sistemi kaldırıldı, Süper Lig tekrar çift devreli lig usulüne göre oynanmaya devam etti ve sezon sonu Galatasaray şampiyon oldu. Bir sonraki sezon şampiyonluk kupası Fenerbahçe'ye gitmiş ve Fenerbahçe şampiyonluk sayısını 19'a yükselterek bu alanda Galatasaray'ı yakalamıştır.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lige katılabilme[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper Lig bir önceki sezondan ilk 15 takım ve aynı sezonun bir alt liginden gelen 3 takımla beraber 18 takımla oynanır. Kulüplerin Süper Lig'de mücadele edebilmesi için;

 • Federasyonun Süper Lig için getirdiği kriterleri uygulamak zorundadırlar. Belirlenmiş kriterlerden bir veya birkaçının uygulanmaması halinde federasyon söz konusu takımın tecilini iptal edebilir.
 • Süper Lig’e katılacak olan Kulüpler; TFF tarafından düzenlenen “Süper Lig Katılım Formu” nu eksiksiz olarak doldurup onaylayarak TFF’nin belirleyeceği tarihe kadar göndermek zorundadırlar. Söz konusu formları TFF’ ye göndermeyen, TFF talimat ve genelgelerine uygun düzenlemeleri yerine getirmeyen Kulüpler Süper Lig müsabakalarına katılamazlar.
 • Tescil edilecek kulüpler, işbu statü ekinde bulunan “Taahhütname” yi vermek ve TFF tarafından belirlenen tescil ve aidat ücretlerini ödemek zorundadırlar.

Bu statü hükümlerine göre 2011-12 sezonunda;

a)Süper Lig’e terfi eden kulüplerden alınacak tescil ücreti 500 TL olarak,
b)Tescil edilen kulüplerin TFF’ye ödeyecekleri aidat 250 TL olarak belirlenmiştir.
 • Kulüpler, Süper Ligi’nde mücadele eden takımından başka, Ümit ve Genç Milli takımların alt yapısını oluşturmak ve kendi alt yapılarını güçlendirmek amacıyla, TFF tarafından belirlenecek esaslar çerçevesinde oluşturulacak alt yapı liglerine Kulüp Lisans Talimatı hükümleri de dikkate alınarak katılmak zorundadırlar.
 • Süper Ligi’e katılan kulüpler; gelir ve gider cetvellerini, bilançolarını ve gelecek sezonu kapsayan bütçeleri ile Genel Kurul Tutanaklarını yıllık Genel Kurullarında onaylandığı biçimi ile ve ilgili Genel Kurul tarihinden itibaren 30 gün içerisinde TFF’ye sunmalıdır. Herhangi bir kulübün bu yükümlülüğünü yerine getirmemesi veya bu açıdan yanlış yönlendirici bilgi vermesi durumunda bu kulübe bir uyarı verilir ve yetkililerinin hakları askıya alınır.
Kulübün sözü edilen yükümlülüğünü uyarı tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yerine getirmemesi durumunda puan silme yaptırımı uygulanır. Kulübün sözü edilen yükümlülüğünü ilave 30 gün içerisinde de yerine getirmemesi durumunda küme düşürülür.
 • UEFA Kulüp Lisans Sistemi ve TFF’nin Kulüp Lisans Talimatı doğrultusunda Süper Lig kulüplerinin:
 • Sportif Kriterler
 • Altyapı (Tesis) Kriterleri
 • Personel ve İdari Kriterleri
 • Hukuki Kriterler
 • Mali Kriterler

hususunda gerekli düzenlemeleri ve hazırlıkları yapmaları zorunludur.

