Douro Nehri

Koordinatlar: 46°08′K 6°33′D / 46.133°K 6.550°D / 46.133; 6.550
Vikipedi, özgür ansiklopedi
O Douro / El Duero
Douro Nehri'nin ağzı yakınında Vila Nova de Gaia (sol) ve Porto (sağ)
Douro Nehri'nin ağzı yakınında
Vila Nova de Gaia (sol) ve Porto (sağ)
Konum
Ülke(ler) İspanya İspanya
Portekiz Portekiz
Genel bilgiler
Kaynak Picos de Urbión, Soria ili,
Kastilya ve Leon, İspanya
Kaynak rakımı 2.160 m
Ağız Atlas Okyanus
Ağız rakımı 0 m
Uzunluk 897 km
Havza alanı 98.400 km²
78.952 km² (İspanya)
18.238 km² (Portekiz)
Debi 675 m³/s

Douro Nehri (İspanyolca: El Duero; Portekizce:O Douro), İspanya'da Kastilya ve Leon bölgesinin Soria ilinde doğan ve Portekiz'in kuzeyinde Porto'da Atlas Okyanusu'na dökülen nehir. Nehir, İber Yarımadası'nın Tajo (Tejo) ve Ebro'dan sonra en uzun üçüncü nehridir.

Nehrin toplam uzunluğu 897 kilometredir. Bunun 572 km'si İspanya topraklarında, 213 km'si ise Portekiz topraklarındadır. 112 km'si ise İspanya ile Portekiz sınırındaki uluslararası bölgesi içindedir. Bu bölgenin İspanya tarafında Arribes del Duero Doğa Parkı ve Portekiz tarafında Uluslararası Douro Doğa Parkı bulunmaktadır.

Kastilya ve Leon bölgesinin Burgos, Valladolid, Zamora ve Salamanca illerinden geçer ve nehrin içinden geçtiği başlıca şehir ve kasabalar arasında İspanya'da Soria, Almazán, Aranda de Duero, Toro, Tordesillas, Aldeadávila de la Ribera, Vilvestre ve Zamora, Portekiz'de ise nehrin ağzında bulunan Porto ve Vila Nova de Gaia sayılabilir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ribeira (nehir kenarı anlamına gelir). Uzun, rengârenk yapılı terasları, büyük Porto şehrinin nehir kıyısının ana kısmıdır; çok sayıda turisti çeker

Douro'nun bu erişimleri, porto şarabı yapmak için önemli olan zeytin, badem ve özellikle üzüm yetiştirilmesine imkan veren mikro iklime sahiptir. Pinhão ve São João da Pesqueira çevresindeki bölge, nehir vadilerinin dik yamaçları boyunca uzanan "quintalar" (veya çiftlikler/mülkleri) ile limanın merkezi olarak kabul edilir. 21. yüzyılda, bunların çoğu çok uluslu, tanınmış şarap şirketlerine aittir.

Son zamanlarda, Porto'dan Yukarı Douro vadisindeki noktalara nehir gezilerine dayalı olarak müreffeh bir turist endüstrisi gelişti.

1887'de tamamlanan Douro demiryolu hattı (portekizce: Linha do Douro) Porto, Rio Tinto, Ermesinde, Valongo, Paredes, Penafiel, Livração, Marco de Canaveses, Régua, Tua ve Pocinho'yu birbirine bağlar.

Pocinho, Côa Vadisi Paleolitik Sanatı bölgesine yakın olan çok küçük Foz Côa şehrine yakındır. Bu, arkeolojik tarih öncesi miras için önemli kabul edilir ve UNESCO Dünya Mirası olarak belirlenmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto ve Douro Nehri'nin Vila Nova de Gaia'dan görünümü. Nehir üzerinde Rabelo (Barco Rabelo) denilen geleneksel tekneler ve Porto ile Vila Nova de Gaia'yı birbirlerine bağlayan I. Dom Luís Köprüsü (Ponte Dom Luís I) görülmektedir. 1996 yılında Centre historique de Porto adıyla UNESCO Dünya Mirası listesi listesine eklendi.