İstanbulspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İstanbulspor
İstanbulspor logosu
Tam isim İstanbulspor A.Ş.
Takma isim(ler) Boğalar
Renkler 600px Giallo scuro e Nero (Strisce).png Sarı - Siyah
Kuruluş 4 Ocak 1926
Stadyum Gürpınar Stadyumu, İstanbul
Başkan Türkiye Ömer Sarıalioğlu
Teknik direktör Türkiye Tunahan Akdoğan
Lig 3. Lig
Resmî site istanbulspor.com.tr/
İç saha
Deplasman

İstanbulspor, 1926 yılında Kemal Halim Gürgen tarafından kurulmuştur ve Türk futbolunun en köklü kulüplerinden biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Nisan 1934'teki Galatasaray-İstanbulspor maçından bir görünüm.

Geçmiş dönemde İstanbul Ligi'nin en önemli kulüplerinden olan İstanbulspor 1932 yılındaki İstanbul Şampiyonluğu'ndan sonra 1958-1967 yılları arasında 1. kümede önemli başarılar kazanmıştır. Bu dönemde Ali Sohtorik kulüp başkanıdır ve özellikle '58-'60 arası dönemde Demokrat Parti yöneticilerinin büyük desteğini alan İstanbulspor, 1960 sonrası idarî sıkıntılar yaşamaya başlamış ve 1967'de 2. kümeye düşmüştür. 1968'de 2. küme şampiyonu olarak 1. kümeye dönse de mali sıkıntı nedeniyle 1972'de yeniden 2. kümeye, 1975'te tarihinde ilk kez 3. kümeye düşmüş, hatta 1979'da profesyonel statüsünü kaybetmiştir. Kulüp 1981'de 2. lige çıksa da burada 3 sezon tutunabilmiş ve 1992'ye kadar 2. lige dönmeyi başaramamış ve giderek unutulan kulüplerden biri olmuştur.

Uzun süren alt küme mücadelelerinden sonra iş adamı Cem Uzan'ın yönetimini ele almasıyla her yıl bir üst lige çıktı ve 1995 yılında büyük bir transfer atağı eşliğinde Süper Lig'e yükseldi. Arkasındaki önemli maddi destek sayesinde 2. Lig'de oynadığı dönemde bile Tanju Çolak gibi yıldızlarla kadrosunu kuran İstanbulspor, 1. lige İstanbul'un 4. büyüğü olma ve bir Avrupa Kupası alma sloganıyla çıktı ve ligin transfer piyasasını karıştırdı. Avrupa Liglerinde isim yapmış önemli oyuncuları da transfer etti. Ancak yıldız oyunculardan kurulan kadrolar sadece bir sezon ligde üst sıralara oynadı ve hiçbir zaman kendine taraftar kitlesi toplayamadı. 2000'li yılların sonuna doğru Uzan grubu diğer kulübü Adanaspor gibi İstanbulspor'dan da yavaş yavaş desteğini çekti. Bu dönemde birçok futbolcu basın organlarına ücretlerini alamadıklarına dair açıklamalar yapıyordu. Ancak buna rağmen 2005 yılına kadar altyapıdan yetişen genç oyuncular ve artık futbollarının son dönemini yaşayan tecrübeli oyuncuların karması kadrosuyla uzun süre başarıyla Süper Lig'de direndi.

Bütçesiyle ve oyuncu kadrosuyla her sezon daha küçülen kulüp 2004 yılında Uzan gurubu şirketlerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) el koymasıyla devlet yönetimine geçti. TMSF'nin Uzan Grubu'nun borçlarını tahsil etmek amacıyla kulübün kadrosunda kalan son birkaç değerli oyuncuyu da satmasıyla kulüp kadro olarak daha zayıf hale geldi ve 2004-05 sezonunda 1. Lig'e düştü.

TMSF'nin el koymasıyla el değiştiren İstanbulspor A.Ş.'nin İstanbul Erkek Lisesi ile herhangi bir bağı kalmamış, hatta orijinal armasına Türk Bayrağı eklemek suretiyle orijinal armaya benzer bir arma kullanmaya devam etmiştir.[kaynak belirtilmeli]

İstanbul Erkek Lisesi mezunları ve eski İstanbulsporlu işadamları tarafından yeniden kurulan İstanbulspor Futbol Takımı ardı ardına aldığı şampiyonluklarla Süper Amatör Lig'e kadar yükselmiş olup, Bölgesel Amatör Lig'e çıkabilmek için play-off mücadelesinde Alibeyköyspor'u normal süresi 1-1, uzatma dakikaları 2-2 biten maçta, penaltılar sonucu 6-5 yenmiştir. Bu sonuçla İstanbulspor 3.ligin bir alt kademesi olan Bölgesel Amatör Lige çıkmıştır ve takım 2011-2012 sezonunda Bölgesel Amatör Lig'de mücadele edecektir. İstanbulspor Futbol Şube Sorumlusu eski İstanbulspor futbolcusu olan Ahmet Ürkmezgil'dir. 2012 yılının Ekim ayında yapılan genel kurulda göreve gelen yönetim kurulu, futbol şubesini İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan, eski yönetim döneminde basketbol şube sorumlusu olarak görev yapan Emre Uğurlu'ya teslim etmiştir.