 • Kulüpler Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri dışında, profesyonel yönetim şekline sahip olmak ve müsabakaların düzenli şekilde oynanmasını sağlamak amacıyla;
 • Genel Müdür
 • Güvenlik Sorumlusu
 • Stadyum Müdürü
 • Medya Sorumlusu
 • Bilet Sorumlusu
 • Akreditasyon Sorumlusu

Pozisyonlarını görevlendirmek ve bu pozisyonlara ilişkin bilgileri TFF’ye belirlenen süreler içerisinde ibraz etmek zorundadırlar. Yukarıda bahsi geçen görevlilerin farklı kişilerden oluşması ve TFF tarafından sertifika verilmesi zorunludur.[8]

Yabancı oyuncu statüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper Lig de 2014-15 sezonunda kulüpler maksimum 8 yabancı futbolcu ile sözleşme imzalayabilir. Bu 8 futbolcunun tamamı maç kadrosunda yer alabilir ancak aynı anda 5'den fazlası sahada oynatılamaz.[9] Ayrıca, yabancı olan bir futbolcu aynı zamanda Türkiye vatandaşlığına da sahip ise (çift vatandaşlığı var ise) yabancı futbolcu sayılmamakta ve yabancı kontenjanını doldurmamaktadır. Türk vatandaşlığı bulunmayan ancak kökeni Türk olan futbolcular da yabancı futbolcu sayılmamaktadır ve yabancı kontenjanını doldurmamaktadır.

5 Ocak 2015 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle yapılan toplantının ardından Süper Lig'de 2015-16 sezonundan itibaren kulüplere, 28 kişilik takım kadrolarında 14, 18 kişilik maç kadrolarında ise 11 yabancı oyuncu bulundurabileceğini açıklamıştır. 18 kişilik kadroda bulunan 11 yabancının 11'ide sahada olabilecektir. 18 kişilik maç kadrosunda en az bir tane Türk kaleci olma mecburiyeti getirilmiştir. Yerli oyuncular teşvik sistemine uyacak kulübün sezon sonunda 10 milyon liraya kadar prim almaya hak kazanacaktır. "Kulüplerin yerli ya da yabancı oyuncu transferi yapabilmeleri için vergi, sigorta, sporculara, UEFA'ya veya FIFA'ya kesinleşmiş borçları olmaması gerekecektir. Bu şartları sağlamayan kulüpler halde transfer yapamayacak. Alınan bu karar ile yabancı sınırlamasının kaldırılarak yerli oyuncu teşviği getirildiği belirtilmiştir.[10][11]

Lig düzeni[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Mart 2007 tarihinde Beşiktaş - Galatasaray arasında oynanan ve Beşiktaş'ın 2-1 galibiyeti ile biten maçtan önce İstiklâl Marşı okunma anı.

Süper Lig 18 takımdan oluşur. Sezon ağustosta başlar ve mayısta sona erer. Maçlar federasyonun belirlediği saatlerde başlar. Süper Lig müsabakaları bir orta, iki yardımcı, bir dördüncü, iki de kale arkasında bulunan asistan hakemle birlikte toplam 6 hakem tarafından yönetilir.[12] Her maç öncesi İstiklâl Marşı söylenir. Eğer saygı duruşu yapılacaksa bu İstiklâl Marşı'ndan sonra yapılır.

Takımlar sezon boyunca her takımla iki kez karşılaşırlar. Bu maçların bir tanesi takımın kendi sahasında diğer maç da rakibinin sahasında oynanır. Böylelikle bir sezon sonunda bir takım 34 maç yapmış olur. Diğer takımlar da ele alınırsa bir Süper Lig sezonu 34 haftada 306 karşılaşmadan oluşur. Maçın bir tarafın galibiyetiyle bitmesi halinde maçı kazanan takım üç puan kazanır. Kaybeden takım ise puan alamaz. Eğer maç bir tarafın galibiyetiyle sonuçlanmamışsa yani berabere bitmişse iki takım da birer puan kazanırlar.

