Vikipedi:Günün seçkin resmi/Mayıs 2010

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.


önbelleği boşaltGünün seçkin resmi
Çocuk Köleliğini Durdurun

Üstünde İngilizce ve Yidiş dilinde "Çocuk Köleliğini Durdurun" sloganı yazılı olan bant taşıyan iki kız. Büyük olasılıkla 1 Mayıs 1909 'daki New York işçi yürüyüşünde çekilmiş bir fotoğraf.
Üreten: Bain News Service photograph


Günün seçkin resmi
David Suchet

2 Mayıs 1946'da Londra'da doğan İngiliz oyuncu David Suchet.
Phil Chambers


Günün seçkin resmi
Boya kalemleri

Renkli kalemler
Üreten: Mdf


Günün seçkin resmi
Napoleon's exile to Elba3.jpg

I. Napolyon'un Elba Adasına sürgüne gönderilişini anlatan Modern kahramanın yolculuğu başlıklı resim, Elba ile Fontainebleau istikametlerini gösteren yön tabelasının önünde eşeğin sırtında oturan Napolyon, bir eliyle kırık bir kılıçı diğer eliyle eşeğin kuyruğunu tutmakta. Marş çalan iki davulcu onu takip etmekte (Londra, Mayıs 1814). Napolyon 4 Mayıs 1814'te Elba Adası'nın Portoferraio kasabasına ulaştı ve sürgün hayatı başladı.
J. Phhilips


Günün seçkin resmi
İki renkli karıncakuşu

İki renkli karıncakuşu (Parque Nacional Darién, Panama)
Üreten: Mdf


Günün seçkin resmi
ARVN çocuk askeri (maskot)

Vietnam Savaşı'nda Viet Minh tarafından gerçekleştirilen Mayıs Taarruzu sırasında Fransız Millî Mezarlığı ile çevirilen ve Plantation Road üzerinde bir gün süren çatışma sonrasında imha edilen bölgede Hava İndirme Tümeni'ne refakat eden on iki yaşında Vietnam Cumhuriyeti Ordusu (ARVN) paraşütçü (Tân Sơn Nhất, Saigon, 7 Mayıs 1968.)
Üreten: US Army Signal Corps


Günün seçkin resmi
Saman yolu

Bu kızılötesi resim içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinin merkezindeki yüzbinlerce yıldızı göstermektedir. Dünya ile galaktik merkez arasındaki kozmik toz nedeniyle görünür ışıkta gökyüzünün bu bölgesi görünmez.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Nazi Almanyası'nın teslimiyeti

OKW Başkanı Generalfeldmarschall Wilhelm Keitel Almanya'nın kayıtsız şartsız teslim olduğu anlaşmayı imzalarken (Karlshorst, Lichtenberg, Berlin, 8 Mayıs 1945, Moskova Zaman Dilimi'ne göre 9 Mayıs 1945).
Üreten: Lt. Moore (US Army)


Günün seçkin resmi
Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri şeref kıtası

ABD Genelkurmay Başkanı ve Deniz Kuvvetleri oramirali Michael Mullen'i karşılayan Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri şeref kıtası (Kremlin Duvarı Mezarlığı, Moskova, 26 Haziran 2009)
Üreten: MC1 Chad J. McNeeley, USN


Günün seçkin resmi
Kanagawa Oki Nami Ura

Hokusai Katsushika'nin Ukiyo-e serisi 36 Fuji Dağı Manzarası 'ndan Kanagawa Oki Nami Ura (" Kanagawa açıklarında dalga arkası"). Claude Debussy'nin bundan esinlenerek "La Mer" bestelediği düşünülmektedir.
Üreten: Katsushika Hokusai


Günün seçkin resmi
STS-125

NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'den havalanan Uzay mekiği Atlantis. STS-125 seferi, Hubble Uzay Teleskobuna yapılan beçinci ve son görev olan HST SM-4 için düzenlenen servis gezisi olup fırlatma tam zamanında, EDT 2:01'de gerçekleştirildi. (Cape Canaveral, Florida, 11 Mayıs 2009).
Üreten: Scott Andrews (NASA)


