Vikipedi:Günün seçkin resmi/Kasım 2016

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi

2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan seçkin resimler gösterilmektedir. Resimleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün seçkin resmini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{GSR}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan resimlerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi tartışma:Günün seçkin resmi sayfasında belirtebilirsiniz. GSR şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün seçkin resmi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.


önbelleği boşaltGünün seçkin resmi
Suzuka 300 km Dayanıklılık Yarışı elemeler

Suzuka Pisti'nde yapılan 300 km Dayanıklılık Yarışı 2010 resmî elemelerindeki "Team Etching Factory" 'e bağlı bir Yamaha YZF R1.
Üreten: Laitche


Günün seçkin resmi
Kızıl sincap

Kızıl sincap (Sciurus vulgaris), sincapgiller (Sciuridae) familyasından Avrasya'ya özgü, ağaçlarda yaşayan bir kemirici türü.

Başının tepesinden kuyruğuna kadar uzunluğu, 34 cm ila 43 cm , ağırlığı 250 ila 340 g olur. Kızıl sincaplar iğne yapraklı ormanlarda yaşarlar, ama geniş yapraklı ormanlarda da yaşayabilirler.

Üreten: Ray Eye


Günün seçkin resmi
NGC 4414

NGC 4414, Berenis'in Saçı takımyıldızında bulunan bir çubuksuz sarmal gökada'dır. Dünya'dan yaklaşık 62 milyon ışık yılı uzakta olan gökada, 1785 yılında keşfedilmiştir. 1974'te bir süpernova geçirdiği anlaşılmaktadır. Gökadanın dış kollarında genç yıldızların oluşumu devam etmektedir, bu da kolların mavi görünmesine neden olmaktadır.
Üreten: NASA Headquarters


Günün seçkin resmi
Bayağı deniz papağanı

Bayağı deniz papağanı (Fratercula arctica), dalıcımartıgiller (Alcidae) familyasından bir kuş türüdür. Başlıca olarak İzlanda ve Faroe Adaları'nda yaşayan deniz papağanları, Kanada, Kuzey Avrupa ve Arktik Daire gibi diğer bölgelerin de yerli canlısıdır (Temmuz 2013, İzlanda).
Üreten: Richard Bartz


Günün seçkin resmi
Napolyon'un Rusya Seferi

Charles Minard'ın Carte Figurative adlı akış haritası (1869) , Napolyon'un 1812 Rusya seferindeki asker kayıplarını, onların hareketlerini ve sıcaklığının ayrıntılarını göstermektedir. Napolyon Rusya'ya yaklaşık yarım milyon askerle girmiş, ve onbin askerle geri dönmüştü. Bu sefer Napolyonun kariyerinde bir dönüm noktası oluşturmuş ve Avrupa tarihinde çok etkili olmuştur. Kağıt üzerinde 6 değişkeni (enlem, boylam, tarih, yön, asker sayısı, sıcaklık) birlikte göstermesi nedeniyle bu harita istatistik çizim dalında bir klasik eser sayılır. Napolyon'un Rusya'yı işgal etmesinin beyhudeliği ve ordusunun tamamen telef oluşunu bir tablo veya yazılı eserin daha iyi ifade edemeyeceği öne sürülmüştür.
Üreten: Charles Joseph Minard


Günün seçkin resmi
Ağızdan ateş çıkarma

Ağızdan ateş çıkarma "Jaipur Maharaja Brass Band". Chassepierre, Belçika.
Üreten: Lviatour


Günün seçkin resmi
Wright Planörü

Sayısız testlerden birinde, 1902 Wright Planörünün üstünde Wilbur Wright, solda Orville Wright, sağda arkadaşları Dan Tate, (10 Ekim 1902).
Üreten: Bilinmiyor. (Yükleyen:BotMultichillT)


Günün seçkin resmi
Köpek arabası (World Milk Day)

Belçika'nın Brüksel şehrinde köpek arabasıyla süt kabı dağıtan sütçüler (Fotokrom, Detroit Publishing Co., 1890 - 1900).
Üreten: Detroit Publishing Co.


