Jürgen Stroop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jürgen Stroop
Jürgen Stroop.jpg
Jürgen Stroop Amerikalıler tarafından askeri gözaltında tutulurken, 1945
Doğum 26 Eylül 1895(1895-09-26)
Detmold, Lippe Prensliği, Almanya
Ölüm 6 Mart 1952 (56 yaşında)
Varşova, Polonya
Bağlılığı
Hizmet dalı Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Rütbesi SS-Gruppenführer
Generalleutnant
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Madalyaları Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Siyah Yaralı Rozeti

Jürgen Stroop (24 Eylül 1895, Detmold, Lippe Prensliği, Almanya – 6 Mart 1952, Varşova, Polonya), Nazi Almanyası'nın SS Generali ve 1942-1943 yılları arasında Varşova Gettosu yıkımı polisiydi.

Detmold'da bir polis memurunun oğlu olarak doğdu. İlköğretim öğrenimini aldıktan sonra gönüllü olarak 1914 yılında piyade alayına Alman İmparatorluk Ordusu'na katıldı ve 2. Sınıf Demir Haç madalyası kazandı. Savaş sırasında yaralandı. Savaşın sonunda kendisine Feldwebel (Çavuş) rütbesi verildi.

1932 yılında hem SS ve hem de NSDAP'a katıldı. 1933 yılında polis lideri olarak atandı. Bir yıl sonra SS-Oberscharführer rübesinden Hauptsturmführer rütbesine terfi etti. Sonradan Münster ve Hamburg'da SS yönetiminde çalıştı. 1938 yılında SS-Standartenführer (Albay) rütbesine terfi etti. Sudetenland'da da görev yaptı. Polonya'nın işgalinden sonra Gnesen'de (Gniezno) SS-bölüm komutanı olarak görev yaptı.

Mayıs 1941'de, ideolojik nedenlerle (ölen oğlunun anısına) Josef olan adını Jürgen olarak değiştirdi. 7 Temmuz - 15 Eylül 1941 tarihi arasında SS Tümeni Totenkopf-3 olan piyade alayı ile doğu cephesinde görev yaptı. 2. Sınıf Demir Haç verildi. 16 Eylül 1942 tarihinde SS-Brigadeführer rütbesine terfi etti ve Güney Rusya'da Sipo ve SD Yüksek SS ve Polis Lideri müfettişi olarak atandı. Doğu Cephesi'nde bu pozisyonda Alman kuvvetlerinde önemli bir lojistik hattın güvenliğini sağlamak için çalıştı. Ekim 1942 yılından itibaren Şubat 1943'te Lviv'de SS ve Polis Lideri olmadan önce, Herson'da bir SS garnizon komutanı oldu.

En önemli görevi 50.000 insanın hayatına mal olan Varşova Gettosu Ayaklanması bastırılmasıdır. Heinrich Himmler tarafından 17 Nisan 1943 tarihinde Varşova'ya gönderildi.

1945 yılında Mayıs ayı başlarında Bavyera'daki Rottau kentinde Amerikan güçleri tarafından yakalandı. Bir piyade subayı üniforması giyerek Josef Straub ismiyle Wehrmacht yüzbaşısı için yapılmış sahte tezkere taşıyordu. 21 Mart 1947 tarihinde Müttefik havacılarının yargısız infazı ve Dachau Deneyleri suçlarından ABD Askeri Mahkemesi tarafından yargılandı ve idam cezasına cezasına çarptırıldı ancak bunun yerine yargılanmak üzere Polonya'ya iade edildi. Polonya'ya iadesi üzerine yapılan yargılamada savaş suçlarından tekrar suçlu bulundu. 6 Mart 1952 tarihinde Varşova Mokotów Hapishanesi dışında asılarak idam edildi.

Stroop Report (ortada) ve askerleri Varşova Gettosu yangınında. Fotoğrafın en sağında Rottenführer Josef Blösche'de bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]