Günün seçkin resmi
Józef Piłsudski

Józef Piłsudski portresi: Piłsudski İkinci Polonya Cumhuriyeti'nin kurucusu kabul edilen ilk devlet başkanı ve Polonya Silahlı Kuvvetleri'nin kurucusu olan mareşal idi. 12 Mayıs 1926 tarihli askerî darbeyle yönetimi ele geçirdikten sonra ölümüne kadar Polonya'nın önderi olarak kaldı (1910 - 1920 yılları arasında çekilmiştir).
Üreten: K. Pęcherski


Günün seçkin resmi
Aslan balığı (Pterois volitans)

Diğer adları da Hindi balığı ve Ejderha balığı olan bir Aslan Balığı (Pterois volitans)
Üreten: Jens Petersen


Günün seçkin resmi
HerdenkingVuurgrensRotterdam1940 2007 edit1.jpg

Rotterdam semalarında, 14 Mayıs 1940 tarihinde Nazi Almanyası tarafından gerçekleştirilen Rotterdam Bombardımanı'nın ardından çıkan yangın sonucu imha edilen bölgenin sınırlarını gösteren, Mothership firmasının sanat prodüktörlüğünü üstlendiği ve 12 kmkarelik bir alana yayılan ışık gösterisi.
Üreten: Arad, 15 Mayıs 2007


Günün seçkin resmi
Bilgisayar tomografisiyle beyin

Geçirdiği bir kaza neticesinde homonim hemianopsi vakası oluşan bir hastanın beyninin bilgisayarlı tomografisi. Tomografi neticesinde bir anomaliye rastlanmamıştır.
Üreten: Mikael Häggström


Günün seçkin resmi
Varşova Gettosu Ayaklanması

Treblinka imha kampına gönderilmeye direnen Polonyalı Yahudilerin 18 Ocak 1943'te başlattığı ve Jürgen Stroop'un kumandanlığındaki Alman ordusunun 16 Mayıs'ta bastırdığı Varşova Gettosu Ayaklanması'na ait bir fotoğraf. Heinrich Himmler'e gönderilen raporda orijinal Almanca alt yazısında "Saklandıkları yerlerden zorla çıkarılanlar" yazısı yer almaktadır.
Üreten: PK fotoğraftçısı


Günün seçkin resmi
Montréal

Montréal şehrinin Mount Royal'dan panoramik manzarası. Arkasında Saint Lawrence Nehri ve Victoria Köprüsü görülmektedir. (Fotokrom, 1902). Montréal 17 Mayıs 1642'de Ville Marie adıyla kuruldu.
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
De Magere Compagnie

Frans Hals, De Magere Compagnie, 1637. Yağlıboya, 209 x 429 cm, Rijksmuseum Amsterdam. Resim, Hollanda'daki bir gönüllü şehir bekçileri veya milis birliğini betimlemektedir.
Üreten: Frans Hals


Günün seçkin resmi
Jacqueline Kennedy

İlk evliliğin nikahında buket atan gelin Jacqueline
(Newport, Rhode Island, 12 Eylül 1953)
Üreten: Toni Frissell


Günün seçkin resmi
Su-27

Sukhoi Su-27 avcı uçağının ilk uçuşu . 20 Mayıs 1977 tarihinde gerçekleştirildi. (Belarus Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri ve Hava Savunma Kuvvetleri'ne ait Su-27UBM, Radom, Polonya).
Üreten: konflikty.pl
Günün seçkin resmi
I. Dünya Savaşı'nda çenesini kaybedip sakat kalan Fransız gazisi I. Dünya Savaşı'nda çenesini kaybedip sakat kalan Fransız gazisi
Amerikan Kızılhaç tarafından temin edilen maskeyi taktığı hali.
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
Nergis

Nergis (Narcissus) cinsinden bir yabani nergis (Narcissus pseudonarcissus)
Üreten: Martin Hirtreiter


Günün seçkin resmi
Birleşik Krallık Meclis Asker Alma Encümeni posteri

I. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık Meclis Asker Alma Encümeni tarafından kullanılan poster (O kendi görevini yaptı. Siz sizinkini yapacak mısınız?). Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri Bakanı Mareşal Horatio Herbert Kitchener, Rusya İmparatorluğu ile görüşmek için deniz yoluyla Arkhangelsk'e doğru hareket etti. Ancak 5 Haziran 1916'da Orkney Adaları'nın batısında zırhlı kruvazörün bir mayına çarparak batmasıyla öldü. Cesedi bulunmadı.
Üreten: Alexander Bassano


