Kruvazör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
USS Port Royal (CG-73), Ticonderoga-sınıfı güdümlü füze kruvazörü (aslında güdümlü füze destroyeri olarak geliştirilmiş ve 1992 yılında denize indirilmiştir).

Kruvazör (Flemenkçe Kruiser, "çarpışan") büyük savaş gemilerinin sınıfıdır. Geçmişte bağımsız operasyonlar için en küçük gemi olarak düşünülmüştü. Muhripler botlar gibi dışardan destek ihtiyacı görmekteydi, fakat modern zamanda bu fark ortadan kalkmıştır. Modern savaşta kruvazör tamamen ortadan kalkmış, yerlerini muhriplere terketmiştir. Ancak, askeri işlev nedeni ile kruvazör adı hala kullanılmaktadır. Deutschland sınıfı kruvazörler Versay Antlaşması sınırlamalarına uyum içinde Alman Reichsmarine tarafından yapılan ağır zırhlara sahip kruvazör formuyla üç Panzerschiff'in serisidir. Sınıfın ismi ilk tamamlanan gemi ’’Deutschland’’ın ardından belirlenmiştir. Seriye mensup üç gemi 1931 ile 1934 yılları arasında yapılmıştır ve II. Dünya Savaşı sırasında Kriegsmarine’e hizmet etmiştir.

İngiltere , zırhlı ve kruvazörden küçük olmalarına karşın ağır ateş gücüne sahip olmalarından dolayı ve deplasmanlarının ağır kruvazöre yakın olmasına karşın diğer devletlerin ağır kruvazörlerinden daha fazla topla donatılmış olmalarından dolayı gemilerini cep zırhlısı olarak adlandırmaya başladı. ‘’Deutschland’’ sınıfı gemiler de bu daire içinde ‘’cep zırhlısı’’ olarak anıldı. Aslında gemiler Amerikan ’’Pensylvania sınıfı zırhlılardan iki feet daha uzundu.

Deutschland sınıfı gemiler başlangıçta Panzerschiff olarak sınıflandırıldıysa da Şubat 1940'da Kriegsmarine, gemileri ağır kruvazör olarak tekrar sınıflandırıldı.[kaynak belirtilmeli]