Vikipedi:Günün seçkin resmi/Nisan 2011

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.


önbelleği boşaltGünün seçkin resmi
Rengârenk yoyolar

Yoyo, iki adet eş ağırlıklı halkanın ortalarından bir metal veya tahta çubuk ile tutturulup, bu çubuğun ip ile sarılmasıyla oynanan oyuncak. Bu fotoğraf 23 Ocak 2011 tarihinde Meksika'da çekilmiştir.
Üreten: Tomascastelazo


Günün seçkin resmi
USS New Jersey (BB-16)

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri'ne ait Virginia sınıfı zırhlı'nın dördüncü gemisi USS New Jersey (BB-16), kamuflaj uygulandığında (yaklaşık 1918).
Üreten: ABD Deniz Kuvvetleri


Günün seçkin resmi
Saddam Hüseyin

Saddam Hüseyin'in, Şii kasabası Duceyil’de 148 kişinin öldürülmesinden suçlandığı davaya ilişkin olarak Irak mahkemelerinde yargılamasının yapılmasından önce kendisiyle yapılan görüşmeden bir kare (2004).
Üreten: Bilinmiyor


Günün seçkin resmi

1933 yılından kalma bir kartpostalda Mostar şehri. Resmin alt kısmında görülen ve 1566 yılında inşa edilen Mostar Köprüsü 1993 Kasım ayında savaş sırasında imha edilmiş, 2002 yılında yeniden inşa edilmeye başlanarak 2003'te açılmıştır.
Üreten: Anonim


Günün seçkin resmi
Çan Kay Şek Anıt Mezarı

Çan Kay Şek Anıt Mezarı, Çin Cumhuriyeti (Tayvan)'nin başkenti Taipei'nin Chuncheng semtinde bulunan ve eski devlet başkanı Çan Kay Şek anısına yapılan anıt mezar kompleksidir. Anıt mezar, Çan'ın 90. doğum yıldönümüne denk gelen 31 Ekim 1976 tarininde temel atma töreniyle inşaata başlanıp ölümünün 5. yıldönümüne denk gelen 5 Nisan 1980 tarihinde halka açıldı.
Üreten: AngMoKio


Günün seçkin resmi
Vancouver

Kanada'nın üçüncü büyük metropolü Vancouver'in günbatımında çekilen yüksek çözünürlüklü panoraması.
Üreten: Mfield


Günün seçkin resmi
Kurutulmuş kayısılar ve kayısı dönerleri

Dünya’da sadece Malatya Ovası’nda yetişen ve bin bir derde deva olan altın olarak isimlendirilen kayısı yukarıda; İslim kayısısı, Günkurusu kayısısı ve renklendirilmiş Kayısı dönerleri görülmekte. Kayısı dönerlerindeki kırmızı beyaz noktalar kayısı çekirdekleridir. Altta ise islim kayısı ve Günkurusu kayısı görülmektedir. Kayısının yerel dildeki adı ise mişmiş’tir. (Ağustos 2009)
Bjørn Christian Tørrissen


Günün seçkin resmi
Venüs'ün Doğuşu

Sandro Botticelli'nin en çok bilinen tempera tablolarından Venüs'ün Doğuşu (1482-1486, Galleria degli Uffizi, Floransa).
Üreten: Sandro Botticelli


Günün seçkin resmi
Bergen

Norveç'in ikinci en büyük şehri Bergen'in şehir merkezi ve çevresinin panoramik manazarası, arkasında Askøy Adası görünmektedir (8 Şubat 2009).
Üreten: Aqwis


Günün seçkin resmi
Gelinciğin büyüme evreleri

Canlı, kırmızı renkli ve en çok dört yaprağı olan gelincik çiçeğinin sırası ile büyüme evrelerinin yer aldığı bir resim. İlk aşamada tomurcuk, ikinci aşamada çiçek olmuş ve son olarak kapsül (meyve) haline gelerek büyüme tamamlanmıştır.
Üreten: Alvesgaspar


Günün seçkin resmi
Çin-Sovyet Dostluk, İttifak ve Karşılıklı Yardımlaşma Antlaşması

14 Şubat 1950 tarihinde imzalanan ve 11 Nisan 1950 tarihinde yürürlüğe giren Çin-Sovyet Dostluk, İttifak ve Karşılıklı Yardımlaşma Antlaşması'nı kutlamak için 1 Aralık 1950 tarihinde Çin posta idaresi tarafından basılmış 400 yuanlık posta pulu, Josef Stalin ve Mao Zedong tokalaşıyor.
Üreten: Çin Halk Cumhuriyeti posta idaresi