Günün seçkin resmi
Brooklyn Köprüsü

The Great East River Suspention Bridge: 24 Mayıs 1883'tarihinde hizmete açılan, New York City'de Brooklyn ile Manhattan'ı birbirine bağlayan Brooklyn Köprüsü (Kromolitografya, Currier and Ives, 1883).
Üreten: Currier and Ives


Günün seçkin resmi
Kambur balina

Sıçrayan bir kambur balina. Kambur balinalar sıçrama sırasında gövdelerinin %90'ını suyun dışına atabilirler. Sıçramanın nedeni bilinmemektedir, bir iletişim biçimi, avlanan balıkları sersemletmek için bir yöntem veya deri parazitlerinden kurtulma yolu olabileceği öne sürülmüştür.
Üreten: Whit Welles


Günün seçkin resmi
Tōyō Miyatake

Japon asıllı ABD'li fotoğrafçı Tōyō Miyatake 'nin portresi (1943). Miyatake 1942'de Manzanar Toplama Kampı'na ailesinin tüm fertleriyle beraber gönderildi. Kampa gizlice soktuğu lens ile bir fotoğraf makinesi yaparak kamptaki hayatları izinsizce görüntüledi. Daha sonra kampı ziyaret eden Ansel Adams ile tanışıp kampın resmî fotoğrafçısı oldu. Tahliye oluktan sonra da Ansel Adams ve Edward Weston başta olmak üzere Group f/64'ün fotoğrafçılarıyla olan arkadaşlığı devam etti.
Üreten: Ansel Adams


Günün seçkin resmi
Aziz İsaak Meydanı, Sankt Petersburg

Kuzey Savaşı sırasında 27 Mayıs 1703'te kurulan Sankt-Peterburg'un önde gelen meydanlarından Aziz İsaak Meydanı'nın Aziz İsaak Katedrali'nden görünümü (19. yüzyıl sonlarında), meydanın ortasında I. Nikolay'ın heykeli, karşısında Mariinski Sarayı ve sarayın sağından güneye doğru uzanan Voznenski Prostekt'in ilerisinde Nikolski Deniz Katedrali görülmektedir.
Üreten: Bilinmemektedir.


Günün seçkin resmi
Japonya Yaşasın

Nihon Banzai Hyakusen Hyakushō ("Japonya Yaşasın, Yüz kez gülümsemenin yüz seçimli resim") serisinden Mecha Make no Bōrei ("Ağır hezimetin hayaletleri") adlı eser; Rus-Japon Savaşı'nda cephede yenilen ağır hezimetleri memleketlerinden gizledikleri için savaş gemisi, top, iletişim araçlarının bizzat Rusya'ya (resimdeki kişi muhtemelen II. Nikolay'dır) geri dönüp rapor verdiğini göstermektedir. "Hyakusen Hyakushō" kelimesi, "Yüz kez savaşıp yüz kez kazanmak" anlamına da gelmektedir (Çizim: Kobayashi Kiyochika, yazı: Koppi Dōjin)
Üreten: Kobayashi Kiyochika


Günün seçkin resmi
Dörtnala giden bir yarış atı animasyonu

Dörtnala giden bir yarış atı animasyonu.
Fotoğraflar: Eadweard Muybridge (1887)
Animasyon: Waugsberg


Günün seçkin resmi
Karadeniz Filosu bayrak gemisi Moskva

Güdümlü füze kruvazörü Moskva. 1983'de Slava sınıfı güdümlü füze kruvazörlerinin ilki olarak Sovyet Deniz Kuvvetleri'nin hizmetine giren Moskva günümüzde Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Karadeniz Filosu'nun bayrak gemisidir. (Sivastopol, 2009).
Üreten: George Chernilevsky


Günün seçkin resmi
Solunum sistemi (Dünya Sigarasız Günü)

Solunum sistemini oluşturan solunum yolları, akciğerler ve solunum kasları, havanın vücudun içine alınması ve dışına verilmesini sağlar.
Üreten: LadyofHats

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 22 Şubat 2018, Perşembe ; saat 01.15 UTC