Vikipedi:Günün seçkin resmi/Haziran 2011

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.


önbelleği boşaltGünün seçkin resmi
Köpek arabası (World Milk Day)

Belçika'nın Brüksel şehrinde köpek arabasıyla süt kabı dağıtan sütçüler (Fotokrom, Detroit Publishing Co., 1890 - 1900).
Üreten: Detroit Publishing Co.


Günün seçkin resmi
Windsor Castle

Windsor Castle 'nın Upper Ward (üst avlu) kısmı. Windsor Castle, Londra'nın savunması için I. William döneminde Motte-and-bailey tarzı ahşap yapımı bir kale olarak inşa edildi. 1350 yılında III. Edward kaleyi bir kısmı hariç yıkıp yeniden yaptırdı. I. Dünya Savaşı'nda Almanya ile savaştığı için Saxe-Coburg and Gotha (Sachsen-Coburg und Gotha) hanedanından Birleşik Krallık kralı V. George, 17 Temmuz 1917 tarihli kraliyet ilanıyla Alman kökenli hanedan adını bırakıp yeni hanedan adını bu kaleden aldı (Windsor hanedanı). Günümüzde II. Elizabeth haftasonlarını bu kalede geçirmektedir.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Carmen

Rosabel Morrison'un başrolünü oynadığı ve Edw. J. Abram'ın yönettiği Carmen operası için çizilen afiş (Liebler & Maass Lith, New York, ABD, c. 1896).
Üreten: Liebler & Maass Lith


Günün seçkin resmi
Dilenci

Geçmişi çok eski zamanlara dayanan dilencilik, yardıma muhtaç durumdaki insanların başka insanlardan yardım isteme biçimidir. Tahran'da bir dilenci, 1880 (Antoin Sevruguin tarafından görüntülenmiştir.)
Antoin Sevruguin


Günün seçkin resmi
Kahverengi Pelikan

Pelecanidae familyasının Pelecanus cinsinden olan Kahverengi pelikan (Pelecanus occidentalis), Nearktik Biyocoğrafik Bölgesi (Meksika'nın kuzey kısımı, ABD, Kanada ve Grönland) ve Neotropik Biyocoğrafik Bölgesi (Meksika'nın kuzey kısımı dışındaki Orta Amerika ve Güney Amerika)'nde yaşamaktadır. (Port San Luis, CA, ABD).
Mike Baird


Günün seçkin resmi
Eskimiş futbol topu

Jakarta, Endonezya'daki küçük bir çocuk, eskimiş bir futbol topunu tutarken.
Thehero


Günün seçkin resmi
BL 15 inç Mk I

Kraliyet Donanması'na bağlı zırhlılarda kullanılmış olan BL 15 inç Mk I donanma topunun mekanizması: 1) Platform güvertesi, 2) Top mermi deposu, 3) Alt güverte, 4) Cephanelik, 5) Orta güverte, 6) Gövdeyolu, 7) Ana güvertesi, 8) Top kulesi, 9) Çalışma odası, 10) Üst güverte, 11) Makara dili, 12) Beşik, 13) Taret kapağı.
Üreten: User:Emoscopes


Günün seçkin resmi
Köln Katedrali Kulesi

Köln Katedrali, yapımına 1247 yılında başlanmış olmasına rağmen uzun yıllar devam eden inşaatı nedeniyle bitirilemeyen inşaat olarak adlandırılmıştır. Yapımı ancak 1880'li yıllarda tamamlanabilmiştir. Katedralin Kuzey kulesinin bitirilme aşamasındaki durumu (1881).
Anselm Schmitz (1831–1903)


Günün seçkin resmi
Minare

Malezya'nın Sabah eyaletinin idarî merkezi Kota Kinabalu şehrinde İslami mimari ile çağdaş tasarımın kombinasyonu olarak inşa edilen Sabah Eyalet Camii'nin minaresi (9 Şubat 2009).
Üreten: Dcubillas


Günün seçkin resmi
Mars Exploration Rover

Bir sanatçının Mars Exploration Rover araçlarından birini Mars yüzeyinde canlandırması. 2003'te başlayan Mars Exploration Rover programı kapsamında şimdiye kadar Rover Spirit ve Rover Oppurtunity araçları uzaya gönderildi.
Maas Digital LLC


Günün seçkin resmi
İnsan kafatası yan kemikleri

Yetişkin insan kafatası 22 kemikten oluşur. Altçene kemiği hariç kafatasının diğer kemikleri, yarı-sert kemikleşmiş sütür eklemlerle birleşiktir, Sharpey lifleri bunlara belli bir esneklik sağlar.
LadyofHats


Günün seçkin resmi
Manhattan

New York City akşamları. Rockefeller Merkezi'nin 'Top of the Rock" katından şehir merkezinin panoramik görünümü. Soldan sağa doğru Chrysler Binası, Manhattan Köprüsü, Brooklyn Köprüsü, Verrazano-Narrows Köprüsü, MetLife Tower, Empire State Binası ve Condé Nast Binası görülmektedir.
Dschwen


Günün seçkin resmi
Lisboa

1625 yılında Lizbon'un çizimi.
Üreten: Belirtilmemektedir


Günün seçkin resmi
STS-124

Discovery Uzay Mekiği'nin STS-124 veya diğer bir adıyla ISS-1J için 31 Mayıs 2008 günü yerel saatle 17:02'de içerisinde 8 kişilik mürettebatı ile kalkışı. Planlanan kalkış tarihinden 6 gün sonra kalkan uzay mekiği, 16 Haziran 2008'de dünyaya döndü.
Üreten: NASA