2014-15 sezonundan itibaren Beylikdüzü Belediyesi ile yapılan işbirliği ile İstanbulspor kamp merkezini Beylikdüzü'ne taşımış ve maçlarınıda Gürpınar Stadyumunda oynamaya başlamıştır.[1]

İstanbulspor Basketbol Takımı, 2009-2010 sezonunda Türkiye Erkekler Basketbol 2.Ligi'ne yükselmiştir. 2010-2011 sezonunda play-off oynamaya hak kazanmış, ancak Genç Telekom'a 2-1'lik seri sonunda elenmiştir. 2011-2012 sezonunda Türkiye Erkekler Basketbol 2.Lig'inde mücadele etmeye devam edecek olan İstanbulspor'un Basketbol Şube Sorumlusu İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Emre Uğurlu'dur. Mevcut yönetim kurulu, basketbol şubesini klübün eski sporcusu ve mezunu olan Ali Serdar Eriş'e emanet etmiştir.

İstanbulspor Bayan Voleybol Takımı, 2010-2011 sezonunda Bölgesel Lig'de grubundan namağlup olarak birinci sırada çıkmış ve Tekirdağ'da yapılan Play-off'lara gitmeye hak kazanmıştır. Play-offlar'da da namağlup ünvanını elden bırakmayıp final maçında İstanbul Üniversitesi'ni 3-0 yenerek şampiyon olmuştur. Normalde 3.lig'de mücadele etmesi gereken İstanbulspor, TVF'nin davetiyle Aroma Bayanlar 2.Lig B Grubu'nda mücadele etmeye hak kazanmıştır. İstanbulspor'un Voleybol Şube Sorumlusu İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Serim Yılmazer'dir.

İki İstanbulspor karmaşası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfadaki bilgiler, esasen Üçüncü Lig'deki İstanbulspor AŞ hakkında olsa da, Bayan Voleybol Takımı, Basketbol Takımı ve Bisiklet Takımı Amatör Lig'deki İstanbulspor'a aittir.[kaynak belirtilmeli]

İstanbulspor A2 Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: İstanbulspor A2

İstanbulspor’un A2 futbol takımıdır. Takım 23 yaş altı futbolcularından oluşur.

Kadroda, A2 Ligi statüsünde 23 yaşından büyük sporcu bulundurma hakkı vardır. Yasalar dahilinde en az üç yıldır Türkiye'de yaşayan 19 yaşından büyük iki yabancı futbolcu da istendiği takdirde alınabilir. Takımın teknik direktörlüğünü Nevzat Aksoy yapmaktadır. Ancak takım ara ara oynadığı bu ligde şuan için mücadele edememektedir.

Arma[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk okul amblemi 1915-1916 yıllarında tasarlanmıştır. Amblem İstanbul Sultanisi'nin ilk harfleri 'elif', 'sin' , gül, yıldız ve hilal'den oluşmaktadır. Bu amblem daha sonra 1917 de okul mezunu Nejat Sirel tarafından değiştirilir. Sirel tasarımında "gül" sembolünü kaldırmıştır.

Okul amblemine son şekli Orhan Omay tarafından verilmiştir. Orhan Omay kendisiyle yapılan röportajda, son yaptığı tasarımda İstanbul'un İ'sini; Lisenin L'sini ve lisenin izci grubunun adı olan Sakarya'nın S'sini; ay ve yıldızla bir arada yeniden tasarladığını ifade eder.[2] Günümüzdeki arma 1970'ten bu yana kullanılmaktadır.

Renk[değiştir | kaynağı değiştir]

Balkan Savaşı’nın hemen ardından Birinci Dünya Savaşı başlayınca Karaköy’de bulunan Saint Benoit Lisesi’ne hükümet el koyar ve okul binası İstanbul Sultanisi’ne tahsis edilir.1918 yılına kadar bu binada eğitimine devam eden okulun bir bölümü savaş yıllarında hastane olarak kullanıldığından duvarlar zamanın hastane rengi olan sarıya boyanır. 1915 yılında Çanakkale Savaşı’nın başlamasıyla 50 İstanbul Sultanisi öğrencisi, vatanlarını savunmak için gönüllü olarak savaşa katılırlar. Ancak 18 Mayıs’ı 19 Mayısa bağlayan gece saat 03.30 da, II. Tümene bağlı öğrencilerin hepsi Kabatepe’de şehit düşerler. Öğrencilerin şehit olduğu haberi okula ulaşınca, okul koyu bir yas havasına bürünür. Geride kalan öğrenciler matemlerini dile getirmek için şehit arkadaş ve ağabeylerinin anısına pencere pervazlarını ve kapıları siyaha boyarlar. Okulun renklerin böylece sarı – siyah olarak benimsenir. Bu iki renk, o tarihten bugüne kadar dayanışma ve beraberliğin simgesi olacaktır.

Böylece sarı-siyah okulun simgesi halini alır. Okulun içinden doğan İstanbulspor da renk olarak sarı-siyahı benimser. İstanbulspor, armadaki renkleri eğitim kurumlarından farklı olarak zemin sarı, arma siyah olarak kullanılmaya başlar.[3]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbulspor, 1931-32 İstanbul Futbol Ligi şampiyonu

Lig mücadeleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1959-1967, 1968-1972, 1995-2005

1967-1968, 1972-1975, 1981-1984, 1992-1995, 2005-2008

1975-1979, 1984-1992, 2008-2010

2010-

1979-1981

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]