Tarayıcı oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tarayıcı oyunu veya diğer kullanımıyla tarayıcı tabanlı oyun, bir web tarayıcısı aracılığıyla İnternet üzerinden oynanabilen oyun türü. Tarayıcı oyunların çoğu hiçbir program indirmeden tarayıcılar üzerinden oynanabilir.

Tarihi ve kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk tarayıcı oyunu Ekim 1995'te Hamburg'da, Almanca ve İngilizce dillerini destekleyen SOL isimli oyundu.[kaynak belirtilmeli] 2000 yılında Oslo'da Fifth Season AS grubunun programladığı İngilizce oyun Planetarion, modern tarayıcı oyunlarının atası sayılabilir.[kaynak belirtilmeli] İlk sene içerisinde 175.000 kayıtlı oyuncuyla zamanında en fazla oyuncu sayısına ulaşmıştır. Ücretli hesapların başlamasıyla çoğu oyuncular başka bir oyun ararken, Galaxywars oyunu ortaya çıktı ve 100.000 oyuncu sayısına kadar ulaşabildi.

3 Ekim 2002 tarihinde OGame adlı oyunun ilk evreni açıldı. Bu oyunun programcıları Klaas Kersting ve Alexander Rösner, Aralık 2003'te Gameforge şirketini Karlsruhe'de kurdular. 2003'te kurulan Bigpoint Games ve 2007'de kurulan InnoGames de sektörün önemli firmaları arasına girdi.