Douro Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
O Douro / El Duero
Douro Nehri'nin ağzı yakınında Vila Nova de Gaia (sol) ve Porto (sağ)
Douro Nehri'nin ağzı yakınında
Vila Nova de Gaia (sol) ve Porto (sağ)
Kaynak Picos de Urbión, Soria ili,
Kastilya ve Leon, İspanya
Ağız Atlas Okyanus
Havza ülkeleri İspanya İspanya
Portekiz Portekiz
Uzunluk 897 km
Kaynak rakımı 2.160 m
Ağız rakımı 0 m
Debi 675 m³/s
Havza alanı 98.400 km²
78.952 km² (İspanya)
18.238 km² (Portekiz)
Wikimedia Commons
Rio douro.svg

Douro Nehri (İspanyolca: El Duero; Portekizce:O Douro), İspanya'da Kastilya ve Leon bölgesinin Soria ilinde doğan ve Portekiz'in kuzeyinde Porto'da Atlas Okyanusu'na dökülen nehir. Nehir, İber Yarımadası'nın Tajo (Tejo) ve Ebro'dan sonra en uzun üçüncü nehridir.

Nehrin toplam uzunluğu 897 kilometredir. Bunun 572 km'si İspanya topraklarında, 213 km'si ise Portekiz topraklarındadır. 112 km'si ise İspanya ile Portekiz sınırındaki uluslararası bölgesi içindedir. Bu bölgenin İspanya tarafında Arribes del Duero Doğa Parkı ve Portekiz tarafında Uluslararası Douro Doğa Parkı bulunmaktadır.

Kastilya ve Leon bölgesinin Burgos, Valladolid, Zamora ve Salamanca illerinden geçer ve nehrin içinden geçtiği başlıca şehir ve kasabalar arasında İspanya'da Soria, Almazán, Aranda de Duero, Toro, Tordesillas, Aldeadávila de la Ribera, Vilvestre ve Zamora, Portekiz'de ise nehrin ağzında bulunan Porto ve Vila Nova de Gaia sayılabilir.

Perfil del Duero.gif

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto ve Douro Nehri'nin Vila Nova de Gaia'dan görünümü. Nehir üzerinde Rabelo (Barco Rabelo) denilen geleneksel tekneler ve Porto ile Vila Nova de Gaia'yı birbirlerine bağlayan I. Dom Luís Köprüsü (Ponte Dom Luís I) görülmektedir. 1996 yılında Centre historique de Porto adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi.

Koordinatlar: 46°08′K 6°33′D / 46.133°K 6.55°D / 46.133; 6.55