RPG-7

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
RPG-7
Rpg-7.jpg
Çeşidi Geri tepmesiz tanksavar
Uyruğu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sovyetler Birliği
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar Üretildikten sonraki bütün savaşların çoğu
Üretim tarihi
Üretici Bazalt,DIO,Airtronic USA
Üretildiği tarih 1961-Günümüz
Üretim adedi 9,000,000+
Özellikler
Ağırlık 7kg
Uzunluk 950mm


RPG-7, Sovyetler Birliği yapımı bir geri tepmesiz tanksavar silah olup, dünyada en çok kullanılan tanksavar silahıdır. Etkili menzili 400 metredir. Özgün adı: Ручной Противотанковый Гранатомёт-Ruçnoy Protivotankovıy Granatomyot (Anti tank (protivotankovıy) bombası atıcı). Önceki modeli RPG-2'den geliştirilmiştir. Atası II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından geliştirilen Panzerfausttur. ABD Ordusu kendine malederek "Rocket Propelled Grenade" biçiminde açıklar.

40 mm çapında, 95.3 cm uzunluğunda müsademe çarpma sistemiyle çalışan dakikada 4-6 atım yapabilen 25 metre geri tehlike bölgesi bulunan toplu, hafif ve orta zırhlı hedeflere kullanılan timin destek silahıdır. 900 metreden sonra hedefin bulunamaması halinde roket kendini imha etmektedir.

Sağlam yapısı, düşük fiyatı ve etkili oluşu onu dünyada en çok kullanılan tanksavar silahı yapmaktadır. Şu an itibariyle 40'tan fazla ülke tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında 9 ülkede de üretimi yapılmaktadır. Gayrinizami ve gerilla grupların arasında da popülerdir. RPG-7 1961 yılından bugüne kadarki tüm savaşların çoğunda kullanılmıştır.

En çok kullanılan uyarlamaları RPG-7D paraşütçü modeli (kolay taşınabilmesi için 2 parçaya bölünebilen) ve hafif Chinese Type 69 RPG'dir.

Mühimmat çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Tanksavar roketi(tanklar ve diğer zırhlı araçlar için tasarlanmış tahrip gücü yüksek etkili)
 2. Anti personel roketi (toplu yaya intikal eden veya duran hedefler için tasarlanmış personel roketidir.
40mm RPG-7 mühimmatı
Adı Resim Savaş başlıpı tipi Ağırlık Kalibre RHA Zırh geçişi Etkili menzili
PG-7V [[Dosya:]] Tekli HEAT başlık 2,6 kg 85mm 260mm
PG-BM [[Dosya:]] Tekli HEAT başlık 2,0 kg 70mm 330mm
PG-7VL RPG PG 7VL.png Tekli HEAT başlık 2,6kg 93&mm 500mm
PG-7VR RPG PG 7R.png İkili HEAT 4,5kg 65/105mm 600-700mm
ОG-7V 2 kg 150 м
ТBG-7V [[Dosya:]] Tekli termobarik başlık 105mm yok 200m


Hedef Cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tank ve Zırhlı Araçlar
 • Beton Koruganlar
 • Mürettebatlı Otomatik Silah Mevzileri
 • Uçak ve Helikopterler
 • Toplu canlı hedefler

Açıklaması[değiştir | kaynağı değiştir]

RPG-7 bir kişi tarafından taşınabilen, 40 mm çapında yivsiz çelik bir borudan oluşan, namludan dolumu yapılan barut gazının roketi ateşlemesiyle çalışan bir tanksavar silahıdır. 25 metrelik bir geri tepme bölgesi vardır. Savaş başlığına sevk fişeği takılmadığı sürece arka tarafında hiç bir tehlike oluşmaz.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

RPG-7 Knut adı verilen bu silah ilk olarak, Rusya’nın Kovrov silah fabrikasında 1961 yılında üretildi. 1962 yılında Varşova paktı ordularında hizmete sokuldu ve bugüne kadar da sınıfının en etkili ve popüler silahı olarak şöhretini korumakta. Bu kadar seneden sonra bile bu silah hala üretilmektedir. Görmeyenler için tarif etmek gerekirse RPG-7 40 mm çapında ve bir metre uzunluğunda bir boruya benzer ve üzerinde tetik sistemiyle PGO-7 mesafe ölçerli optik nişangâh vardır. Bütün silah, ucuna takılan roketi hariç tutarsak, 6 kilo ağırlığındadır. Bu silah son derece hafif ve kullanışlıdır.

RPG-7 için pek çok mühimmat tipi mevcuttur. Orijinal mühimmatı olan RPG-7 roketi 4-5 kilo ağırlığında ve 200 metre etkili menzile sahiptir. Duran hedeflere 500 hareket halindeki hedeflereyse 300 metreden atış yapılabilir. Bu roket 1,5 metre kalınlığında takviyeli betonu, 2 metre kalınlığında tuğla duvarı veya 750 mm'lik çelik zırhı delip geçebilir.

RPG-7’nin yeni çıkan modelleri gece görüş ve kızılötesi gibi imkânlara da sahip. Bu silah etkinliği ve kolay kullanımı yüzünden dünyadaki pek çok ülke tarafından da üretilmekte. Bu ülkeler şu an itibariyle Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Rusya, Çin, Bulgaristan, Mısır, Gürcistan, İran, Pakistan ve Romanya. İşgale uğramadan önce Irak da bu ülkelerin arasındaydı ve fabrika Nasiriye’de bulunuyordu. Şu anda milisler tarafından sıkça kullanılmakta.

RPG-7'nin kullanımı da epey basittir. Bunun için kullanıcı önce ateşleyici fünyeyi rokete takar ve her ikisini de roketatara yerleştirir. Roket lançerdeki yerine oturduktan sonra roketin ucundaki emniyet tapası çıkartılır ve sadece roketatarı hedefe doğrultup tetiğe basmak yeterli olacaktır. Mühimmat namludan çıkarken ilk metrelerde düşük hızla gittiği gözle görülür, sevk fişeği açılır ve hedefine giderken en yüksek hızına ulaşır. Atış yapılırken kulak tıkama tıpası kullanılır ve atıcı ağzını açık tutmalıdır. Mühimmat üzerindeki hassas tapanın çarpmadığı durumlarda mühimmat patlamayabilir. Bu silahın temel kullanım alanı zırhlı araçları ve takviye edilmiş mevzileri imha etmektir.

RPG Modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • RPG-7V2 Standart modeli
 • RPG-7D3 (Hava indirme birliklerinin kullandığı model iki parçaya ayrılabilir)
 • Type 69 RPG RPG-7'nin Çin kopyasıdır
 • RPG-7USA (Picatinny Rails)
 • B-41

Kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Meskun mahallerde muharebe tatbikatı sırasında Bulgar ordusu mangası

Eski kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]