Al Jazeera Turk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Al Jazeera Türk sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Al Jazeera Turk
Al Jazeera Türk logosu.png
Kuruluş 22 Ocak 2014 (İnternet yayını)
2015 (TV yayını)
Şirket Al Jazeera
Ülke  Katar
Dili Türkçe
Yayın alanı Türkiye, Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar
Genel merkez Istanbul
Kardeş kanal(lar) Al Jazeera Arabic
Al Jazeera English
Cine5
Websitesi aljazeera.com.tr

Al Jazeera Turk, Katar merkezli Al Jazeera Network'ün bir parçası olan, yayın dili Türkçe olacak, halen hazırlık aşamasında bulunan televizyon kanalı.2015'te yayına geçmesi planlanmaktadır.

Istanbul merkezli kanal, 2010 sonunda Gürkan Zengin'in Haber departmanının başına getirilmesinin ardından hazırlıklarına hız kazandırdı. Haber, Web, Program ve Teknik departmanları başta olmak üzere ekiplerini kurmaya devam eden haber kanalı, 2012 baharı itibariyle halen eğitim aşamasındadır. Kanalın genel müdürü Dr. İsmail Kızılbay'dır.

Arapça, İngilizce ve Balkan dillerinde yayın yapan üç kanalın ardından Al Jazeera Network'ün son üyesi olan Al Jazeera Turk, Türkçe'nin konuşulduğu ve anlaşıldığı coğrafyaya hitap etmek amacıyla projelendirilmiş bölgesel bir kanaldır. 22 Ocak 2014'te Al Jazeera Turk'ün internet sitesi, dijital dergisi ve mobil uygulamaları yayına geçti.

Al Jazeera Temmuz 2011'de Cine5 kanalını Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) devralmıştır. Fonun yazılı açıklamasına göre, 31 Ocak 2011 Pazartesi ve 4 Şubat 2011 Cuma günü yapılan açık artırma ve pazarlık ihaleleri sonucunda Cine5'e teklif veren Al Jazeera Turk Yayıncılık Hizmetleri A.Ş'ye devir işlemi gerçekleştirilmiştir. Rekabet Kurulu ve RTÜK'ün onay sürecinin ardından ihale bedeli TMSF hesabına yatırılırken, Cine5, Al Jazeera Turk Yayıncılık Hizmetleri A.Ş'ye devredilmiştir.