Bilgisayarlı tomografi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Geçirdiği bir kaza neticesinde homonim hemianopsi vakası oluşan bir hastanın beyninin bilgisayarlı tomografisi. Tomografi neticesinde bir anomaliye rastlanmamıştır.

Bilgisayarlı tomografi, 1963 yılında Allan McLeod Cormack ve Godfrey Hounsfield tarafından teorize edilmiş ve radyolojide yeni bir çığır açmış kesitsel görüntüleme yöntemidir. Temeli Röntgen cihazına dayanmaktadır. Bir nesnenin değişik açılardan çok sayıda iki boyutlu X ışını görüntüleri alınarak o nesnenin iç yapısının üç boyutlu görüntüsü elde edilmeye çalışılır.

İlk bilgisayarlı tomografi cihazlarında, tek bir kesit oluşturabilmek için gerekli verileri toplamak 5 dakika gibi uzun bir süre gerektirmekteydi. Bu olay bilgisayarlı tomografinin kullanılmasını engellemiş ve geciktirmiştir. Bilgisayarlı tomografi uygulaması sadece beyin incelemesinden ibaret kalmış, sürenin uzunluğu dolayısı ile solunum, intestinal peristaltizm gibi sınırlamalar bilgisayarlı tomografinin toraks, batın gibi uygulama alanlarında da kullanılmasını geciktirmiştir. Bilgisayarlı tomografi cihazları, geliştirilme ve rutinde kullanılma aşamalarında bir dizi evrim geçirmiş ve bu gibi dezavantajlarından arındırılmıştır.

Allan McLeod Cormack ve Godfrey Hounsfield, X-ışını temelli bilgisayarlı tomografi (BT) üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle, 1979 yılı Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü paylaşmışlardır.