Sezon sonunda takımlar aldıkları bu puanlara göre sıralanırlar. 34 hafta sonunda ilk sırayı alan takım, lig şampiyonu olur ve bir sonraki sezon UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılır. Ligi 2. sırada bitiren takım, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turuna, ligi 3. bitiren takım UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turuna ve ligi 4. sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turuna gider. Ligi son 3 sırada bitiren takım 1. Lig'e düşer. 1. Lig'den de 3 takım Süper Lig'e katılır.[13]

İkili averaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon sonunda iki takım aynı puana sahiplerse:

 1. Önce kendi aralarındaki maçlardaki puan üstünlüğüne bakılır.
 2. Puan eşitliği varsa aralarındaki gol averajına bakılır. (Kendi aralarındaki maçlarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
 3. Eşitlik devam ediyorsa, genel averaja bakılır.
 4. O da eşit ise daha fazla gol atan üstündür.
 5. Yine de eşitlik bozulmuyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstündür.
 • Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.[14]

Üçlü ve daha fazla averaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon sonunda üç veya daha fazla takım aynı puana sahiplerse kendi aralarında yapılan maçlara bakılır. Eğer sonuçlar aynıysa genel averaja bakılır. Diğer rakiplerine üstünlük sağlayan takım daha üst sırada yer alır.

Avrupa kupalarına katılabilme[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper Lig TFF'ye, TFF'de UEFA'ya bağlı olduğu için bir sezon sonunda başarılı takımlar UEFA'nın organize ettiği, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi organizasonlarından birine katılır. UEFA kurallarına göre, bir ülkenin belli bir sezonda kaç takım göndereceği ve bu takımların hangi aşamalardan kupa mücadelesine başlayacağı, o ülkenin bir önceki sezonda topladığı UEFA ülke puanlarına göre hesaplanır.

17 Ağustos 2014 tarihinde güncellenmiştir

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

1 adet Süper Lig Kupası, 50 adet madalya ve para.

Kupa[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Mayıs 2008 tarihli Süper Lig'in son hafta maçı olan Galatasaray- Gençlerbirliği Oftaşspor karşılaşması ve Galatasaray'ın 2-0 galibiyeti sonlanan mücadelenin maç öncesi. (Galatasaray bu sezonu şampiyon olarak tamamladı.)
 • TFF tarafından belirlenecek esaslar çerçevesinde Süper Lig Müsabakaları sonunda birinci olacak kulübe şampiyonluk kupası verilir.
 • Kupanın tasarımına ve üretimine TFF karar verir.Bu nedenle düzeni değişebilir.
 • Kupa töreni organizasyonu TFF tarafından yapılır. Kulüpler TFF’nin belirleyeceği organizasyon kurallarına uymak ve Kupa törenine katılmak zorundadırlar.[8]

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper Lig Müsabakaları sonunda birinci olan kulübün futbolcu, teknik heyet ve yöneticilerine, bu başarılarını simgeleyen toplam 50 adet olmak üzere birer madalya verilir.[8]

Para[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonu birinci sırada bitiren takım Türkiye Futbol Federasyonu tarafından dağıtılan dayanışma parası, ligin isim hakkı gelirleri ve performans primlerinin yanı sıra 15 milyon lira şampiyonluk ödülüne sahip oluyor.[15]

Sponsorluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper Lig'in ana sponsoru ve isim sponsoru Spor Toto'dur.

Süper Lig'in 2010-11 sezonu diğer sponsorları:

İzlenebilirliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın hakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper Lig 1968 yılından itibaren özel kurumlara verilen yayın hakları nedeniyle yayın hakkını alan kurumların belirlediği ücretli kanallardan izlenebilmektedir. Süper Lig'i, 1968'den 1990'a kadar TRT 1, 1990'dan 1996'ya kadar Star TV, 1992'den 1996'ya kadar Show TV, 1994'ten 1996'ya kadar Kanal D, 1995'ten 1996'ya kadar atv, 1996'dan 2000'e kadar Cine 5, 2000'den 2001'e kadar da Teleon yayınladı. 2001'den itibaren de Digitürk bünyesindeki Lig Tv'den yayınlanmaya başladı. Ayrıca Lig Tv, 2010 yılının başındaki ihaleyi 321 milyon dolarla kazanarak 2014 yılına kadar yayın haklarını elinde bulundurmaktadır.[16][17] Öte yandan 2004-05 sezonunda TRT ile Digitürk arasında yapılan anlaşmayla söz konusu sezon boyunca üç büyüklerin maçları dışında haftada bir maçın TRT tarafından naklen yayınlanmasına izin verildi.

