İçeriğe atla

Frans Hals

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frans Hals
Otoportresi
Genel bilgiler
Doğum adıFrans Hals
Doğumyaklaşık 1580
Anvers
Ölüm26 Ağustos 1666
Haarlem
UyrukFlaman - Hollandalı
Evlilik(ler)iAnneke Hermansz; Lysbeth Reyniers
Çocukları7
AlanıResimgündelik resim
Katıldığı akımlarBarok
EtkilendikleriUtrecht caravagesque okulu
EtkiledikleriGustave Courbet; Charles-François Daubigny; Isaac Israëls; Judith Leyster; Max Liebermann; Édouard Manet; Claude Monet; Vincent van Gogh; James Abbott McNeill Whistler
Ünlü yapıtlarıThe Gypsy Girl (Çingene kız) (1628); Laughing Cavalier (Gülen Şövalye) (1624); Laughing Boy (Gülen çocuk) (c. 1625)
İmzası

Frans Hals (d. yaklaşık 1580 - ö. 26 Ağustos 1666), Hollandalı portre ressamıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda resminin, Solomon ve Jacob van Ruysdael, Jan van Goyen, Heda ve Pieter Claesz, Brouwer ve Adriaen van Ostade, Gerrit Dou, Simon de Vlieger, Vermeer, Pietr de Hoogh ve tabii ki Rembrandt ile birlikte en önemli temsilcisi olan Frans Hals[1] Belçika'nın Anvers şehrinde doğmuştur ancak, resim çalışmalarını Harlem'de sürdürmüştür. Sekiz çocuk sahibi olmuştur. Bunlardan beşi babası gibi ressam olmuşlardır, ancak hiçbiri ün kazanamamıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek ya da toplu portreler yapmış, ilk çalışmalarında Yapmacılık (Manyerizm) akımının etkisinde kalmış, fakat daha sonraları Peter Paul Rubens'in de etkisiyle çağdaş bir resim anlayışına yönelmiştir. Değeri ancak 19. yüzyılda anlaşılmıştır. [kaynak belirtilmeli]. Frans Hals'In Londra'da National Gallery'de bulunan önemli bir resmi mevcuttur.

De Magere Compagnie, 1637. Yağlıboya, 209 x 429 cm, Rijksmuseum Amsterdam

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hıristiyanlık Tarihi. H. R. Rookmaaker. Yeni Yaşam Yayınları. 1977. s. 432 ISBN 975-8318-86-1.