Günün seçkin resmi
NGC 5866

NGC 5866 (Spindle Galaxy olarak da bilinir) Ejderha takımyıldızında bulunan nispeten parlak merceksi gökada. Bazı gökbilimciler NGC 5866'nın Messier 102 olduğuna inanmaktadırlar ve keşfi konusunda farklı bilgiler vardır. Olasılıkla 1781 yılında Pierre Méchain veya Charles Messier tarafından ya da 1788 yılında William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Hubble Uzay Teleskobu tarafından 8 Haziran 2006'da çekilmiştir.
Üreten: HST/NASA/ESA/Hubble Uzay Teleskobu


Günün seçkin resmi
Radcliffe Camera

Oxford Üniversitesi'ndeki Radcliffe Camera binası.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
New York

Empire State Building'in kuzey cephesinden New York şehir merkezinin panoramik gece manzarası (9 Ocak 2006)
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Civciv

Bir günlük civciv. Üretim çiftliklerinde özel kuluçka makinalarında, yumurta içindeki gelişimlerini tamamlayabilmeleri için uygun şartlar sağlanarak üretilirler. Doğal kümes yaşamında ise tavuğun vücut ısısı ile kümes ortamında yumurta dönemi gelişimleri sağlanır. Çoğunlukla sarı renktedirler.
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
İlahî Komedya

Dante'nin İlahî Komedya eserinin "Inferno" bölümünün 7. şarkısı: Cehennemin dördüncü çemberinde, hasislik ve savurganlık suçluları altın sikkelerle dolu ağır torbaları sararak birbirlerine hakaret ederler. (Gustave Doré, 1857, 1890'de ABD'de basılan kitabında kullanılan versiyonu).
Üreten: Gustave Doré


Günün seçkin resmi
Achelousaurus

Achelousaurus, Geç Kretase Dönemde Kuzey Amerika'da yaşamış bir dinozor cinsiydi. Dört ayaklı bir otobur olup papağan gibi bir gagası, burnunun üstünde pütürlü bir tümseği, yakasının üstünde ve gözlerinin üstünde ikişer boynuzu vardı, boyu 6 metre kadardı. Bu cinse ait fosiller ABD'nin Montana eyaletinde bulunmuştur. Çizim, Achelousaurus türlerinin kafatası çizimleri ve çeşitli müzelerdeki resimlerine dayandırılarak serbest lisanslı olarak yeniden üretilmiştir.
Üreten: LadyofHats


Günün seçkin resmi
Palanga

Palangaların mekanik avantaj için nasıl kullanıldığını anlatan bir çizim. Daha çok sayıda palanga kullanmak kuvveti azaltır ama yükü kaldırmak için gereken ip uzunluğunu artırır. Her durumda yapılan mekanik iş aynıdır, çünkü iş, kuvvet ve uzunluğun çarpımıdır. FZ = ip gerilimi veya uygulanan kuvvet; FL = yük veya direnç kuvveti; s = ipin hareketi (çekilen uzunluk); h = yükseklik (yükün kaldırıldığı uzaklık). FZ × s = FL × h : 10 cm × 100 N = 20 cm × 50 N = 30 cm × 33 1/3 N = 40 cm × 25 N = 10 J.
Üreten: Commons:User:Prolineserver, Commons:User:Tomia


Günün seçkin resmi
Regensburg

Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan ve Tuna Nehri ile onun sol kollarından Regen Nehri'nin birleştiği noktada kurulmuş olan Regensburg'in eski şehir merkezi. 2006 yılında karşı kıyısında bulunan Stadtamhof ile birlikte UNESCO Dünya Miras listesine alındı.
Üreten: Grizurgbg


Günün seçkin resmi
Giralda

İspanya'nın Sevilla şehrinde bulunan Sevilla Katedrali'nin çan kulesi olan Giralda'nın La Plaza Virgen de los Reyes'ten ("Kralların Bakiresi Meydanı") görünümü. Solunda Convento de la Encarnacion, sağında Başpiskopos sarayı görülmektedir.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Buckingham Sarayı

