Vikipedi:Günün seçkin resmi/Mayıs 2017

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.


önbelleği boşaltGünün seçkin resmi
Camp David Sözleşmesi ardından Sedat ve Begin

Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin, ABD Devlet Başkanı Jimmy Carter'ın Camp David Sözleşmesi'nin sonucu açıklandığı Kongre Ortak Oturumu sırasında alkışlanırken. (18 Eylül 1978)
Üreten: Leffler, Warren K., photographer. Work for hire made for U.S. News and World Report


Günün seçkin resmi
Ptycholoma lecheana

Bir Ptycholoma lecheana.
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Çan Çiçeği

Çan çiçeğigiller familyasından olup adını çan şeklinde olduğu için Çan Çiçeği ismini aldığına inanılan, toplamda beş dişi olan, süs çiçeği olarak da yetiştirilen çiçektir.
Üreten: Amada44


Günün seçkin resmi
Mustafa Kemal Atatürk ve kadrosu TBMM'den çıkıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, yanında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve kadrosunun diğer üyeleriyle birlikte TBMM'den çıkıyor. (29 Ekim 1930)
Üreten : Bilinmiyor (yükleyen : Commons:User:Dsmurat


Günün seçkin resmi
Antik Mısır Haritası

Nil nehri'ni, nehir üzerindeki beş şelaleyi ve Hanedanlık döneminin (MÖ 150 - MÖ 30) büyük şehir ve bölgelerini gösteren Antik Mısır haritası.
Üreten: Jeff Dahl


Günün seçkin resmi
23. Mezmur

23. Mezmur tasfiri, derleme eserlerin bulunduğu 1880'de basılmış The Sunday at Home'un kapak resmidir. Eserin sahibinin kim olduğu tam olarak bilinmemesine rağmen bunun Edward Evans (1826 - 1905) olduğu zannedilir. Resimde Mezmurda anlatıldığı üzere Tanrı bir çoban olarak tasfir edildiğinden, çoban ve sürüsü bulunmaktadır. Ayrıca Kral James versiyonununda bulunan 23. Mezmur'a yer verilmiştir.
Üreten: Bilinmiyor. Edward Evans olduğu düşünülüyor.


Günün seçkin resmi
Eyjafjallajökull yanardağı

2 Nisan 2010 tarihinde Eyjafjallajökull yanardağı patlarken çekilmiş resmi. (187 yıl aradan sonra 2010 yılında İzlanda'da bulunan Eyjafjallajökull yanardağının tekrar patlaması nedeniyle Avrupa'da birçok ülkenin havaalanı kapanmış ve havayolu uçuşları ertelenmiştir.)
Üreten : Boaworm


Günün seçkin resmi
Kömürlü ütü

Elektrikli ütülerden önce kullanılan ve içine kömür konularak ısıtılan, demirden bir ütü.
Üreten: Vincent de Groot


Günün seçkin resmi
Everest Dağı

Everest Dağı'nın Tibet'ten görülen kuzey yüzü.
Üreten: Lucag


Günün seçkin resmi
İzlanda

Bir ada ülkesi olan İzlanda'da kış ayları okyanusun da etkisiyle nispeten yumuşak geçmektedir. Ancak yine de ülke tamamen karlarla kaplanmakta ve bitki örtüsü kıyı kesimlerde tundra bitki örtüsüne dönüşmektedir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 0 °C iken en düşük ısı rekoru -39,7 °C olmuştur (Ocak 2004, NASA).
Üreten : Jeff Schmaltz (NASA)


Günün seçkin resmi
Chacaltaya

Bolivya'nın de facto başkenti La Paz'ın 15 kilometre kuzeyinde yer alan ve And dağlarının Cordillera Real dağlarının bir parçasını oluşturan sıradağı olan Chacaltaya' nın zirvesinden panoramik görünümü. Chacaltaya'daki 18.000 yıllık geçmişe sahip olan buzulda dünyanın en yüksek asansörlü kayak merkezi bulunmaktaydı. Ancak buzul yağışın eksik olması ve El Niño'nun etkisiyle 1980'li yıllarda erimeye devam etti ve 2009 yılında yok oldu. Bu eriyişin küresel ısınma ya da bölgesel iklim değişikliğinden kaynaklandığı ileri sürülmektedir.
Üreten: Chmehl


