Vikipedi:Günün seçkin resmi/Nisan 2010

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.


önbelleği boşaltGünün seçkin resmi
Rhone Buzulu'na bakış.

İsviçre alplerinde bulunan Rhone Buzulu Rhône Nehri'nin kaynağıdır ve Valais kantonundaki Cenevre Gölü'nü besler.
Üreten: Ikiwaner


Günün seçkin resmi
Royal Avenue, Belfast

Royal Avenue, Belfast, Antrim (Fotokrom, Detroit Publishing Co., 1890-1900 yılları arası).
Üreten: Detroit Publishing Co.


Günün seçkin resmi
Ledra Caddesi

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde toplumsal çatışmaların yaşandığı 1963-1964 olayları sırasında kapatılan, 3 Nisan 2008 tarihinde adanın birleşmesi için yapılan çabalar sonucunda yeniden açılan Lokmacı Kapısı (Lokmacı Yolu, Ledra Sokağı ya da Ledra Caddesi). Kıbrıs'ı ikiye bölen Yeşil Hat üzerindeki geçiş noktalarından biridir.
Üreten: Commons:User:MatthiasKabel


Günün seçkin resmi
Köln

Köln Katedrali önünde uyar tabelasını okuyan ABD Kara Kuvvetleri 82. Hava İndirme Tümeni'ne bağlı Onbaşı Luther E. Boger. Arkasında imha edilmiş Panther A görülmektedir. Batı Müttefik Kuvvetleri 6 - 7 Mart 1945'te Köln şehrinin batı kesimini işgal etti. Fakat Ren Nehri'nin doğu yakası henüz Almanların elindeydi ve 12 - 15 Nisan 1945'te işgal edildi. (4 Nisan 1945)
Üreten: ABD Kara Kuvvetleri


Günün seçkin resmi
Paskalya bayramı için süslenmiş yumurtalar.

"Paskalya Pazartesisi": Paskalya bayramı için süslenmiş yumurtalar. Bir Nevruz geleneği olan yumurta boyamak, Hristiyanlıktan sonra Paskalya bayramı ile de özleşmiştir.
Üreten: Jan.Kamenicek


Günün seçkin resmi
Unclesamwantyou.jpg

I want you for U.S. Army, Nearest Recruit Station (ABD Ordusu için seni istiyorum. En yakın asker alma dairesi); Lord Kitchener Wants You posterini temel alınarak çizilen ve I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı ve Orta Doğu'daki savaşlar sırasında asker alma kampanyası için ABD Kara Kuvvetleri tarafından kullanılan Sam Amca posteri (1917).

ABD, 6 Nisan 1917'de Almanya'ya savaş ilan etti.

Üreten: J. M. Flagg


Günün seçkin resmi
Henry Ford

Ford Motor'un kurucusu Henry Ford 'un 1919 yılındaki portresi, aynı yıl Ford Motor'un icra kurul başkanlığını tek oğlu Edsel Ford'a bıraktı.
Üreten: Hartsook, photographer.


Günün seçkin resmi
Enver Sedat ve Jimmy Carter

Camp David Sözleşmesi'nin geçerliğe girdikten sonra dönemin Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter Mısır cumurbaşkanı Enver Sedat ile (Beyaz Saray, Washington, D.C., 8 Nisan 1980)
Üreten: Leffler, Warren K. ya da Trikosko, Marion S.


Günün seçkin resmi
Robert E. Lee

Amerika Konfedere Devletleri Generali Robert E. Lee, General Ulysses S. Grant'a 9 Nisan 1865'te teslim olduktan birkaç gün sonra.
Mathew Brady


Günün seçkin resmi
28 Ağustos 2007 ay tutulması

28 Ağustos 2007 ay tutulmasının Swifts Creek, Avustralya'dan görünümüne ait bir dizi resim. Resimler üçer dakika aralıkla çekilmiştir.
Philipp Salzgeber


Günün seçkin resmi
Hōryū-ji Budist tapınağı

Dünyanın en eski ahşap yapımı Budist tapınağı olan Hōryū-ji 'nin önde gelen yapılarından Yumedono (Rüya salonu) 'nun dış görünümü. Hōryū-ji, Hōki-ji ile birlikte 9 Aralık 1993 tarihinde Monuments bouddhiques de la région d'Horyu-ji adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi (Ikoma ilçesi, Nara, Japonya).
Üreten: Fg2


Günün seçkin resmi
STS-1

İlk uzay mekiği görevi STS-1 için Columbia Uzay Mekiği'nin 12 Nisan 1981'de havalanışı.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
B-17 Flying Fortress

USAAF 398. Bombardıman Grubu'na bağlı B-17 Flying Fortress bombardıman uçakları, Neumünster üzerinde (13 Nisan 1945).
Üreten: USAAF


Günün seçkin resmi
Lincoln Suikastı

Abraham Lincoln suikastı: soldan sağa Henry Rathbone, Clara Harris, Mary Todd Lincoln, Abraham Lincoln ve John Wilkes Booth (Litograf, 1865)
Currier & Ives


Günün seçkin resmi
Rail Splitter

"Rail Splitter Union tamir çalışmasında", ABD'nin yeniden yapılanma döneminde Devlet Başkanı Yardımcısı Andrew Johnson ve Devlet Başkanı Abraham Lincoln'un siyasî karikatürü. Johnson dünyanın tepesinde oturup Birleşik Devleti haritasını iğne ve iplikle dikmeye çalışıyor. Sağında ayakta duran "Rail Splitter" (çit yapmak için kereste yaran) lakaplı Lincoln bir çit parçası ile dünyayı yerleştirmeye çalışıyor. Johnson Yavaş Abe Amca, her zamankinden daha yakına çekeceğim diye uyarıyor. Lincoln ise Birkaç dikiş daha Andy ve eski güzel Birlik tamir olacak diye tavsiye ediyor. (Joseph E. Baker, 1865).
Üreten: Joseph E. Baker