Televizyon yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sezonda oynanan özel ve resmi futbol karşılaşmalarından; Süper Lig karşılaşmaları yalnız TFF ile sözleşme imzalamış olan yayıncı kuruluş tarafından UEFA ve Yayın Talimatı hükümlerine uygun olarak televizyondan yayınlanabilmektedir.

TFF’nin kulüpler adına ve hesabına yayın sözleşmesi imzaladığı kuruluşların en iyi şartlarda yayın yapabilmesi için gerekli ortamın sağlanması ev sahibi kulübün sorumluğundadır. Talimat ve bu statü ekinde belirlenen esaslara uygun olarak yapılacak yayına ilişkin hazırlıkların ve/veya yayının yapılmasının engellenmesi, yayının kısıtlanması ve/veya yayının devamına engel olunması halinde ev sahibi kulüp hakkında Futbol Disiplin Talimatı hükümleri uygulanır.[8]

Süper Lig karşılaşmaları yukarıda belirtildiği gibi TFF ile sözleşme imzalamış Digitürk'e yer bağlı olan Lig Tv adındaki 77. kanaldan yayınlanmaktadır. 2008-2009 yılından itibaren dört büyüklerin kendi evlerinde oynadığı maçlar yüksek çözünürlük yayın teknoloji ile de yayınlanmaktadır. Ligin özellikle ligin son haftalarında şampiyonluk ve ligde kalma mücadelesi veren takımların herhangi yasadışı bir olayla (şike, yasadışı bahis vb.) anılmaması için karşılaşmalar aynı saatte oynatılabilir. Bu tip durumlarda Lig Tv yayını dışında Digitürk bünyesindeki Lig TV 2 ve Lig TV 3 veya başka bir kanaldan Süper Lig karşılaşmasını yayınlayabilir.

Süper Lig karşılaşmalarını ücretsiz olarak izleyebilme şansı da vardır, ancak söz konusu karşılaşmaların yayını lig karşılaşmalarının önceden belirlenen tamamlanma saatinden 45 dakika sonra yayıncı kuruluşla anlaşan diğer televizyon kanallarınca yapılabilir.

Radyo yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sezonda oynanan özel ve resmi futbol karşılaşmalarınndan; Süper Lig karşılaşmaları yalnız TFF ile sözleşme imzalamış olan yayıncı kuruluşlar tarafından UEFA ve TFF Yayın Talimatı hükümlerine uygun olarak radyodan yayınlanabilir.

Ev sahibi kulüpler yayıncı firmanın en uygun şekilde görev yapmasını sağlamakla yükümlüdür. Süper Lig'in radyo yayın hakları 2012'ye kadar Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun elindedir.[18]

İstatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şampiyonluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulüp Şampiyonluk İkincilik Kazanılan yıllar
Fenerbahçe SK
Star full.svg Star full.svg Star full.svg
19
19
1959, 1961, 1964, 1965, 1968, 1970, 1974, 1975, 1978, 1983, 1985, 1989, 1996, 2001, 2004, 2005, 2007, 2011, 2014
Galatasaray SK
Star full.svg Star full.svg Star full.svg
19
10
1962, 1963, 1969, 1971, 1972, 1973, 1987, 1988, 1993, 1994, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2006, 2008, 2012, 2013
Beşiktaş JK
Star full.svg Star full.svg
13
14
1957*, 1958*, 1960, 1966, 1967, 1982, 1986, 1990, 1991, 1992, 1995, 2003, 2009
Trabzonspor
Star full.svg
6
8
1976, 1977, 1979, 1980, 1981, 1984
Bursaspor

1
0
2010

*NOT: Türkiye 1. liginin başladığı tarih TFF tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, TFF Tahkim Kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında, Beşiktaş kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır.

Lige Katılımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1959'dan bu yana kadar lige katılan takımlar. Bu listeye 2014/2015 sezonu dahil edilmiştir.