Günün seçkin resmi
Alüminyum

(Al) Alüminyumun dağlanmış yüzeyi (saflık: 99,9998%, dilim boyutu: yaklaşık 55mm x 37mm).
Üreten ve yükleyen: Alchemist-hp


Günün seçkin resmi
Göreme - Aktepe

Kapadokya'da Göreme yakınında bulunan Aktepe'nin panoramik gönürümü. Bölge 1985 yılında Göreme Millî Parkı ve Kapadokya'nın kayalık alanları (Parc national de Göreme et sites rupestres de Cappadoce) adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi (Göreme Tarihî Millî Parkı, Nevşehir, Türkiye, 31 Temmuz 2009).
Üreten : Uspn


Günün seçkin resmi
Çocuk Köleliğini Durdurun

Üstünde İngilizce ve Yidiş dilinde "Çocuk Köleliğini Durdurun" sloganı yazılı olan bant taşıyan iki kız. Büyük olasılıkla 1 Mayıs 1909 'daki New York işçi yürüyüşünde çekilmiş bir fotoğraf.
Üreten: Bain News Service photograph


Günün seçkin resmi
Jan van Eyck

Jan van Eyck'in Arnolfini'nin Evlenmesi adlı tablosu.
Üreten: Jan van Eyck


Günün seçkin resmi
Mandelbrot kümesi

Mandelbrot kümesinin renkli gösterimi. Mandelbrot kümesi, zn+1 = zn2 + c (z0 = 0) serisi ile tanımlanan karmaşık sayı polinomu {zn}n∈N'deki n 'nin limitte sonsuza ıraksamama şartını sağlayan, karmaşık sayılardan oluşan kümedir. Bu kümenin adı, onu keşfeden ve fraktal kavramının babası sayılan Benoît Mandelbrot'a atfen verilmiştir. Yukarıdaki şekildeki siyah pikseller Mandelbrot kümesine aittir, diğer pikseller ise o noktadaki ıraksama hızına bağlı olarak renklendirilmiştir. Resmin ayrıntılarını gösteren animasyon için resme tıklayınız.
Üreten : Simpsons contributor


Günün seçkin resmi
Tanzanya'da yassı kafalı kaya keleri

Tanzanya'da yassı kafalı kaya keleri (Agama mwanzae)
Üreten : Chmehl


Günün seçkin resmi
Sümüklü Böcek

"Çingene sümüklü böceği" (Helix pomatia) - Slovenya
Üreten : Pinky sl


Günün seçkin resmi
Kelle & paça

Afganistan'ın başkenti Kâbil'de keçinin siri paya (kelle paça) 'sını satan seyyar satıcısı. Siri paya yemekleri Pakistan, Afganistan, Kuzey Hindistan genelinde ve Güney Hindistan'ın Haydarabad şehri ile civarında kahvaltı yemeği olarak popülerdir.
Paulrudd


Günün seçkin resmi
Kızıl akbaba

Bir kızıl akbaba (Gyps fulvus)
Üreten : Thermos


Günün seçkin resmi
Belle of Nelson

ABD'nin Kentucky eyaletinde bulunan Belle of Nelson Distillery Co. firmasının ürettiği viski Belle of Nelson 'un reklam posteri (Wells & Hope Co., 1883). Firma tam veya yarı çıplak kadın motifini reklamlarda kullanmakla tanınmaktaydı. Bu posterde Jean-Léon Gérôme'nın haremi konu alan tablosunu tercih etti.
Üreten: Wells & Hope Co. (yükleyen: Trialsanderrors -> Coffee -> Durova)