Günün seçkin resmi
Gülgiller familyasından Mrs. Herbert Stevens melezi

Gülgiller familyasından Mrs. Herbert Stevens melezi
Çeken: Laitche


Günün seçkin resmi
Vaşak eniği

Ağaç dallarına tırmanmış bir bayağı vaşak eniği. Avrasya vaşağı (Lynx lynx) olarak da bilinen bu hayvanlar, Doğanın Korunumu için Uluslararası Birlik örgütü tarafından soyu tükenme tehlikesi asgari endişe düzeyinde olan canlılar arasında sayılmaktadır.
Üreten: Bernard Landgraf


Günün seçkin resmi
Alaca baykuş

Boyu 37-39 cm, kanat açıklığı 94-104 cm olan bir Alaca baykuş.
Üreten: Arad


Günün seçkin resmi
Faruk Çelik

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Köln Merkez Camisi’nin temel atma töreninde konuşma yaparken (7 Kasım 2009). Üç dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa milletvekili olan Faruk Çelik, 1 Mayıs 2009'dan itibaren Diyanet’ten ve yurt dışındaki Türkler ile ilgili konulardan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. Şuan XXIV. Dönem Şanlıurfa Milletvekili ve 61. hükümetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak kabinede yer almaktadır.
Üreten : Elke Wetzig


Günün seçkin resmi
Gündoğumunda Eilean Donan Kalesi

İskoç Highlandları'nın batısında bulunan küçük bir adadaki Eilean Donan Kalesi. Orijinali 13. yüzyılın başlarında Vikinglere karşı bir savunma olarak inşa edilen kale, 1719'da üç Kraliyet Donanması fırkateyni tarafından yıkıldı. Daha sonra, 1919 ve 1932 yılları arasında restore edildi.
Üreten: Diliff


Günün seçkin resmi
David Villa

Atlético Madrid forması giyen İspanyol futbolcu David Villa, 14 Eylül 2013'te takımının Almería ile karşılaştığı La Liga maçının ilk golünü attıktan sonra. Maç, Atlético Madrid'in 4-2'lik üstünlüğüyle sona erdi.
Üreten : Carlos Delgado


Günün seçkin resmi
Minare

Türkiye'nin başkenti Ankara'da Çankaya ilçesine bağlı Kocatepe semtinde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987'de inşaatı tamamlanan Kocatepe Camii'nin minarelerinden biri (16 Temmuz 2005).
Üreten: Noumenon


Günün seçkin resmi
Çöl Fırtınası

Körfez Savaşı sırasında USAF 4. Fighter Wing'e bağlı F-16, F-15C ve F-15E yanan petrol sahasının üzerinde (Kuveyt, 1991).
Üreten: USAF


Günün seçkin resmi
Foucault sarkacı

Foucault sarkacı, Dünya'nın kendi ekseni çevresinde döndüğünü kanıtlayan sarkaç düzeneğidir.
Üreten : DemonDeLuxe


Günün seçkin resmi
Holokost

Tahminlere göre toplam 56.545[1] kişinin hayatını kaybettiği Buchenwald Toplama Kampı, 8 Nisan 1945'te Almanlar tarafından kısmen boşaltıldı. Tutsaklar arasında bulunan Polonyalı bir mühendisin yaptığı gizli radyo vericisi sayesinde Müttefik güçleri durumdan haberdar edildi ve ABD ordusuna ait ilk birlik 11 Nisan 1945'te kampa girdi. 16 Nisan'da çekilen bu fotoğraf, kamptan kurtarılan savaş tutsaklarının durumunu ve yaşama koşullarını göstermektedir. İkinci sırada soldan yedinci tutsak, Nobel Barış Ödülü sahibi edebiyatçı Elie Wiesel'dir.
  1. ^ Podcast with one of 2,000 Danish policemen in Buchenwald. 6. bölüm, Buchenwald'deki ölüm istatistikleri hakkındadır.

Üreten: Er H. Miller (ABD Ordusu)


Günün seçkin resmi
Bayağı deniz papağanı

Bayağı deniz papağanı ' (Fratercula arctica), dalıcımartıgiller (Alcidae) familyasından bir kuş türüdür. Başlıca olarak İzlanda ve Faroe Adaları'nda yaşayan deniz papağanları, Kanada, Kuzey Avrupa ve Arktik Daire gibi diğer bölgelerin de yerli canlısıdır (Temmuz 2013, İzlanda).
Üreten : Richard Bartz


Günün seçkin resmi

Duck and Cover, Soğuk Savaş yıllarında ABD halkına nükleer saldırıya karşı sivil savunma eğitimi vermek amacıyla çekilmiş bir filmidir. 1949'da SSCB'nin ilk nükleer silah denemesini Semipalatinsk'te gerçekleştirmesiyle ABD'nin nükleer tekeli bitmişti. Bu filim 1951 yılında çekildi ve Ocak 1952'de gösterime girdi. 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde ebediyen muhafaza edilmesine karar verildi.
Üreten: Archer Productions, Inc.