Günün seçkin resmi
Palenque

1787'de Antonio del Río başkanlığındaki İspanyol keşif seferine katılan Guatemalalı teknik ressam Ricardo Almendáriz tarafından çizilen, Palenque şehrindeki Maya sarayının dış yüzüne yapılan bir kabartmanın eskizi.
Üreten: Ricardo Almendáriz


Günün seçkin resmi
Teras

Çin'in Yunnan Eyaletinde sıkça görünen teras şeklinde pirinç tarlası (Mart 2003)
Üreten: JialiangGao


Günün seçkin resmi
Heck atı

Nesli tükenmiş Yaban atı'nın yerine yaratılan ve konuşma dilinde Tarpan adıyla da hitap edilen Heck atları (Erlebnispark Tripsdrill adlı bir lunaparkta, Cleebronn, Baden-Württemberg)
Üreten: Brackenheim


Günün seçkin resmi
Lomond Gölü

İskoçya'da yer alan Loch Lomond (Lomond Gölü). Doğal bir tatlı su kaynağıdır. Oldukça korunmuş bir ekosisteme sahiptir. Özellikle balık çeşitliliği ve nüfusu açısından uzun süredir değişmeksizin varlığını sürdürmektedir.
Üreten: Abubakr Hussain


Günün seçkin resmi
Montreal City Binası

Kanada'nın Quebec eyaletinin en büyük ikinci şehri olan Montreal'de bulunan bina.
Üreten: David Iliff


Günün seçkin resmi
Yeşil Algler

Ernst Haeckel'ın resimlerinden biri olan Yeşil algler (1904)
Üreten: Ernst Haeckel


Günün seçkin resmi
Atom bombası saldırısı sonrasında Nagasaki

Atom bombası saldırısı sonrasında Nagasaki'nin Urakami bölgesinde yer alan Sakamoto mahallesinin görünümü. 24 Eylül 1945 tarihinde Strategic Bombing Survey'nin incelemesi sırasında Deniz Piyade Onbaşısı Lynn P. Walker, Jr. tarafından çekildi. Önde Kannon Bosatsu ve Jizō Bosatsu heykelleri, sağ tarafında Sannō Jinja (Ground zero'nun 800 metre güneydoğusu)'nın "Ipponbashira Torii" ("Tek Sutünlü Torii")'si görülmektedir. İleride solda Chinzei Gakuin Ortaokulu Takenokubo Kampüsü (ground zero'nun 500 metre güneybatısı, günümüzde Kassui Lisesi), ortada Shiroyama Millet Okulu (ground zero'nun 500 metre batısı, günümüzde Shiroyama İlkokulu), Arkasında görülen yükselti ise Iwaya Dağı'dır.
Üreten: Lynn P. Walker, Jr.


Günün seçkin resmi
Portsmouth Square (1851)

San Francisco'nun Çin mahallesinde yer alan bir park olan Portsmouth Square 'nın 1851 yılındaki görünümü. Meksika-Amerika Savaşı sırasında Yerba Buena'ya ilk ABD bayrağını diken USS Portsmouth (1843) şalopasının mürettebatının onuruna geminin adı konuldu.
Üreten: Bilinmemektedir


Günün seçkin resmi
Mostar Köprüsü

Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu'na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nun idarî merkezi olan Mostar'ın Koski Mehmet Paşa Camii'nden panoramik görünümü. Ortasında Mostar Köprüsü görülmektedir (2007).
Üreten: Ramirez HUN


Günün seçkin resmi
Porto

Porto ve Douro Nehri'nin Vila Nova de Gaia'dan görünümü. Nehir üzerinde Rabelo (Barco Rabelo) denilen geleneksel tekneler ve Porto ile Vila Nova de Gaia'yı birbirlerine bağlayan I. Dom Luís Köprüsü (Ponte Dom Luís I) görülmektedir. 1996 yılında Centre historique de Porto adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi.
Üreten: Olegivvit


Günün seçkin resmi
Casa Milà

Casa Milà 1906 - 1910 yıllları arasında Antoni Gaudí tarafından tasarlanıp inşa edilen bina olup 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine kaydedildi. (Passeig de Gràcia Caddesi, Eixample, Barselona).
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
Brooklyn

1879 yılında Brooklyn, sol tarafında Brooklyn Köprüsü, sağ tarafında Governors Island görünmektedir (Currier and Ives, 1879).
Üreten: Currier and Ives


Günün seçkin resmi
Misk lorisi

Glossopsitta concinna türünün papağangiller familyasından bir papağan türü olan misk lorisi, Avustralya'nın çeşitli bölgelerinde bulunur. (Victoria, Avustralya)
Üreten: Fir0002


Günün seçkin resmi
Onna Yu no Zu

Onna Yu no Zu ("Bayan umumî banyosu'nun çizimi", Ukiyo-e, Torii Kiyonaga).
Üreten: Torii Kiyonaga


Günün seçkin resmi
San Francisco

San Francisco'nun şehir merkezine yaklaşan sis, sol tarafında Buena Vista Park ve Dolores Park görünmektedir. Sağ tarafındaki ana cadde ise Market Street. Resim Twin Peaks istikametinden çekilmiştir.
Üreten: Mbz1


Günün seçkin resmi
St Paul Katedrali

Londra'nın şehir merkezinde the City'de bulunan ve İngiltere Kilisesi'nin merkezi olan Saint Paul Katedralinin dış görünümü. Günümüzdeki katedral, 1666 Büyük Londra Yangını'ndan sonra Christopher Wren tarafından yeniden tasarlanarak 1710'da tamamlanmış olan bir Barok mimari örneğidir (3 Ocak 2010).
Üreten: DiliffVikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 15 Temmuz 2018, Pazar ; saat 08.34 UTC