Kobayashi Kiyochika

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nihon Banzai Hyakusen Hyakushō (日本萬歳 百撰百笑, "Japonya Yaşasın, Yüz kez gülümsemenin yüz seçimli resim") serisinden Mecha Make no Bōrei ("Ağır hezimetin hayaletleri") adlı eser; Rus-Japon Savaşı'nda cephede yenilen ağır hezimetleri memleketlerinden gizledikleri için savaş gemisi, top, iletişim araçlarının bizzat Rusya'ya (resimdeki kişi muhtemelen II. Nikolay'dır) geri dönüp rapor verdiğini göstermektedir. "Hyakusen Hyakushō" kelimesi, "Yüz kez savaşıp yüz kez kazanmak" anlamına da gelmektedir (Çizim: Kobayashi Kiyochika, yazı: Koppi Dōjin)

Kobayashi Kiyochika (小林 清親) (d. 10 Eylül 1847 - ö. 28 Kasım 1915, lakap: Meiji no Hiroshige), Japon ressam. Çocukluk adı Katsunosuke (勝之助), gō olarak Hōensha (方円舎), Shinseirō (真生楼) ve Shinsei (真生) kullandı.

Edo'nun Honjo semtinde Edo Pirinç Deposu Müdürlüğünün baş memuru (Edo Okurakata Kumigashira, 江戸御蔵方組頭) Kobayashi Mohei'nin yedi çocuklarının sonuncusu olarak dünyaya geldi. 1962'de babasının ölümüyle baş memuru oldu. Meiji Devriminin sonucu 1968'de Tokugawa ailesinin Shizuoka ili'ne taşınması üzünden kendisi de Shizuoka iline taşındı ve Arai-Zeki askerî kadrosu olarak çalıştı.

1874'te Tokyo'ya taşınıp Yokohama'da fotoğrafçılığını yapan Shimooka Renjō'dan fotoğrafı, İngiliz hiciv karikatür ressamı Charles Wirgman'dan batı tarzı yağlı boya resmi öğrendi. Ardından Kawanabe Gyōsai ve Shibata Zeshin'den ukiyo-e'yi öğrendi.

1876'da Tokyo Edobashi no Shinkei ile ukiyo-e ressamı olarak piyasaya çıktı ve aynı yıl batı tarzı tahta baskısı Tokyo Koume Hikifune Ya Zu tutuldu ve bu tarzı Kosen-ga olarak adlandırıldı. Kosen-ga'nın önde gelen seri ise Tokyo Meisho Zu (東京名所図) serisidir.

24 Ocak 1881 tarihli Ryōgoku Yaygını'nda evini kaybetti ve yaygın resimleri ile popüler oldu. Yangından sonra Kiyochika Ponchi (清親ポンチ) denilen hiciv karikatür nishiki-e (Ponchi-e) serisine yönelip 1882'de Marumaru Chinbun (団団珍聞) gazetesine ponchi-e'yi vermeye başladı. 1. Paris Japon Güzel Sanat Gösteri'ne Shōjo Neko ni Tawamuru Zu (少女戯猫図) ile katıldı. 1894'te Dandan Chinmon gazetesinden ayrılarak Kiyochika Gajuku adlı okul açtı. Çin-Japon Savaşı ve Rus-Japon Savaşı'nı konu alan resimleriyle de tanınmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]