Torii Kiyonaga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Onna Yu no Zu" (Kadın umumî banyosu)

Torii Kiyonaga (鳥居 清長) (d. 1752 - ö. 28 Haziran 1815), Japon ukiyo-e ustası. Torii Okulu'nun dördüncü üstadı. Kitagawa Utamaro, Suzuki Harunobu (鈴木 春信), Utagawa Hiroshige, Katsushika Hokusai ve Tōshūsai Sharaku (東洲斎 写楽) ile birlikte "Altı Büyük Ukiyo-e Ustası" 'nın biri olarak sayılır. Suzuki Harunobu ve Kitagawa Utamaro ile birlikte Bijinga (美人画)'nın ustası olarak bilinir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapçı Shirakoya Ichibei'nin oğlu olarak doğdu. Soyadı Sekiguchi veya Seki olup adı Shinsuke idi. Ve sonra Ichibei olarak değiştirdi. Torii Okulu'nun üçüncü üstadı Torii Kiyomitsu'nun öğrencisi oldu.

Sanat hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kiyonaga'nın sanat hayatı başlıca üç döneme ayrılabilir:

Birincisi Meiwa dönemi (1764-72) nin son yıllarından Anei dönemi (1772-81): alıştırma ve öğrenme dönemi. Yakusha-e (役者絵: Kabuki sanatçılarının portresi) ve resim ile kyōgen'i anlatan Ehon banzuke, Kihyoshi ve günlük yaşam resmi serilerini yarattı.

İkinci ise Tenmei dönemi (1781-88) olup Bijinga'ya yöneldi. Fuzoku Azuma no Nishiki, Tosei Yuri Bijin Awase, Minami Juni Ko olmak üzere üç büyük seri de bu döneme aittir. Shunga ve Nikuhitsuga eserlerini de yarattı.

Üçüncü ve sonuncusu, Kansei dönemi (1789-1801) olup bu dönemde ustası ve okulun üçüncü üstadı olan Torii Kiyomitsu'nun ölümünden sonra Torii Okulu'nun dördüncü üstadı oldu. Ebanzuke ve Ekanban siparişleri çoğaldı ve Bijinga'nın bir numaralı ustasının yerini Uramaro'ya vermek zorunda kaldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]