Günün seçkin resmi
Tibet sığırı

Annapurna'da bir tibet sığırı (Bos grunniens). Boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Tibet ve Himalaya bölgeleri ile Moğolistan'da bulunan uzun tüylü, kamburlu bir sığır türüdür. Hem dişileri hem de erkekleri ayrık boynuzlara sahiptir (3 Nisan 2012).
Üreten: travelwayoflife


Günün seçkin resmi
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii'nin kubbe ve tavan işlemeleri. Sultan Ahmet Camii, 1985 yılında "İstanbul Tarihî Alanları"nın parçası olarak UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenmiştir. (İstanbul, Türkiye, 23 Temmuz 2009.)
Üreten : Uspn


Günün seçkin resmi
Antep Fıstığı

Tuzlanmış ve kavrulmuş kabuklu bir Antep fıstığı (Pistacia vera). Resimde görülen fıstık Türkiye'de Siirt fıstığı olarak da bilinmektedir.
Üreten: Muhammad Mahdi Karim


Günün seçkin resmi
USS Kitty Hawk uçak gemisinden kalkmakta olan bir F/A-18C Hornet

USS Kitty Hawk uçak gemisinden kalkmakta olan bir F/A-18C Hornet
Üreten : U.S. Navy photo by Photographer's Mate 3rd Class Jonathan Chandler


Günün seçkin resmi
Hint lotusu

Mavi lotus olarak da adlandırılan Hint lotusu, Vietnam'dan Afganistan'a kadar geniş bir coğrafyada hem süs bitkisi hem de gıda olarak yetiştirilir. Hindistan ve Vietnam'ın ulusal çiçeği olan Lotus çiçeğine Eski Mısırlılar tarafından kutsallık atfedilmiştir.
Üreten : Peripitus


Günün seçkin resmi
Ölüler Adası

Arnold Böcklin tarafından yapılmış Ölüler Adası (özgün ismi: Die Toteninsel) tablosunun, 1883 yılında çizilmiş üçüncü sürümü. 1933'te Adolf Hitler tarafından satın alınan bu versiyon önce Hitler'in özel konutu olan Berghof'a, 1940'tan sonra ise Berlin'deki yeni şansölye ofisine asıldı. Resim şu anda aynı kentteki Alte Nationalgalerie'de bulunmaktadır.
Üreten: Andreagrossmann


Günün seçkin resmi
Kış Masalı

William Shakespeare'nin Kış Masalı eserinin II Perde, 3. Sahnesi: Sicilya Kralı Leontes, kendi eşi Kraliçe Hermione'nin Sicilya'yı ziyaret eden dostu Bohemya Kralı Polixenes ile zina işlediğini düşünüp Camillo'ya Polixenes'i zehirle öldürmesini emreder. Fakat Polixenes'in suçsuz olduğunu bilen Camillo, ona ihbar edip birlikte Sicilya'dan kaçar. Öfkelenen Leonetes Hermione'yi hapseder ve hapiste doğan kendi kızı Perdita'yı Bohemiya'ya bırakmasını Antigonus'a emreder. (J.P. Simon - John Opie'nin tablosunun gravür versiyonu, Haziran 1793).
Gravür : J.P. Simon, orijinal tablo: John Opie


Günün seçkin resmi
Su içen siyahi adam

Bir Afroamerikalı, üzerinde "sadece siyahiler" yazan su sebilinden su içerken. Amerikan İç Savaşı'nın 1865 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından kazanılması sonucu köleliğin ülke genelinde kaldırılmasına rağmen sosyal anlamda Afrika asıllı Amerikalılara yönelik ayrımcılık yüz yıldan uzun bir süre daha çok net bir şekilde görülebilmekteydi.
Üreten: Russell Lee, Temmuz, 1939


Günün seçkin resmi
John Quincy Adams

Arthur Joseph Stansbury'e ait olan bu eskiz; 6. ABD Başkanı 23 Şubat 1848'de John Quincy Adams'ın ölümüne saatler kala çizilmiştir. 2. ABD Başkanı John Adams'ın oğlu olarak dünyaya gelen Adams, 21 Şubat 1848'de Temsilciler Meclisi'nin bir oturumu sırasında geçirdiği inmeden sonra meclis binasının içinde bulunan bir odada baygın yatmıştır. John Quincy Adams ABD Başkanlığından ayrıldıktan sonra Temsilciler Meclisi üyeliğini yapan tek kişidir.
Üreten: Arthur Joseph Stansbury


Günün seçkin resmi
Mustafa Kemal Atatürk ve kadrosu TBMM'den çıkıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, yanında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve kadrosunun diğer üyeleriyle birlikte TBMM'den çıkıyor. (29 Ekim 1930)
Üreten: Bilinmiyor (yükleyen: Commons:User:Dsmurat

Vikipedi:Günün seçkin resmi arşivi
2008: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2009: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2010: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2011: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2012: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2013: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2014: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2015: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2016: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2017: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık
2018: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - AralıkBugün 19 Temmuz 2018, Perşembe ; saat 08.16 UTC