Kraliyet Donanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kraliyet Donanması
Naval Ensign of the United Kingdom.svg
Kraliyet Deniz Kuvvetleri sancağı "The white ensign"
Etkin 16. Yüzyıl -
Ülke Birleşik Krallık
Bağlılık Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri
Büyüklük 37.300 düzenli
2.900 Kraliyet Donanması rezervi
19.600 düzenli rezev
98 dahil olmak üzere gemilerin RFA
177 uçak
1 Uçak gemisi
1 Amfibi hücum gemisi
2 Amfibi taşıma rıhtım
6 Destroyer
13 Fırkateyn
11 Denizaltı
15 Mayın Temizleme Gemisi
Garnizon/Karargâh Savunma Bakanlığı Ana Bina, Whitehall
Marş "Heart of Oak"
Komutanlar
Yüksek Amirallik Lordu HRH Edinburg Dükü Prens Philip
Birinci Deniz Lordu Amiral Sir George Michael Zambellas
Filo Komutanı Koramiral Philip Jones
İkinci Deniz Lordu Koramiral David Steel
Nişanlar
Donanma Bayrağı
Naval Ensign of the United Kingdom.svg
Donanma Sancağı
Flag of the United Kingdom.svg
Hava Araçları
Saldırı Lynx
Devriye Merlin, Lynx, Sea King ASaC.7
Eğitim Tutor, Hawk, Jetstream, Firefly
Nakliye Sea King

Kraliyet Donanması (İngilizce: Royal Navy), Birleşik Krallık'ta askeri örgütlenmenin denizcilik kolu. Denizlerde ulusal güvenliği sağlamak, ticareti korumak ve uluslararası anlaşmaları uygulamakla görevlidir.

[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında Kraliyet Donanması ("Royal Navy") adı, Suüstü Filosu[kaynak belirtilmeli] (Surface Fleet), Denizaltı Filosu (Submarine Service) ve Filo Hava Birliği (Fleet Air Arm) kapsamaktadır. Bu üç birim dışında Kraliyet Deniz Piyadeleri (Royal Marines), Kraliyet Deniz Piyadeleri İhtiyatı (Royal Marines Reserve), Kraliyet Filosu Yedekleri (Royal Fleet Auxiliary), Kraliyet Donanması İhtiyatı (Royal Naval Reserve)'i de kapsayan resmî adı Naval Service'tir. Ancak fiilen resmî belgelerde bile "Naval Service" için de "Royal Navy adı kullanılmaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'de ülke savunmasında düzenli deniz kuvvetlerinden ilk kez Wessex kralı Büyük Alfred döneminde (871-899) yararlanıldı. Deniz Kuvvetleri 13. yüzyıla değin yerel nitelikte ve savunmaya yönelik olarak varlığını sürdürdü. İngiltere, Normandiya üzerindeki egemenliğini Fransa'ya kaptırmasından ve ticari ilişkilerinin Portekiz'le İspanya'yı da içine alacak biçimde genişlemesinden sonra karadaki çarpışmalara asker ulaştırmak için gemilerden yararlanmaya başladı. 1340'taki Sluis Çarpışması'da da İngiliz donanması ilk kez doğrudan savaşa girdi.

16. yüzyılda VIII. Henry, büyük toplarla donatılmış bir savaş gemisi filosu kurdu ve bir donanma yönetimi oluşturdu. I. Elizabeth döneminde deniz kuvvetleri İngiltere'nin ana savunma gücü durumuna geldi ve Büyük Britanya İmparatorluğu'nun geniş bir alana yayılmasını sağladı. Silahlı kuvvetlerin İngiliz İç Savaşı (1642-1651) sırasında Parlamento'nun denetimi altına girmesine karşın, II. Charles deniz kuvvetlerine Kraliyet Deniz Kuvvetleri adını verdi.

Kraliyet Deniz Kuvvetleri kuruluşundan bugüne değin dünyanın en güçlü donanmaları arasında yer aldı. I. Dünya Savaşı sırasında temel görevi ticaret gemilerini denizaltı saldırısından korumaktı, gerçekleştirdiği tek saldırı hareketı Çanakkale'de başarısızlıkla sonuçlandı (1915). Donanma Hava Birliği bu savaş sırasında kuruldu; 1937'de bütün uçak gemileri bu birliğin denetimine girdi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra büyüklük bakımından ABD Deniz Kuvvetleri'nin ardından ikinci sırada gelen ve özellikle denizaltılara karşı gerçekleştirilen harekatlarda başarılı olan Kraliyet Deniz Kuvvetleri, 1950'de de Kore Savaşı'na katıldı. Bugün de en büyük deniz güçlerinden biridir. Falkland Savaşı, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Kraliyet donanmasının yürüttüğü en büyük harekatlardan biriydi. Kraliyet Deniz Kuvvetleri Körfez ve Irak Savaşlarında önemli rol oynadı.

Deniz Kuvvetleri Komuta Kurulu, 1964'te Savunma Bakanlığı'na bağlandı. 1967'den sonra donanma yönetiminin başına bir müsteşar getirildi. Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne bağlı birimler Donanma Başkomutanlığı, Deniz Kuvvetleri Anavatan Komutanlıkları, Donanma Hava Birliği ve Kraliyet Deniz Piyadeleri'dir. 1960'ta asker ve gemi sayısı azaltılan Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne 1969'da nükleer caydırıcılık görevi verildi bünyesinde nükleer füzelerle donatılmış bir denizaltı filosu oluşturuldu. Nükleer denizlatılar Soğuk Savaş döneminde, özellikle Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde Sovyet denizaltılarına karşı önleyici bir güç oldu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]