Günün seçkin resmi
Ağustos Böceği

Bir ağustos böceğinin (Tibicen sp.) pupadan çıkmasını gösteren animasyon. Bu hayvanların dış derisi elastik olmadığı için büyüme sırasında atılır ve yerine daha geniş biri oluşur. Bu yeni üst deri (kütikül) bir-iki saat içinde koyulaşır ve sertleşir, bu süre zarfında böcek büyüyebilir çünkü daha sonra hayvanın büyümesi dışiskeletinin sertliği tarafından sınırlanır. Bu animasyonun her karesi birer dakika aralıkla çekilmiştir, ağustos böceğinin dinlenmekte olduğu 30 dakikalık bir bölüm ise çıkartılmıştır. Animasyonda görülen sürecin tamamı 2 saat sürmüştür.
Üreten : Mundhenk


Günün seçkin resmi
Atom bombası saldırısı sonrasında Nagasaki

Atom bombası saldırısı sonrasında Nagasaki'nin Urakami bölgesinde yer alan Sakamoto mahallesinin görünümü. 24 Eylül 1945 tarihinde Strategic Bombing Survey'nin incelemesi sırasında Deniz Piyade Onbaşısı Lynn P. Walker, Jr. tarafından çekildi. Önde Kannon Bosatsu ve Jizō Bosatsu heykelleri, sağ tarafında Sannō Jinja(Ground zero'nun 800 metre güneydoğusu)'nın "Ipponbashira Torii" ("Tek Sutünlü Torii")'si görülmektedir. İleride solda Chinzei Gakuin Ortaokulu Takenokubo Kampüsü (ground zero'nun 500 metre güneybatısı, günümüzde Kassui Lisesi), ortada Shiroyama Millet Okulu (ground zero'nun 500 metre batısı, günümüzde Shiroyama İlkokulu), Arkasında görülen yükselti ise Iwaya Dağı'dır.
Üreten: Cpl. Lynn P. Walker, Jr.


Günün seçkin resmi
Kırmızı elma

Gülgiller (Rosaceae) familyasından kültürü yapılan bir meyve cinsine giren bir kırmızı elma. Malus domestica.
Üreten: Abhijit Tembhekar, Commons'a yükleyen: Killiondude


Günün seçkin resmi
Fryxell Gölü

Fryxell Gölü'nü kaplayan bir mavi buz tabakası. Resimde görülen Transantarktik Sıradağları'nın eteklerindeki Kanada Buzulu'ndan ve diğer buzullardan eriyip gelen sular göle karışmaktadır.
Üreten: Joe Mastroianni


Günün seçkin resmi
Damla

Bir musluktan yerçekiminden etkilenip damlayan su damlacığı.
Üreten: Commons:User:Chris 73


Günün seçkin resmi
Beethoven büstü

Ludwig van Beethoven'ın yüzünün ölüm kalıbı örnek alınarak yapılan büstü.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Hannover Üniversitesi

Hannover Üniversitesi, Almanya'nın Hannover şehrinde bulunan resmi ismi Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover veya kısaca LUH olan yüksek öğretim kurumudur. Üniversite 1831 yılında kurulmuş olup 9 fakülteden oluşmaktadır.
Üreten : Andree Stephan


Günün seçkin resmi
Eyfel Kulesi

Paris'in sembolü Eyfel Kulesi'nin Champ de Mars'dan görünümü.
Üreten: Behn


Günün seçkin resmi
Hortum

Benjamin Franklin'in 8 Temmuz 1756 tarihinde Royal Society'de yaptığı "Water-spouts and Whirlwinds" adlı sunumda kullanılan evrakta yer alan deniz hortumu çizimi. (1806 yılında "The complete works in philosophy, politics, and morals, of the late Dr. Benjamin Franklin ....", 1806. Volume II, p. 26. Library Call Number PS745, A2 adlı eserde tekrar basılmıştır.)
Üreten : Benjamin Franklin


Günün seçkin resmi
Alim Han

Moğol kökenli ancak Cengiz Han soyundan olmayan Buhara Emirliği'nden (Mangıt Hanedanı)'nın son emiri Alim Han 'ın portresi (Sergey Prokudin-Gorski, 1911).
Üreten: Sergey Prokudin-Gorski

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 22 Temmuz 2018, Pazar ; saat 03.24 UTC