Tüm zamanların en çok gol atan oyuncuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için Süper Lig gol kralları listesi maddesine bakınız.
Sıra Oyuncu Goller[20] Maçlar Ortalama
1 Türkiye Metin Oktay 311 342 0.91
2 Türkiye Hakan Şükür 249 487 0.51
3 Türkiye Tanju Çolak 240 281 0.85
4 Türkiye Hami Mandıralı 218 477 0.46
5 Türkiye Aykut Kocaman 212 348 0.61
6 Türkiye Feyyaz Uçar 198 409 0.48
7 Türkiye Serkan Aykut 147 559 0.26
8 Türkiye Fevzi Zemzem 144 356 0.40
9 Türkiye Necati Ateş 138 346 0.40
10 Türkiye Cenk İşler 137 349 0.39

18 Mayıs 2014 tarihinde güncellenmiştir (Kalın yazılan oyuncular hala ligde oynamaktadır).

Tüm zamanların en çok forma giyen oyuncuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için Süper Lig istatistikleri ve rekorları listesi maddesine bakınız.
Sıra Oyuncu Maçlar[20] Yıllar
1 Türkiye Oğuz Çetin 503 1981-2000
2 Türkiye Rıza Çalımbay 494 1980-1996
3 Türkiye Hakan Şükür 488 1987-2000, 2003-2008
4 Türkiye Hami Mandıralı 476 1984-1998, 1999-2003
5 Türkiye Kemal Yıldırım 475 1976-1995
6 Türkiye Mehmet Nas 453 1997-
7 Türkiye Recep Çetin 437 1984-2001
8 Türkiye Bülent Korkmaz 430 1988-2005
9 Türkiye Müjdat Yetkiner 429 1979-1995
10 Türkiye Ömer Çatkıç 427 1995-2012

18 Mayıs 2014 tarihinde güncellenmiştir (Kalın yazılan oyuncular hala oynamaktadır).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.ligtv.com.tr/Lig_Tarihce.aspx?l=2
 2. ^ http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16582713.asp
 3. ^ http://www.tff.org/default.aspx?pageID=401
 4. ^ http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13948406.asp
 5. ^ "Futbolda dönen para dudak uçuklatıyor!". CNN Türk. 05 Haziran 2014. http://www.cnnturk.com/haber/spor/futbol/futbolda-donen-para-dudak-ucuklatiyor. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2014. 
 6. ^ http://www.tff.org.tr/default.aspx?pageID=401
 7. ^ http://www.tff.org/default.aspx?pageID=297
 8. ^ a b c d http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/TFF/statu2009/TSL-2009-2010.pdf
 9. ^ http://www.ntvspor.net/haber/futbol/107383/iste-yabanci-karari
 10. ^ "Demirören: "Yabancı değil yerli kuralı"". Türkiye Futbol Federasyonu. 5 Ocak 2015. http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=22100. Erişim tarihi: 6 Ocak 2015. 
 11. ^ "Futbolda yabancı devrimi". Milliyet. 5 Ocak 2015. http://www.milliyet.com.tr/futbolda-yabanci-devrimi---1994652-skorerhaber/. Erişim tarihi: 6 Ocak 2015. 
 12. ^ http://spor.haberturk.com/futbol/haber/847914-super-ligde-artik-6-hakem
 13. ^ Süper Lig Müsabakaları Statüsü - Madde 3
 14. ^ http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/002011/TFF/Talimatlar/Futbol_Musabaka_Talimati_12_10_2010.pdf
 15. ^ http://www.haber7.com/spor/haber/879202-100-milyon-tllik-sampiyonluk
 16. ^ http://www.cnnturk.com/2010/spor/futbol/01/14/super.lig.maclari.digiturkte.devam/559353.0/index.html
 17. ^ http://www.ajansspor.com/futbol/federasyon/h/20100114/ve_ihale_digiturkun.html?ref=cokok7_2
 18. ^ http://www.haber.be/radyoda-mac-yayini-ihalesi.html
 19. ^ http://www.cur-cuna.com/tr/spor/spor0015.html
 20. ^ a b mackolik.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]