Günün seçkin resmi
El Hemisfèric

Mimar Santiago Calatrava tarafından yapılmış El Hemisfèric
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Pisagor teoreminin animasyonlu geometrik kanıtı

Pisagor teoreminin animasyonlu geometrik kanıtı
Alvesgaspar ve The cat


Günün seçkin resmi
1906 San Francisco depremi

Enkaz içinde San Francisco, 18 Nisan 1906 tarihli San Francisco depremi ve yangınından yaklaşık altı hafta sonra (28 Mayıs 1906).
Üreten: George R. Lawrence


Günün seçkin resmi
İkinci Gazze Muharebesi

İkinci Gazze Muharebesinden (19 Nisan 1917) evvel Osmanlı İmparatorluğu birlikleri (Alman yapımı Maschinengewehr 08 model makineli tüfek donanımlı). Üç hafta evvel gerçekleşen Birinci Gazze Muharebesi, Britanya İmparatorluğu'nun yenilgisiyle sonuçlanmıştı ve bu ikinci deneme de Britanya için başarısız oldu. Altı ay sonra, üçüncü denemelerinde İtilaf güçleri nihayet Gazze-Beerşeba hattını aştılar.
Üreten: American Colony Jerusalem


Günün seçkin resmi
Büyük Ayı takımyıldızı

Orijinal- Büyük Ayı takımyıldızı 1825 yılında kitap çizimi. Elle renklendirilmiş.
Üreten: Sidney Hall


Günün seçkin resmi
Bangkok

Tayland'ın başkenti Bangkok şehrinin Banyan Tree otelinden panoramik gece görünümü. Önünde Lumphini Parkı, parkın ilerisinde Bangkok'un en lüks caddelerinden Lang Suan Caddesi görülmektedir (Khet Pathum Wan, Bangkok).
Üreten: Benh


Günün seçkin resmi
Çiğdem çiçekleri

Çiğdem çiçekleri
Üreten: BenHur


Günün seçkin resmi
Hırçın Kız

Charles Robert Leslie'nin Shakespeare'in Hırçın Kız oyununun 4. perde 3. sahnesine ait bir anı betimleyen çizimi, Illustrated London News, 3 Kasım 1886.
Üreten: C. R. Leslie


Günün seçkin resmi
Marat'ın Zaferi"

Jakobenlerin önderlerinden Jean-Paul Marat, 13 Nisan 1793 tarihinde Jirondelar tarafından Devrim Mahkemesi'ne verildiyse de 24 Nisan 1793 tarihinde beraat etti. Karşılamaya gelen halk ona defne tacı giydirdi ve omuzlarında taşıdı. (Anonim gravür, 1793)
Üreten: Anonim.


Günün seçkin resmi
Venedik Lagünü

Venedik Lagünü'nün uydudan görünümü. Venedik Lagünü İtalya'nınVeneto ilinde Venedik şehri ve çevresinde bulunan lagündür. Bu görüntü NASA'nın EOS (Earth Observing System) programı kapsamında fırlatılan ilk büyük uydu olan Terra'dan ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) sistemiyle çekildi (9 Aralık 2001).
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Hırçın Kız

Shakespeare'in Hırçın Kız oyununa ait 1815 tarihli bir çizim: "Tameing a Shrew; or, Petruchio's Patent Family Bedstead, Gags & Thumscrews".
Üreten: 'Williams"


Günün seçkin resmi
Ulysses S. Grant'ın kariyeri

Grant from West Point to Appomattox: Ulysses S. Grant'ın portresi ile 1843'teki West Point'ten mezuniyetinden 1865'teki Robert Edward Lee'nin teslimiyetine kadar olan kariyeri gösteren gravür eseri: sol alttan başlayarak saat yönünde: West Point'ten mezun (1843) (General Scott tarafında diploması verildi), Chapultepec'teki kulede (1847), Gönüllülere talim (1861), Fort Donelson Muharebesi (1862), Shiloh Muharebesi (1863), Vicksburg Kuşatması (1863), Chattanooga Muharebesi (1863), Genelkurmay Başkanı oluşu (1864), General Lee'nin teslimiyeti (1865).
Üreten: Thure de Thulstrup


Günün seçkin resmi
Alim Han

Moğol kökenli ancak Cengiz Han soyundan olmayan Buhara Emirliği'nden (Mangıt Hanedanı)'nın son emiri Alim Han 'ın portresi (Sergey Prokudin-Gorski, 1911).
Üreten: Sergey Prokudin-Gorski


Günün seçkin resmi

I. Dünya Savaşı sırasında "Ace of Aces" olarak tanınan ABD'li pilot Yüzbaşı "Eddie" Rickenbacker komutasındaki uçakların Alman hattına karşı düzenlediği bombardıman saldırısını görüntüleyen belgesel.
Üreten: the U.S. National Archives


Günün seçkin resmi
Somon balığının larvası

Yumurtasından yeni çıkmış bir Atlantik somonu. Larva, yumurta kesesinin artığı etrafında büyümüştür. Kesenin etrafında dolanan arterler, içindeki küçük yağ damlaları, ayrıca larvanın içindeki sindirim borusu, omurga, kaudal damar, dalak ve solungaçlar görünmektedir. 24 saat sonra yumurta kesesi yavru balıktan ayrılmış olacaktır.
Üreten: Uwe kils

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 17 Temmuz 2018, Salı ; saat 08.07 UTC