Birleşik Krallığının başkenti Londra'da bulunan kral ailesinin ikametgâhı Buckingham Sarayı. Sol tarafında Victoria Anıtı (Altın kanatlı kadın heykeli) görülmektedir. Grenadier, Coldstream, Scots, Irish ve Welsh olmak üzere beş muhafız piyade alaylarına bağlı askerler tarafından yapılan nöbet devir teslim törenleriyle bilinir.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Konstantinopolis haritası

Konstantinopolis'in topografik haritası ve şehir planı. Haritada şehrin yedi tepesi, anayollar (gri), suyolları ve sarnıçlar (mavi) gösterilmektedir. Kesik kahverengi çizgiler şehrin 14 mahallesinin (regio) yaklaşık sınırlarını belirtmektedir. Yer verilen yapılar arasında bir bölümü günümüze de ulaşan kiliseler, manastırlar, kent duvarları ve saraylar da vardır. Haritada görülen 5 liman ve akarsu doldurulduğu için günümüze ulaşmamıştır.
Üreten: Cplakidas


Günün seçkin resmi
Afganistan'da ilköğretim okulunda erkek öğrencileri

Gardez şehri yakınında bulunan Bamozai ilköğretim okulunun erkek sınıfında oturan erkek çocukları. Okulun binası yoktur ve dersler açıkhavada bostanın gölgesinde yapılmaktadır. (Paktiya ili, Afganistan)
Üreten: Severnjc


Günün seçkin resmi

Karina Bulutsusu (ayrıca Karina'daki Büyük Bulutsu, Eta Carinae Bulutsusu, veya katalog adı ile NGC 3372 olarak da bilinir), çevresindeki açık yıldız kümesiyle birlikte büyük ve parlak bir bulutsu. Eta Carinae ve HD 93129A, Samanyolu içindeki en büyük kütleli ve parlak yıldızlardır. Bulutsu, Karina takımyıldızı yönünde Dünya'dan yaklaşık olarak 6,500 ile 10,000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır ve çoklu O-tipi yıldızlar içerir. 24 Nisan 2007'de çekilmiştir.
Üreten: HST/NASA/ESA


Günün seçkin resmi
Waldseemüller Haritası

1507 yılında Martin Waldseemüller tarafından çizilmiş olan Universalis Cosmographia adlı duvar haritası. Haritada Amerika, Afrika, Avrupa, Asya'nın dışında Asya ile Amerika'yı ayıran Büyük Okyanus çizilmektedir.
Martin Waldseemüller


Günün seçkin resmi
Darüsselam

Tanzanya'nın de facto başkenti Darüsselam'ın şehir merkezinin görünümü. Fotoğraf Benjamin William Mkapa Pension Tower'dan alacakaranlıktan birkaç dakika önce çekildi (Mayıs 2009).
Üreten: Muhammad Mahdi Karim


Günün seçkin resmi
Cello (Mstislav Rostropoviç'in ölüm günü)

Keman ailesinden dört telli ve bas sesli bir çalgı olan viyolonsel.
Üreten: MichaelMaggs


Günün seçkin resmi
Kintarō

Şelalenin altında koca sazanla sumo oynayan Japon halk kahramanı Kintarō (Ukiyo-e, Utagawa Kuniyoshi).
Üreten: Utagawa Kuniyoshi


Günün seçkin resmi
Dans (International Dance Day, 29 Nisan)

Il ballo: Desta l'amore, e nudre Speranza, con viva gioia una festiva danza. ("Neşeli dans sevgi uyandırır ve canlı sevinçten umut besler.") 1790'da Floransa'da Pagni & Bardi tarafından yayınlanan Giuochi, Trattenimenti e Feste Annue Che si Costumano in Toscana e Specialmente in Firenze adlı kitapta kullanılan Giuseppe Piattoli'nin çizimi.
Üreten: Giuseppe Piattoli


Günün seçkin resmi
Berchtesgaden

Berchtesgaden Vadisi'nin panoramik manzarası, sol tarafında Hoher Göll (2522 metre), sağ tarafında Berchtesgadener Hochthron (1973 metre) ve onun sağ aşağısında ABD'lilerce Eagle's Nest olarak adlandırılan Kehlsteinhaus (1820 metre) görünmektedir. (Watzmann Dağı'nın Günstein Tepesi (1304 metre) nden çekildi, Bavyera, Almanya, Mayıs 2009).
Üreten: Photodocumentationbroker

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 22 Şubat 2018, Perşembe ; saat 17.13 UTC